Testosterons – kačoku (un ne tikai) draugs

Testesterons ir labs. Visiem vīriešiem patīk testosterons. Vīriešiem, kuri trenējas tas patīk vēl vairāk, jo ļauj izbaudīt ne tikai klasiskās augstā testesterona īpašības, bet arī palīdz aktivizēt dažādus organisma atjaunošanās procesus, kas ļauj daudz efektīvāk strādāt zālē un saņemt lielāku atdevi no padarītā. Diemžēl, bet nebūt ne katram un nebūt ne visu dzīvi testosterons ir pietiekoši augstā līmenī. Vēlajos padsmitnieka gados un pēc divdesmit gadiem tas vēl ir gana augsts, taču jau pēc 30 testosterona līmenis organismā samazinās. Tas arī ir iemesls dažādām pārmaiņām vīrieša dzīvē. Kādam tās ir mazākas, kādam lielākas. Ko darīt? Medicīna jau sen tam ir atradusi zāles – ekzogēnā hormonu terapja, jeb vienkāršiem vārdiem sakot, hormoni ir jāievada no ārienes, vēl vienkāršāk – jāšpricē dupsī testosterons.

 

enanject-testosterone-enanthateTestosterons ir viens no galvenajiem anaboliskajiem steroīdiem, tāpēc uzskatu, ka bloga farmakoloģijas sadaļā rakstam par to ir jābūt kā vienam no pirmajiem (no tiem retajiem rakstiem, kas par šo tēmu ir publicēti).

 

Kas ir testosterons? Testosterons ir vīrišķais dzimumhormons, kuram piemīt izteiktas anaboliskās īpašības: tas palielina muskuļu masu, paātrina olbaltumvielu sintēzi. Organismā tas izstrādājas vīriešu sēkliniekos, bet sievietēm (jā, testesterons, mazos daudzumos, ir arī sieviešu organismā) – olnīcās.

Ko testesterons dod? Palielinās muskuļu masa, testosterona ietekmē attīstās dzimumorgāni, kā arī vīrišķās pazīmes – zems balss tembrs, vīriešiem raksturīgais apmatojums, sejas panti utt. Tāpat nodrošina spermoģenēzi un dzimumtieksmi utt.

 

Visas iepriekšminētās pazīmes un labās lietas tiek nodrošinātas no dabīgā testosterona, taču tāpat tas notiek no mākslīgi ievadītajiem hormoniem. Šajā gadījumā ir jāpievēršas ne tikai labajām lietām, bet arī blakusparādībām, kas var sekot. Biežāk sastopamās: šķidruma aizture organismā, palielināts arteriālais asinsspiediens, galvas matu izkrišana, palielināts agresijas līmenis, akne (pumpas), bet sievietēm tas draud ar maskulinizāciju, t.i., viņas vizuāli kļūst daudz līdzīgākas vīriešiem.

 

Tas ir tā ļoti īsi un vispārīgi par testosteronu kā tādu, taču šī bloga lasītājus noteikti interesē testosterons kā farmakoloģisks līdzeklis muskuļu masas palielināšanai. Šajā gadījumā ir ļoti daudz iespēju variēt, jo tā kā testosterons ir pamatu pamats, tad arī dažādi tā veidi, precīzāk, ēteri ir pieejami.

Lai tālāk būtu skaidrs par ko runa, noskaidrosim kas ir ēters. Ēters ir ogļūdeņražu ķēdīte, kas ir pievienota pie testosterona (tāpat kā pie jebkura cita anaboliskā steroīda) molekulas, lai nodrošinātu konkrētas īpašības – uzkrāšanos organismā un hormona nonākšanas ātrumu asinīs.

 

1203865954_sustanon-250Tātad, kādi ir ētri? Acetāts, Propionāts, Fenilpropionāts, Izokaproāts, Enantāts, Ciklogeksilmetilkarbonāts, Cipionāts, Dekonāts, Undecilenāts, Laurāts. Visi ēteri atšķiras ar kaut kādām īpašībām, viena no galvenajām – pussarbrukšanas periods (ļoti vienkārši skaidrojot, tas cik ilgā laikā viela “sabrūk” par 50%, tas norāda arī to cik bieži ir jāveic injekcijas, lai uzturētu nepieciešamo hormonu līmeni, tas var būt no 12 stundām līdz 10 dienām). Tiesa, ne visi no šiem ēteriem tiek piesaistīti testesteronam.

 

Sustanons – šis preparāts ir dažādu testosterona formu (ēteru sajaukums). Šāda pieeja ir izdevīga ar to, ka katrs no ēteriem savu darbību sāk konkrētā laikā, kas nodrošina vienmērīgu testosterona līmeni organismā.Nav nepieciešamības pēc regulārām un biežām injekcijām. Parasti sustanonu izmanto kā fonu apjomīgākos vairāku preparātu kursos (ar nandrolonu – masai, ar vinstrolu – liesēšanai) vai arī kā solo preparāts starplaikos starp kursiem (tiltos).

Sasustanona sastāvs:

30 mg propionāts

60 mg fenilpropionāts

60 mg izokaproāts

100 mg dekonāts

+

Eļļa kā šķīdinātājs

Spirts kā konservants

Omnadrens – pēc būtības ļoti līdzīgs preparāts sustanonam, tikai omnadrena sākotnējā sastāvā izpaliek dekonāts (lai arī pēdējā laikā tas tiek pievienots), bet ir kapronāts. Iemesls šādai nomaiņai ir cena, jo amnadrens, dēļ dekonāta aizstāšanas, ir divas reizes lētāks. Taču cena nosaka arī vēl vienu būtisku niansi, proti, ļoti bieži preparāts ir “netīrs”, kas noved pie ļoti augsta blakusparādību riska.

Testosterona propionāts – Viens no pašiem populārākajiem testosterona veidiem. Tā galvenā īpašība ir īsais darbības laiks, t.i., tas ļoti ātri iesūcas un izvadās no asinīm, gandrīz vai nemaz neveicina šķidruma uzkrāšanos organismā. Rezultāti (palielinātā muskuļu masa) nav tik lieli kā, piemēram, no enantāta, taču tie ir daudz kvalitatīvāki. Tieši tāpēc šo preparātu izmanto tie, kuri vēlas notievēt.

Testosterona fenilpropionāts – Pēc būtības šis preparāts ir kaut kas starp “ātro” propionātu un “lēno” enantātu, tā kā tas ir aktīvs 4-5 dienas. Izejot no šiem rādītājiem, arī tā pielietojums ir katra individuāla izvēle, proti, tas savās īpašībās ir kaut kur pa vidu starp abiem iepriekš minētajiem preparātiem.

Testesterona enentāts – Arī ļoti populārs testosterona veids. Tieši enentāts ir tā testosterona forma, kura nodrošina ļoti lielu masas pieaugumu (līdz pat 10 kg kursa laikā), taču tas saistīts ar lielo šķidruma aizturi organismā, kas arī nosaka to, ka enentātam ir ļoti liels “zuduma fenomens”, jo pēc kursa no visa masas pieauguma var palikt vien 50%. Tāpat enentāts lielā mērā palielina spēku, tāpēc ir populārs spēka atlētu vidē.

Testosterona cipionāts – šis preparāts ir ar pašu garāko pussabrukšanas laiku, t.i., 15-16 dienas. Līdz ar to tam ir arī lielāks risks sastapties ar blakusparādībām (tās novērš ar antiestrogēniem). Pēc būtības, kā rāda pētījumi, cipionāts un enantāts ir savstarpēji aizstājami preparāti un objektīvu iemeslu, lai izvēlēties vienu par labu citam, nav, tikai pieejamības jautājums.

 

Blakusparādības. Kā jau minēts, augsts testeosterona līmenis izsauc arī diezgan daudz blakusparādību ar kurām ir jācīnās kā kursa laikā, tā arī jāveic pēckursa terapija. Populārākās blaknes ir ginekomastija, akne, galvas matu izkrišana, ķermeņa apmatojuma palielināšanās, prostatas palielināšanās, spiediena palielināšanās, ūdens aizture, maskulinizācija, sēklinieku atrofija.

 

Tāpat ir jāpiebilst, ka, lai arī pats pa sevi testosterons ir gana spēcīgs preparāts, parasti to kombinē ar citiem (par to – kādā no nākošajiem rakstiem), lai sasniegtu lielāku sinerģisko efektu.

 

testosterone-gel-cream-for-menIepriekš minētie preparāti visi bija injicējamās formās, kas, būsim godīgi, daudzus atbaida, tāpēc farakoloģijas gudrie prāti ir izstrādājuši arī citas testesterona uzņēmšanas formas – tabletes (metilestesterons, andriols utt.) un gēlus (Testim). Pēc būtības tie neatšķiras no injicējamajiem preparātiem, taču ir jāņem vērā tas, ka tablešu veidā uzņemt testosteronu nav vēlams, jo šīs formas ir ļoti toksiskas aknām. Savukārt gēls ir samērā dārgs un ar to nevar nodrošināt sportistiem nepieciešamo testosterona koncentrāciju asinīs.

 

Tāpat ir tāda lieta kā testosterona suspensija, kas ir testesterons uz ūdens bāzes, t.i., bez ētera. Tā lielākā priekšrocība ir maksimāli īsais iedarbības laiks, lai gan tam arī ir visas un daudz stiprāk izteiktas blakusparādības, tajā skaitā sāpīgas injekcijas. Tiesa, dēļ ātrā darbības laika tas ir iecienīts spēka atlētu (pauerliftings) vidē, jo jau pēc vienas diennakts to neuzrāda dopinga kontrolē.

 

Runājot par preparātu lietošanas ilgumu, vajag atzīmēt, ka tas ir atkarīgs no katra konkrētā gadījuma un ētera, taču ir jāsaprot, ka tas, pēc ārstu un zinātnieku ieteikumiem, nedrīkstētu pārsniegt 10 nedēļas, turklāt, šajā laikā ir rūpīgi jāseko līdzi savam veselības stāvoklim, konsultējoties ar ārstu un regulāro nododot asins analīzes (jā, ir arī garāki kursi, taču tas viss jau ir individuāli un ar paaugstinātu risku iegūt dažādas kaites).

Arī devas katram preparātam ir dažādas, tāpēc vienā reizē uzņemtais daudzums svārstās. Tajā pašā laikā iesācējiem nav vajadzības pārsniegt 500 mg/ned atzīmi (viss tālākais ir katra individuāli novērojumi uz rekacijām un uzņēmību pret preparātu).

 

!!!Bloga autors nekādā gadījumā neaicina lietot stipras iedarbības hormonālos preparātus (tajā skaitā anaboliskos steroīdus) bez ārsta uzraudības, visa rakstā publicētā informācija ir tikai informatīvos un izglītojošos nolūkos!!!

3 thoughts on “Testosterons – kačoku (un ne tikai) draugs

 • 26/04/2015 at 19:18
  Permalink

  Būtu jauki ja uztaisītu rakstu par testosterona boosteriem 🙂

  Reply
 • 27/04/2015 at 16:22
  Permalink

  Jau labak, jau labak!

  Reply
  • 27/04/2015 at 19:16
   Permalink

   Kā jau teicu, visam savs laiks. Tēmu par ko rakstīt ir MILZĪGI DAUDZ, tāpēc uzreiz un par visu tāpat nesanāks pieraksīt.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *