Patiesība par ceļgalu saitēm

Ļoti bieži fizkultūrieši, kad taisa pietupienu uz ceļgaliem tin saites. Tas tiek motivēts ar spriedumu, ka tādējādi tiks saudzēti ceļgali. Nedaudz advancētāki atlēti jau ir pamanījuši, ka, ja vien saites ir uztītas pareizi, tad tās arī palīdz pacelt lielāku svaru. Kā redzams, vieni vienīgi plusi. Taču, tie, kas lasa manu blogu kādu ilgāku laiku ir pamanījuši, ka man patīk ja ne apgāzt šādus pieņēmumus, tad piedāvāt alternatīvu viedokli.

 

Jāsāk ar to, ka ceļgalu saitēšana ir samērā komplicēts process un tas nav tā ka paņem saites gabalu, aptin ap kāju un ej celt. Tinot saites ir svarīgi ne tikai kādas saites tiek tītas (tām ir dažāda cietība), bet arī tīri tīšanas tehnikai un tam kādā stilā pats atlēts tupjas, cik plati liek kājas. Vienvārd sakot – faktoru, kas jāņem vērā ir ļoti daudz. Tāpēc var teikt, ka tupiena kvalitāte arī ir atkarīga no šiem mazajiem faktoriem.

 

what-all-squaters-need-to-know-article-5Kādi ir plusi no ceļgalu saišu lietošanas?

Pirmkārt, ja jūs strādājat ar lieliem svariem un/vai jūsu mērķis ir pacelt maksimālo iespējamo svaru, tad saites, izmantojot elastības spēku, dod ļoti labu “atsperes efektu” trajektorijas zemākajā punktā un “izšauj” uz augšu.

Tāpat saites notur ceļgalu un neļauj tam “staigāt” kustības laikā, kas ir svarīgi stabilitātes nodrošināšanai un slodzes izlīdzināšanai.

 

Plusi, kā redzams, ir, taču vērīgākais lasītājs varbūt arī būs pamanījis, ka šeit nav ne vārda par locītavu veselības saglabāšanos. Nē, tas nav netīšām izlaists punkts. Saites patiešām nekādā veidā neveicina ceļgala “saudzēšanu”. Patiesībā ir pilnīgi otrādāk. Ja saites sasien spēcīgi (no otras puses – siet tikai tā lai būtu ar nav jēgas), ceļgala locītavā notiek pastiprināta skrimšļa “iznēsāšanās”.  Cik tas ir kritiski? Viss atkarīgs no katra individuālajām īpašībām. Ja kādam ģenētiskā līmenī ar ceļgaliem nav viss kārtībā, tad šis apstāklis nepalīdzēs. Ja tādu globālu problēmu nav? Protams, ka visus negatīvos aspektus var mēģināt novērst, piemēram, šajā gadījumā dzerot hondroprotektoru kompleksu, taču jautājums – kā tas viss izskatīsies ilgtermiņā, jo, būsim godīgi, visu dzīvi trenēties nesanāks.

 

Otrs aspekts, kuru var skatīt no dažādām pusēm, ir tehnika. Ja cilvēkam nav izteikti laba lokanība, tad darbs ar ceļgalu saitēm nozīmē, ka gurnu locītavā mainīsies kustības trajektorija un līdz ar to – mainīsies kustības trajektorija. Tāpat ir jāsaprot, ka līdz ar kustības trajektorijas maiņu, mainās arī slodze uz muskuļiem, vairāk iesaistās muskuļi, kam sākotnēji nebija tas jādara. Cik tas ir labi vai slikti? Ja mēs runājam par spēka trīscīņniekiem jeb pauerlifteriem, tad viņiem ir pilnīgi vienalga, jo viņu uzdevums ir PACELT SVARU. Ar kvadricepsu, augšstilba bicepsu vai jebkuru citu muskuli – vienalga. Cilvēkiem, kas trenējas tieši bodibildingā vai vienkārši vēlas attīstīt konkrētus muskuļus tas gan neder.

 

Trešais aspekts, kas varbūt nav noteicošais, taču gana būtisks ir – pētījumi rāda, ka strādājot ar ceļgalu saitēm katram trešajam atlētam pozitīvajā kustības fāzē ir novērojamas stieņa pozīcijas izmaiņas. Tas atkal – var izraisīt ass slodzes izmaiņas uz mugurkaulu un rezultātā… rezultātā viss kas var notikt, taču no patīkamā tur nebūs nekā.

 

legsTie kas izlasīja līdz šai vietai rakstā gan jau, ka saprata, ka saišu lietošana parastam fizkultūrietim nav diez ko vajadzīga, pareiza un no veselības viedokļa atbalstāma. Ko darīt? Tā kā saites lieto stabilitātei, tad risinājums ir viens – jācīnās nevis ar sekām, bet cēloņiem. Par ceļgala locītavas stabilitāti atbild kvadricepsa vastus medialis muskulis, jeb kā tautā un bodibildingā labāk saprotams – kājas iekšpuses “pile”. Līdz ar to, kā opcija ir… trenēt šo muskuli.

Kādi ir treniņa paņēmieni? Šis noteikti nav tas gadījums, kad vajadzētu mēģināt šo nepilnību izlabot ar pašiem klasiskajiem pietupieniem. Nekas jau nemainīsies – ceļgali tāpat būs nestabili un pozitīvajā kustības fāzē virzīsies uz iekšu. Vajag trenēt izolēti. Pakāpieni (frontālie, laterālie), kā arī kāju ekstenzijas ar pirkstu izvērsumu uz āru. Ja sportiskā forma ir pietiekoši laba, taču ir vēlēšanās šo muskuli patrenēt vēl vairāk var mēģināt frontālos pietupienus, taču tas jau ir tiem, kas grib vairāk.

 

Secinājums – līdzīgi kā ar jostu, arī ceļgalu saites patiesībā nemaz nav “drošības ekipējums”. Tas pilda savu uzdevumu, taču – vai tas ir vajadzīgs ikdienas fizkultūrietim, kurš visu laiku strādā 8-12 atkārtojumu režīmā… nez vai. No saitēm ir jēga un es pat teiktu, ka tā ir nepieciešamība strādājot ar lieliem, submaksimāliem un maksimāliem svariem. Visos citos gadījumos ir jāaizmirst par saitēm un jātrenē muskulatūra (kas, atgādināšu, saņem daudz mazāku slodzi, kad tiek izmantots ekipējums).

 

Te būtu jāpiebilst arī par tādu lietu kā ortozēm. Tās ceļgalu stāvoklim ir saudzīgākas, taču, no otras puses, pie lieliem svariem tās nedos tādu atbalstu kā dod saites, tāpēc tā var būt alternatīva strādājot vairāku atkārtojumu režīmā, tiesa, tas nekādā mērā neatceļ iepriekš rakstīto, ka šādā režīmā strādājot labāk būtu darboties bez nekāda ekipējuma.

 

Kāds prasīs – a cik kg ir lieli svari? Atbilde šim jautājumam nesekos, jo katram tas ir savādāk. Kādam tie būs zem 100 kg, citi pāri 200 kg varēs cilāt bez saitēm.

 

P.S.

Vēlētos piebilst, ka viss iepriekš rakstītais ir parastam fizkultūrietim domāts. Ja cilvēks trenējas spēka trīscīņā, tad viņam darbs ar ekipējumu, tajā skaitā ar saitēm ir obligāts un ar saitēm (dažādas cietības un saitējuma) ir jāstrādā, lai izstrādātos pareiza sacensību kustība.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *