Ko un kad ēst pēc treniņa

Par ēšanu pēc treniņa ir dzirdētas dažādas teorijas. Sākot no pilnīgi adekvātām, līdz tādām, ka pēc treniņa ēst nevarot, jo tad “viss atnāks atpakaļ” vai “pēc treniņa var ēst visu, jo BIJA TAČU treniņš!”
Es noteikti nepretendēju uz kaut kādu absolūto un vispārējo patiesību, taču šādas tādas domas un novērojumi šai sakarā man ir radušies, ar tiem arī padalīšos.

Vispirms jau ir jāsaprot ko jūs ar treniņiem vēlaties panākt, jo viena lieta ir situācija, kad tiek mēģināts tikt pie muskuļu masas pieauguma, cita – uz zemādas tauku procenta samazināšanu vērsts treniņš.
Otra lieta – ķermeņa tips. Ektomorfiem un endomorfiem, tā kā viņiem ir dažāda vielmaiņa ēšanai arī ir jābūt dažādai. Vislabāk, protams, ir mezomorfiem, taču arī viņiem ir jāzina ko un kad ēst.

 

28582D77-2B3E-45A6-A2C8-2FE6BC77A19A

Domāju, ka katrs no tiem, kuri zāli apmeklē vairāk kā mēnesi ir redzējis kadrus, kuri uzreiz pēc treniņa, turpat ģērbtuvē, no iepriekš sagatavotiem konteineriem ēd kādus griķus vai rīsus ar vistu. Tas, manuprāt, ir galīgi garām. Iemesls šādām domām ir vienkāršs – pēc smaga treniņa gremošanas sistēma nav gatava pilnvērtīgam darbam, tāpēc noslogot to ar smagu pārtiku un saliktajiem ogļhidrātiem ir mazohisms un sevis mocīšana. Protams, ir cilvēki, kuru ģenētika to atļauj (viņiem ir baigi paveicies!), taču tādi ir absolūtā mazākumā. Līdz ar to pirmais un galvenais princips – pēc treniņa ir jāuzņem kaut kas viegls, kaut kas tāds, ko organismam ir viegli pārstrādāt un uzsūkt.

Nākošais jautājums ir konkrēti ko uzņem – olbaltumvielas, ogļhidrātus vai abus kopā? Šeit patiesībā viss ir atkarīgs no ķermeņa tipa. Protams, ka endomorfiem uzņemt papildus ogļhidrātus nav nekādas globālas vajadzības. Tāpat šādas vajadzības nav arī mezomorfiem. Savukārt ektomorfiem – jā, viņi var apdomāt iespēju pēc treniņa apēst kādu vienkāršo ogļhidrātu porciju. Tas var būt kāds banāns, var būt vīnogas vai jebkurš cits auglis, kurā ir daudz ātro ogļhidrātu. Vai šajā gadījumā geineris ir kā opcija? Protams, ka ir, taču, tā kā es ne vienu reizi vien esmu rakstījis, ka geineris tā ir māksla pārdod kilogramu cukura par cukura maisa cenu, tad šis variants ir ok, taču padomājiet vai jums ko tādu vajag. Savukārt geineri ar saliktajiem ogļhidrātiem… tie var būt arī par smagu. Vēl viens variants, manuprāt, tīri no pulverveida variantiem pats labākais, ir pēc treniņa dzert sūkalu proteīna un dekstrozes sajaukumu.

Olbaltumvielas gan noder visiem. Kādas? Te gan sākas viedokļu dalīšanās. Vieni stāsta, ka pēc treniņa ir jāuzņem aminoskābes vai tikai BCAA, citi pieļauj arī izolāta vai hidrolizāta dzeršanu. Ne vārda par koncentrātu. Kāpēc tā? Nu laikam jau tāpēc, ka tas ir bizness un šiem ieteicējiem nekas nebūtu pretī, ja cilvēki pirktu tieši aminoskābes un dārgā gala proteīnu. Faktiski cilvēkam, kurš neplāno startēt sacensībās vai arī ir tādā kārtīgā starpsezonā pilnīgi pietiek ar kvalitatīvu koncentrātu. Galvenais nosacījums, manuprāt, lai tas ir sūkalu proteīns, t.i., ar salīdzinoši ātrāku uzsūkšanās laiku.

Kad tas viss ir izdarīts, pēc treniņa uzņemts kaut kas ļoti viegls, jau pēc kādas stundas vai pusotras (kā jau nu kuram tās individuālās īpašības ļauj), var uzņemt arī kaut ko no parastās pārtikas. Protams, ka klasiski tie ir kaut kādi rīsi/griķi un gaļa/zivs, taču viss jau ir atkarīgs no jūsu ēšanas plāna.

Kāds var iebilst – bet, kā tad ar visiem olbaltumvielu un ogļhidrātu logiem? Katabolisma stāvokli utt.? Teikšu kā ir – jā, šādi fenomeni pastāv, BET… to cik tie ir kritiski, šķiet, daudzi pārvērtē. Nekas nenotiks, ja arī nebūs šīs pēctreniņa ēdienreizes, bet pēc 1,5 stundām būs normāla ēdienreize. Galvenais, lai tiktu ēsts pietiekoši kā kvalitatīvi, tā kvantitatīvi. Šausmu stāsti par to kā kāds fizkultūrietis neizdzēra pēctreniņa kokteili un pazaudēja visu muskuļu masu – tas ir uztura bagātinātāju ražotāju un tirgotāju izdomāts un sponsorēts stāsts.

Tiem, kas tam negrib ticēt neliels piemērs – tiek runāts, ka pēc treniņa ir jāatjauno zaudētās glikogēna rezerves. Tiktāl viss ir pareizi. Taču nez kāpēc neviens neraksta par to, ka, ir vēl ļoti jāpacenšas, lai šīs glikogēna rezerves iztukšotu līdz tādam līmenim, lai būtu nepieciešama tūlītēja ogļhidrātu porcija, kā arī tiek smalkjūtīgi noklusēts par to, ka, lai atjaunotu šīs rezerves, organismam vajag vairākas diennaktis. Un tagad jautājums – priekš kam pa galvu, pa kaklu skriet, lai pēc treniņa uzņemtu ogļhidrātus, ja tāpat glikogēns atjaunosies tikai pēc dažām dienām?
Tāpat pastāv teorija, ka pirms organisms sāk domāt par muskuļu audzēšanu, tas vispirms atjauno enerģijas resursus. Tas nozīmē, ka vajadzība pēc olbaltumvielām iestājas nevis 30 minūtes pēc treniņa, bet gan 12-24 stundas vēlāk.

Ne mazsvarīgs ir hormonālais aspekts. Kuri hormoni ir svarīgākie, ja mēs runājam par muskuļu masas palielināšanu? Testesterons un augšanas hormons (HGH). Savukārt uzņemot lielu porciju ogļhidrātu pēc treniņa HGH izstrāde organismā tiek “nokauta”.

Kam ticēt? Ticēt nevar nevienam, kā es bieži saku. Jeb, pārfrāzējot to pozitīvākā gultnē – ir jāeksperimentē un jāskatās sava organisma reakcija uz to vai citu ēšanas sistēmu, jo patiesība ir kaut kur pa vidu. Iespējams, ka jums tiešām šī ēdienreize, kas būs 30 minūtes pēc treniņa dod ļoti būtisku rezultātu uzlabojumu, iespējams – tā pilnīgi neko nemainīs salīdzinot ar to gadījumu, kad ēst tiks 2 stundas pēc treniņa. Katrā gadījumā – zinātnieki ir pētījuši abus variantus un kā vieniem tā otriem ir pilnīgi pamatoti argumenti par savu sistēmu un pret oponentu pierādīto.

Patiesībā, kā es priekš sevis esmu konstatējis, galvenais, kas ir jāņem vērā – laiks. Produktu uzsūkšanās laiks. Ja jau tiek ēsts uzreiz pēc treniņa, tad neredzu jēgu uzņemt lēnos ogļhidrātus vai olbaltumvielas. Ja jau tāda steiga, tad arī produktiem jāuzsūcas ātri. Savukārt pārējā diennakts laikā ir pretēji – nav nekādas vajadzības pēc šādiem produktiem. Diennaktī ir jāuzņem nepieciešamais nutrientu daudzums un, ja ir vēlme vai iespēja, daļu no tiem var uzņemt arī pēc treniņa, t.i., nepavisam nav tā, kā bieži vien tiek sludināts, ka bez pēc treniņa kokteiļa nekas prātīgs nesanāks.

One thought on “Ko un kad ēst pēc treniņa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *