Ko ģērbt uz zāli?

Tā kā kādu laiku biju paslinkojis, tad nu pienāca laiks arī kaut ko iedrukāt. Tēmu arī izdomāju gana praktisku un daudziem noderīgu, proti, kas jāņem vērā izvēloties apģērbu fiziskajām aktivitātēm. Jautājums, ja nu kas, aktuāls ne tikai iesācējiem, kas vienkārši nevar noorientēties ko un kā ģērbt, bet arī tiem, kas uz zāli staigā, jo, ticiet manai pieredzei, ir redzēti tādi kadri, kuri nu… es pat nezinu kā viņu “stilu” un praktiskuma izjūtu noformulēt.

 

Pirmais un galvenais, kam ir jāpievērš uzmanība, tie ir apavi, kuri arī ļoti bieži ir pamats ne tikai kāju drošībai un veselībai, bet arī vingrojumu izpildes tehnikai. Taču par tiem es jau rakstīju, tāpēc neatkārtošos (kam interesē, lai lasa šo te: http://lielsunstiprs.com/2015/01/09/apavu-izvele-treniniem-zale/).  Šoreiz rakstīšu tikai par apģērbu. No kā sākt? Sporta apģērbs, tāpat kā jebkurš cits tiek iedalīts divos slāņos – bāzes slānis, kas var būt kā ekvivalents apakšveļai un augšējais slānis, kas, protams, ir ekvivalents virsdrēbēm. Taču, šeit ir jāsaprot būtiska lieta – apģērbs sportošanai NAV modes parāde, kā daudzi un daudzas domā. Apģērbam ir jāatbilst konkrētām tam paredzētām funkcijām. Ko mēs redzam zālēs? Lielākoties cilvēkus var iedalīt divās daļās (ar nelieliem izņēmumiem, t.i., sportistiem, kas saprot kas un kā) – vieni ģērbj pašus modīgākos sporta tērpus, firmas “Gold’s Gym” maikas (par maikām ir atsevišķs stāsts), bet otriem sporta tērps ir vienkārši nevajadzīgas, nonēsātas drēbes. Ne viens, ne otrs piegājiens nav pareizs.

 

TerrellOwensTrainingKādu fukciju izpilda bāzes slānis? Galvenais uzdevums ir ķermeņa temperatūras uzturēšana. Tiesa, tas ir virspusīgi skatoties, jo pašlaik populāri ir tā sauktie kompresijas krekli un bikses (man tie ļoti patīk). Kāds labums ir no tiem? Protams, ka visi tālāk nosauktie labumi ir minimāli, taču, ko es varu teikt no savas pieredzes, tie ir tādi mazie sīkumi, kas vienkārši liek justies labāk. Tātad, tā kā šīs drēbes ir gana apstieptas un pieguļošas, tās labāk satur muskuļus, pastiprina sportista kustības (tās arī var labāk kontrolēt pats atlēts), palīdz saglabāt enerģiju, kā arī ne tik ļoti ir jūtamas pēc treniņu sāpes. Kā jau teicu, lai nebūtu pārpratumu, tas viss dod 0.00000000001% uzlabojumu, taču… pat ja tas ir tikai pašiedvesmas efekts, tad vajadzīgais ir panākts. Atlēts jūtas labāk.

Tātad, bāzes slānim ir jāregulē temperatūra un jāpilda nosacītā balsta funkcija muskuļiem fiziskās aktivitātes laikā.

 

Otrais slānis jau ir vairāk pakļauts modes tendencēm, jo tas parasti ir redzamāks. Taču arī tam ir savas funkcijas. Ķermeņa temperatūras saglabāšana (ne tikai, lai būtu silti, bet arī, lai nebūtu pārāk karsti), drošības funkcija (lai negūtu sīkos nobrāzumus utml.), kā arī higiēniskā. Ja bāzes līmeņa apģērbs ir tiešā kontaktā ar ķermeni, tas loģiski, ka sasvīst. Savukārt strādājot zālē ir tiešs kontakts ar dažādiem soliem utt. Nez vai kādam patiks nodarboties ar sportu jūsu sviedros, tāpēc ir jānodrošina tīrība. Protams, viena iespēja ir dvielis, taču otra – apģērbs.

Šajā vietā īpaši gribētu ielikt piebildi par populārajām maikām, t.i., krekliem bez piedurknēm. Zālēs tie ir ļoti populāri, jo tā var labāk parādīt savu augumu, kā arī nav tik karsti. Faktiski gan šāds apģērba gabals ir tikai izrādīšanās, jo šāds apģērba gabals, kas parasti ir arī vienīgais, nepilda nekādu funkcionālo uzdevumu. Tas nesilda ķermeni, nepalīdz tam saglabāt temperatūru, neatbalsta muskuļus utt. Tāpat, nēsājot maikas, uz soliem un apkārt paliek daudz vairāk sviedru, kā arī, būsim godīgi, skatīties uz šādu kačoku ne vienmēr no apmatojuma brīvajām (slapjajām) padusēm nav patīkamākā nodarbe. No otras puses, ja sportists saprot visus mīnusus un tiek ar tiem galā, tad maikas gan noder atsevišķos gadījumos, piemēram, trenējot plecus, t.i., tādējādi var redzēt to darbību, labāk kontrolējot vingrojuma izpildi.

 

Meitenes, jaunkundzes, dāmas… . Šī apģērba lietās ir sarežģīta grupa. Taču pamatā viss jau ir tieši tāpat kā rakstīts iepriekš.Es gan pieļauju, ka daudzas dāmas uz zāli iet savu mērķu vadītas, taču… būsim godīgi, ja jūs neesat formā, ģērbt kompresijas bikses vai kādus legingus ar cerību, ka kāds jūs pamanīs… tas ir naivi. Tāpat kā ģērbt visādas apspīlētus topiņus ar lieliem dekoltē. Aizmirstiet, jūs zālē nevienam nekādu gribēšanu neizraisīsiet! Viens iemesls būs visai komiskais paskats, otrs – cilvēki uz zāli iet STRĀDĀT, nevis lūrēt apkārt. Pat ja jūs sevi uzskatāt par “konfektēm” (taču ar sportu pirms tam neesat nodarbojušās nemaz) un pat ja kāds cits to ir teicis, pastāv ļoti maza iespējamība (ir, protams, ģenētiskie brīnumi), ka ierodoties zālē cilvēki, kas tur jau vismaz kādu laiciņu būs bijuši, varēs pateikt to pašu. Nepārvērtējiet sevi!

 

Protams, es tagan nesākšu stāstīt elementāras lietas, ka apģērba jābūt tīram un vēlams to arī mainīt, jo ar labi palietotām drēbēm ierasties zālē… nu nez vai tā jūs iegūsiet daudz atbalstītāju.

 

Kas vēl? Galvassegas. Tas ir tāds visai interesants jautājums, jo, no vienas puses, zāle ir telpa un, kā zināms, telpā atrasties ar cepuri gluži pieklājīgi nav. No otras puses, gadījumos, kad ir gari mati, piemēram, cepure ir lielisks palīgs, lai tikt ar tiem galā (novērojums no personīgās pieredzes). Līdz ar to es uzskatu, ka nav nekas traks vai ārkārtējs trenēties cepurē.

 

Pulksteņi, gredzeni, ķēdītes – ko darīt ar tiem? Te viss ir mega vienkārši – ja traucē, tad ņem nost, netraucē, atstāj! Tiesa, ir arī jāņem vērā tas, ka visas šīs skaistumlietas (sevišķi jau tās, kas stingri piekļaujas ķermenim), ierobežo asinsriti. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka muskuļi strādā sliktāk. Vai uz to ir jāiespringst fizkultūrietim? Gan jau, ka nē, taču es gan labāk ieteiktu noņemt visus karekļus kaut vai drošības apsvērumu dēl (lai nenoberš, neiegriež utt.)

 

x_01756d4eAtgriežoties pie drēbēm. Es iepriekš rakstīju, ka ir 2 slāņi – pamata un virsējais. Taču iespējams, ka kāds ir novērojis zālēs cilvēkus, kas ir saģērbušies neskaitāmos kreklos un biksēs. Kas viņi ir? Es šādus cilvēkus iedalu 3 grupās. Vieni ir old-school kačoki vai tie, kas kādreiz ir trenējušies pagrabos, šķūņos utt. vāji apkurināmās vai neapkurināmās telpās. Saģērbt vairākus slāņus ar drēbēm ir vienīgais iespējamais variants kā noturēt ķermeņa temperatūru. Laikam ejot zāle ir mainījusies, bet ieradumi nē. Otrā grupa ir sportisti, kuriem ir jāiekļaujas svara kategorijā. Šādā veidā viņi cenšas pastiprināt svīšanu, t.i., šķidruma izvadīšanu no organisma, tādējādi arī “apmānot” svarus. Savukārt trešā grupa… nu viņi parasti domā, ka jau minētā svīšana un šķidruma izvadīšana no organisma arī ir tievēšana, tāpēc saģērbjas neskaitāmos kreklos, iespējams, aptinas arī ar pārtikas plēvi un iet sportot.

Vai parastam cilvēkam šādi būtu jāģērbjas? Es teiktu, ka, ja trenējaties normālā zālē, kur ar temperatūru nav problēmu, tad nē. Sporta apģērbam ir jābūt vieglam un kustības neierobežojošam, “elpojošam” un sviedrus uzsūcošam.

 

Kas vēl jāņem vērā? Ir arī tā sauktie mazie knifiņi, taču tie jau ir tādiem nopietnākiem cilātājiem. Piemēram – lai stienis neberztu kājas izpildot vilkmi, ļoti vērtīgi ir uzģērbt garās zeķes (līdz ceļgaliem) vai getras. Vai, piemēram, ir jāsaprot, ka ceļgalu saites ir jāsien uz plikas kājas, tāpēc taisot tupienus vēlams ir ģērbt šortus, nevis garās bikes (arī kompresijas bikses nav vēlamas, ja ir jānosaitē ļoti stingri).

Tas gan arī ir visai individuāli un šos sīkumus jau katrs pats piefiksē laikam ejot.

 

Noslēgumā gribētu piebilst – svaru zāle NAV MODES SKATE. Te īstenībā vieiem ir pie kājas vai jums ir jaunā Nike kolekcija vai jūs staigājat kaut kādā nezināmā Ķīnas ražotāja tērpā. Galvenais ir FUNKCIJA.

3 thoughts on “Ko ģērbt uz zāli?

 • 08/04/2015 at 16:15
  Permalink

  Galvenais ir kā Tu jūties sporta zālē. T.i., tev patīk tas, kā Tu izskaties sporta zālē un līdz ar to darba svari aug, un treniņu kvalitāte arī.
  Dažiem cilvēkiem ir pilnīgi po*, kā viņš ir apģērbies, bet daži ieraugot sevi spogulī treniņa laikā ar kompresijas kreklu (muskuļu reljefs redzams) iegūst tādu papildus “baudu”, gandarījumu un motivāciju “jaudīgākam” treniņam.

  Reply
  • 08/04/2015 at 22:19
   Permalink

   Tieši tāpēc, ka dažiem po, vēršu arī uzmanību, ka apģērbs nav tikai tas kas kādam patīk vai nepatīk, tam ir funkcionālā nozīme, kas jāņem vērā.

   Reply
 • 26/04/2015 at 19:16
  Permalink

  Par sviedriem u.tml.- iesaku sev izveidot ieradumu- pēc vingrinājuma izpildes, pirms iet uz nākamo trenažieri vai citu solu- ar dezinfekcijas līdzekli un salveti notīrīt aiz sevis. Nezinu kā ir visur citur, bet tajās dažās zālēs, kurās esmu biji savā dzīvē, ir pie sienas salvešu “kaste” un dezinfekcijas līdzeklis izsmidzināmajā pudelē.
  Cieni sevi un citus un sakop aiz sevis!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *