Fizkultūrieša farmakoloģija

Tā kā kādu laiku blogā bija vērojams klusums, jo biju nedaudz apslimis un rakstīšana šādā situācijā noteikti nav tas, kas visvairāk padodas, tad šodien nolēmu reabilitēties un šo to uzrakstīt. Tēma arī tāda interesanta, proti, bloga izvēlnē ir sadaļa “Farmakoloģija”… tāpēc uzskatu, ka pamazām tā arī būtu jāpilda ar rakstiem. Pirmajā rakstā gan nebūs nekādu atmaskojošu tekstu vai super informācijas, bet gan nelielas pārdomas par šo tēmu kā tādu, jo zinu, ka šo blogu lasa dažādi cilvēki, lielākoties tādi, kuriem par šo farmakoloģijas un dopinga tēmu nav pietiekoši daudz informācijas.

 

Es tagad nesākšu karināt makaronus uz ausīm, lai stāstītu, ka sasniegt ļoti labus rezultātus šajā sportā/nodarbē var arī bez farmakoloģijas. Protams, viss atkarīgs no tā ko katrs uzskata par labiem rezultātiem, taču es par atskaites punktu ņemšu sacensību līmeni, t.i., nevis pirmās vietas, bet tādu sportisko formu ar kuru droši var piedalīties normāla līmeņa sacensībās un nepalikt pēdējam. Šādu formu bez farmakoloģijas nevar dabūt. Aizmirstiet tos stāstus par sacensību līmeņa bodibildingu bez farmas. Aizmirstiet stāstus, ka kaut kādi pludmales bodibildinga (“men’s physique”) sportisti ir absolūti tīri (iespējams, ka kāds, kurš startē zemāka līmeņa sacensībās arī ir, taču tad viņš ir absolūts ģenētisks frīks, kādi dzimst reizi 100 gados). Lai labāk saprastu farmakoloģijas izplatību sportā – pat meitenes, kas startē fitness bikini kategorijā nereti lieto kaut ko no tā, kas ir aizliegto līdzekļu sarakstā.

 

Te es vairāk par bodibildingu rakstīju, taču nevajag domāt, ka citos spēka sporta veidos ir savādāk. Nu nevar cilvēks, kurš pat ļoti kārtīgi un ilgi trenējas pacelt vairāk nekā viņam ģenētiski ir ļauts. Tas faktiski izskatās tā, ka – tu trenējies līdz kaut kādam svaram X un labi zini, ka svaru X+10 kg, esot tajā pašā svara kategorijā, tu NEKAD nepacelsi.

 

Otrs punkts ko daudzi ne līdz galam saprot, tas ir kas vispār ir farmakoloģija un kas dopings. Lielākā daļa jauc šos jēdzienus, turklāt, kas ir vēl trakāk, aizstāj tos vienkārši ar vārdiem “anaboliskie steroīdi”.

 

Sāksim ar to, ka anaboliskie steroīdi ir tikai viena no farmakoloģisko preparātu grupām. Tāpat ir stimulanti, pretsāpju preparāti, diurētiķi, peptīdi utt. Bez tam ir jāsaprot, ka pamatā visi šie preparāti ir zāles, kas domātas konkrētu slimību ārstēšanai. Tās nav taisītas ar domu – nu tiks sabarosim sportistiem, lai viņi taisa rekordus.

Tāpat ne visa farmakoloģija ir dopings, jo dopings ir tikai tie paņēmieni un vielas, kas ir iekļauti WADA (vai citas sacensības pārraugošās organizācijas) sarakstos. Turklāt, arī šie saraksti nav kā akmenī kalti un to sastāvs mainās katru gadu. Interesanti, ka tas ne tikai tiek papildināts ar jaunām vielām, bet arī nereti kaut kas tiek izņemts. Piemēram, kofeīns. Savulaik nonāca līdz tādam absurdam, ka sportisti nevarēja pirms starta dzert kafiju, jo baidījās iekrist dopinga kontrolē.

 

Nākamais punkts, kas jāsaprot ir – ko dod šie preparāti. Daudziem ir radies priekšstats, ka farmakoloģiskie līdzekļi ir tāda brīnumdzira kurus uzņemot cilvēks, kurš sēž uz dīvāna un neko nedara pēkšņi kļūst par atlētikas monstru un var visu celt, skriet par visiem ātrāk, lekt par visiem tālāk utt. Dzīves patiesība ir tāda, ka šie preparāti kā tādi neattīsta nekādas spējas paši pa sevi. Tas, ko tie dod – ātrāku atjaunošanos vai, teiksim, kādu sistēmu stimulēšanu, kāda procesa efektīvāku norisi. Tas nozīmē, ka, ja cilvēks trenējas un sāk lietot farmakoloģiju, lai panāktu no tās maksimālo rezultātu, pretēji ierastajam uzskatam, viņam ir jātrenējas nevis mazāk, bet gan vairāk.

 

Protams, ja sportists lieto farmu un kārtīgi trenējas, tad viņš var panākt to, ka viņa spējas un kaut kādas īpašības uzlabojas ātrākā laika periodā, taču tas nebūt nav tā, ka slinkojot kāds sāks progresēt 2x ātrāk nekā cits, kurš neko nelieto. Slinkie iedzīvosies tikai veselības problēmās.

 

Par tām problēmām arī ir daudz puspatiesību sastāstīts. Būtu muļkīgi teikt, ka visa farmakoloģija ir nekaitīga. Tajā pašā laikā teikt, ka viss, kas ir iekļaujams farmakoloģijas sarakstos ir šausmīgi briesmīgs arī nevar. Patiesībā ir divi faktori, kas ir jāņem vērā – ģenētika un daudzumi. Ja cilvēkam ģenētiskā līmenī ir noteiktas kaut kādas problēmas vai vēl pirms farmas lietošanas ir kāda slimība ļoti agrīnā stadijā, tad, protams, ka lietojot šos preparātus ir ļoti liels risks, ka šīs slimības attīstīsies, turklāt DAUDZ ĀTRĀK nekā tas būtu normālā gadījumā.

Otra lieta ir devas. Kā jau visām zālēm, arī tām, kas tiek pielietotas sportā, ir vairāki devu veidi – sākot no minimālām jeb profilaktiskām, līdz pat hiperdevām, ko neviens normāli domājošs ārsts nekad neizrakstīts. Tomēr, sportisti nav ārsti un dažreiz pārsniedz visas iespējamās un neiespējamās robežas, domājot, ka vairāk ir labāk. Rezultātā, protams, tiek provocētas dažādas kaites, jo organisms ir nostādīts sev ļoti neierastā stāvoklī, līdz ar to arī tā sistēmu darbība ir neadekvāta.

 

Te gan jāpieskaras vēl vienai tēmai, jo daudzi uzskata, ka vairāk ir labāk. Arī tas īsti līdz galam neatbilst patiesībai, jo tajos nedaudzajos pētījumos (un arī novērojumos), kas ir veikti šai sakarā, ir noskaidrots, ka daudziem preparātiem ir maksimālās devas robeža līdz kurai ir kāda saistība starp devu un rezultātu, bet pēc tās šie abi rādītāji savā starpā nesaistās. No otras puses, ir arī veikti izmēģinājumi, kas pierāda to, ka pat hiperdozas testesterona īstermiņā nekādas būtiskas izmaiņas organismā neprovocē (salīdzinot ar tām devām ko lieto sportisti), tiesa, ilgtermiņa efekti vēl nav novēroti.

 

Lai arī populārs ir viedoklis, ka farmakoloģija, dopings ir slikti, šajā ļoti īsajā ieskicējumā jūs redzat, ka šis jautājums nav nemaz tik vienkāršs un nevar pateikt – melns vai balts. Taču, manuprāt, lielākā problēma nav vis pašos preparātos, bet gan cilvēku attieksmē pret tiem.

 

Ja mēs to visu apskatam tieši fizkultūriešu vidē, tad tas izskatās sekojoši. Mūsdienās par fitnesa modeļiem izvēlas tos, kuru forma ir iegūta ne tikai pateicoties ilgalicīgam farmakoloģijas lietošanas stāžam, bet arī pateicoties lieliskai ģenētikai, kas kopumā dod fenomenālu rezultātu. “Cilvēks parastais” arī vēlas viņiem līdzināties, tāpēc sāk lietot līdzekļus, kas viņam pilnīgi un absolūti nekādā gadījumā nav vajadzīgi. Rezultāts? Pamatīgas problēmas ar veselību un vairīšanās no svaru zāles uz visiem laikiem.

 

Cik ir nācies redzēt cilvēkus, kuriem nav absolūti nekādas sajēgas par to ko un priekš kam lietot, kad nav nekādas sajēgas par to ar ko ir jārēķinās blakņu izteiksmē, kad pats fizkultūrietis ir absolūts iesācējs, kurš pat normāli ēst nav iemācījies, bet viņš jau sapņo par kaut kādiem PRO līmeņa kursiem… tas ir bēdīgi, stulbi un nepieļaujami. Diemžēl, bet fitnesa industrija uz to daudzus provocē.

 

No otras puses – cilvēki, kas domā par augsto sasniegumu sportu bez farmakoloģijas vienkārši nevar. Te nav runa par rekordu stādīšanu, bet par to, lai vispār varētu uzrādīt pienācīgu rezultātu un būt šajā līmenī. Rekordi jau ir nākošais līmenis.

 

Ko es ar to visu vēlējos pateikt? Nevar izlikties, ka dopinga un farmakoloģijas šajā sportā nav. Tā ir. Tās ir daudz. Tās ir vairāk nekā vajadzētu. Vai tas ir labi vai slikti? To ir jāizdomā katram pašam, taču es uzskatu, ka ir jānodala divas grupas – sportisti un fizkultūrieši. Pirmajiem tas ir obligāts (jā, tas kādam liekas bēdīgi), otrajiem – ir stingri jāpadomā par to priekš kam jūs to darat un ko jūs iesāksiet ar to visu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *