KAATSU treniņš – sen aizmirstās muļķības

Ja kāds no maniem lasītājiem uz zāli sāka iet pagājušā gadsimta astoņdesmitajos vai deviņdesmitajos gados, apmeklēja tā sauktās pagraba kačalkas, tad droši vien bija redzējis atlētus, kuri trenējoties (klasiskā gadījumā – trenējot bicepsu) sēja uz rokām saites, t.i., kaut ko līdzīgu viegliem žņaugiem, lai tādējādi, pēc viņu domām, labāk notrenētu muskuli, jo asins plūsma ir apgrūtināta, muskulī ir vairāk asiņu, rezultātā – labāks progress.

Man tādus kadrus gan nav nācies redzēt dzīvajā, bet no nostāstiem es šādu “baiku” zināju un pat biju iesprindzis, lai šo jautājumu apdomātu savā prātā. Pie kāda secinājuma es nonācu? Nu katrs jūk prātā pa savam, kā saka, taču man par lielu pārsteigumu, pirms kāda laika sanāca uzdurties vienam rakstam, kurā tika stāstīts, ka tas nav tikai atsevišķu fizkultūriešu prāta aptumsuma rezultātā izdomāts piegājiens, bet gan pilnvērtīga treniņu sistēma, ko izdomājuši japāņi un devuši tai nosaukumu – KAATSU.

 

Tā kā tēma man liekas gana interesanta, tad sanāca nedaudz papētīju šo tēmu un, lai, ja nu kādam latviski lasošam indivīdam rodas doma izmēģināt ko līdzīgu, būtu šis tas arī mūsu mēlē, ar iegūto informāciju padalīšos.

 

dr-sato-photo-300x424
KAATSU izgudrotājs J.Sato

Tātad, kas īsti ir KAATSU treniņš? Es jau te gribēju rakstīt – murgs, taču tādā gadījumā šis bloga ieraksts tā i beigtos, tāpēc būs vien jāpastāsta populāri.

KAATSU kā treniņu paņēmiens ir izgudrots Japānā (pieļauju, ka līdzīgas idejas cirkulēja daudzu sportistu prātos, vienkārši japāņi bija gana neatlaidīgi, lai šo visu novestu pie kaut kādas sistēmas), pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Par galveno šīs idejas autoru tiek pieņemts saukt Jošiaki Sato.  Ideja ir ļoti vienkārša – tas muskulis, kas tiek trenēts tiek “nobloķēts” ar kāda žņauga palīdzību, tādējādi ierobežojot asiņu aizplūšanu no muskuļa.

Pats piegājiens izskatās šādi – tiek uzlikts žņaugs, atlēts izpilda piegājienu, kurš laika ziņā nedrīkst būt garāks par 1 minūti. Tūlīt pēc tā izpildes žņaugi tiek ņemti nost.

 

Tiek stāstīts, ka šāds treniņu veids – izmantot žņaugus un strādāt ar maziem svariem, dod tādu pašu rezultātu kā klasisks darbs ar lieliem svariem. Tas itkā esot saistīts ar to, ka pie apgrūtinātas asinsrites aktivizējas neiromuskulārās vienības un tādējādi dodot rezultātu. Tāpat tiek runāts par to, ka tādējādi tiek panākti arī tie paši labumi, kas sasniedzot “pampa” efektu. Taču tas viss ir teorijā.

 

Zinātnieki ir ne mazāk azartiska tauta kā sportisti, tāpēc viņi netic uz vārda un mēģina savu kolēģu apgalvojumus pārbaudīt. Turklāt, ne tikai pārbaudīt, bet arī, ja ir iespēja, apgāzt un pierādīt savu taisnību. Šis gadījums ir tieši tāds. Pēdējo piecu gadu laikā ir veikta virkne ar pētījumiem par šo paņēmienu un ir noskaidrotas vairākas interesantas lietas. Pirmkārt, ka pie KAATSU paņēmiena izmantošanas strauji samazinās spēka rādītāji.  Otrkārt, pēc treniņa ir ievērojami lielāks muskuļu nogurums, taču tas nav saistīts ar muskuļu mikroplīsumiem, jo šis nogurums ir īslaicīgs. Treškārt, tika noskaidrots, ka, lai arī šāds treniņu veids palielina ar muskuļu hipertrofiju saistīto faktoru lielumus, tas nepalielina muskuļu bojājumu daudzumu (bet tas, kā zināms, ir galvenais aspekts, lai notiktu muskuļu masas pieaugums). Turklāt, nevajag aizmirst arī vienu tādu “sīkumu” pie kā noved asins aizplūšanas, proti, pie asins sarecēšanas un trombu veidošanās. No vienas puses – tas īstermiņā nav traģiski, taču nevajag izaicināt likteni.

 

Kā redzams, tad, lai arī ik pa laikam kāds “gaišais prāts” mēģina ko līdzīgu atkārtot, reāla labuma no šādas pieejas nav, taču ir dažādi riski un nepatīkamie momenti. Kāpēc šāda ideja nav “atmirusi”? Viss ir ļoti vienkārši – ja mēs pagūglējam par KAATSU treniņiem, tad daudz kur var redzēt “speciālos piedāvājumus”, proti, izmanīgi ļaudis ir sataisījuši speciālu treniņu ekipējumu un to mēģina notirgot. Līdz ar to, lai notirgot, vajag arī reklamēt. Šie reklamēšanās centieni arī notur KAATSU kaut kādu auditoriju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *