Mīti par anaboliskajiem steroīdiem

Tā kā kā vienu no bloga galvenajiem uzdevumiem esmu izvirzījis godīgu informācijas pasniegšanu, tad es nekad neesmu stāstījis vai rakstījis par to, ka spēka sports un arī fizkultūra ar novirzienu uz spēka sportu ir tīra. Jā, šeit ir daudz un dažādi dopinga sarakstos iekļauti preparāti. Vieni tos dievina, citi, gluži otrādi, stāsta briesmu lietas par šiem preparātiem. Mītu pa šo laiku ir izveidojies ārkārtīgi daudz, taču es mēģināšu apskatīt pašus populārākos.

 

 1. Anaboliskie steroīdi ir nāvējoši

Tas, manuprāt, ir pats populārākais mīts par to, ka visi, kuri lieto anaboliskos steroīdus taisnā ceļā var apsegties ar baltu palagu doties uz kapiem. Patiesībā viss ir citādāk. Proti, anaboliskie steroīdi, pretēji kādām narkotiskām vielām, tabakai vai alkoholam, neietekmē organismu paši no sevis, t.i., nav zinātnisku pierādījumu, kuros būtu neapgāžami pierādīts, ka anaboliskie steroīdi var izraisīt nāvi.

Tāpat, kas ir vēl interesantāk, zinātne vēl aizvien nav noteikusi anabolisko steroīdu nāvējošo devu (kas tiek noteikta ja ne visam, tad gandrīz visam), nav pat oficiāli apstiprinātas toksiskās šo preparātu devas. Kāpēc? Tieši tāpēc, ka to nevar noteikt. Ir pētījumi, kuros cilvēks diennakts laikā uzņēma 100 gramus (!) dažādus anaboliskos un androgēnos steroīdus, taču viņa dzīvībai briesmas nedraudēja. Tāpat bija pētījumi, kuru laikā entuziasti paši sev ilglaicīgā periodā injicēja lielas anabolisko steroīdu devas, taču nekādu draudu dzīvībai nebija.

Ir tāda ideja, ka anaboliskie steroīdi tikai paātrina tās veselības problēmas, kas cilvēkam ir iedzimtas vai iegūtas jau pirms to lietošanas. Ja mēs apskatāmies skaļākos nāves gadījumus spēka sportā, tad NEVIENAM galīgajā slēdzienā nav norādīti AAS kā nāves iemesls. Vai tie ir veicinājuši kādas kaites? Iespējams, ka jā, tāpēc visiem lietotājiem pirms sākt eksperimentus ar savu endokrīno sistēmu vajag iziet kārtīgas ārstu pārbaudes.

 

 1. Anaboliskie steroīdi ir nekaitīgi

Šī ir otrā grupa. Pārsvarā tie jau ir lietotāji vai vienkārši šīs tēmas entuziasti, kuri mēģina pierādīt to, ka ir nekaitīgi farmakoloģiskie preparāti, kurus var droši lietot un nekas pēc tam nebūs.

Jāsāk ar to, ka pati ideja visam šim “dopingošanas kursam” ir veikt izmaiņas hormonālajā sistēmā, tāpēc nevar būt tā, ka iejaucoties tajā, beigās viss atkal un uzreiz, bez nekādas palīdzības, nostāsies savās vietās. Tā nebūs. Ja cilvēks nekontrolēs ko, kad un kā lietot, veselība tiks pamatīgi sačakarēta.

Otrs aspekts ir tas, ka visi šie preparāti ir zāles. Tas nozīmē, ka, kā JEBKURĀM zālēm, arī anaboliskajiem steroīdiem ir kā lietderīgā/pozitīvā puse, tā arī negatīvā. Jau tas fakts vien, ka visi orālie preparāti noslogo aknas, no citiem preparātiem var būt matu izkrišana utt. Te jautājums ir nevis par pašiem nekaitīgākajiem preparātiem, bet par to ar kādām blaknēm katrs individuāli ir gatavs cīnīties.

 

 1. Anaboliskie steroīdi izraisa neauglību

Tieši seksuālo spēju jautājums ir MEGAPOPULĀRS starp visiem, kas apspriež anaboliskos steroīdus. Vieni stāsta par to kā kāds kačoks nav gribējis un viņam nav stāvējis, citi – par to, ka gribas tā, ka pretējam dzimumam ir jāslēpjas.

Kā ir patiesībā? Patiesībā viss sākas un beidzas galvā. Proti, ir jādomā ne tikai ko, kad un kā lietot, bet arī kā no tā visa iziet. Lietojot iepriekš minētos preparātus seksuālā dziņa nevis izgaist, bet tieši otrādi – pastiprinās līdz ārkārtīgi augstam līmenim un kādi 4 dzimumakti dienā ir norma. Protams, kādam šī tieksme izpaudīsies vēl izteiktāk, taču šoreiz ne par to. Kāpēc tad saka, ka visi kačoki ir nespējnieki miesas priekos? Tāpēc, ka viņi nav pratuši veiksmīgi iziet no kursa, nepareizi ir saplānojuši (vai nav saplānojuši vispār) pēckursa terapiju. Tā rezultātā, kad mākslīgo hormonu vairs nav, bet savu – vēl nav, rodas būtisks hormonālais disbalanss, kas arī ietekmē visas gribēšanas. Ir arī pozitīvā ziņa – tas viss ir uz laiku, kamēr organisms atjaunos savu hormonu izstrādi (tas notiks neizbēgami).

Par neauglību runājot – gan jā, gan nē. Medicīnai ir zināmi gadījumi, kad anaboliskie steroīdi ir izraisījuši neauglību, taču šis nelaimīgo procents ir ārkārtīgi mazs. Turklāt, šo nelaimi var arī veiksmīgi ārstēt. Protams, te gan labāk būtu līdz kam tādam nenonākt.

 

Tāpat pastāv uzskats, ka bērnus anabolisko steroīdu lietotājs var radīt tikai “nokāpjot no kursa” vai arī – bērni, kas radīti kursa laikā ir pakļauti ģenētiskām mutācijām. Šādiem paziņojumiem nav nekāda zinātniska pamata. Es pats zinu sportistu, kuram ir 3 bērni (jaunākais piedzimis pirms pus gada) un VISI ir radīti kursa laikā. Mutācijas? To varēs pateikt tikai dzīves laikā un, ja nu kas, nez vai varēs noteikt to izcelsmi (tāpat – vide?, pārtika?, citas zāles?), taču divi vecākie ir absolūti veselīgi un forši bērni.

 

 1. Tos pašus rezultātus var sasniegt arī bez anabolisko steroīdu lietošanas, vajadzīgs tikai laiks

Tā ir tāda mierinošā atziņa daudziem iesācējiem vai ilūzijās dzīvojošiem neofitiem, kuri uzskata, ka visu var panākt ar smagu, kārtīgu un regulāru darbu. Protams, šos priekšnosacījumus neviens neatceļ, taču, lai, ja mēs runājam par spēka sportu, sasniegtu vidēja “lietotāja” līmeni, “nelietotājam” ir jābūt ģenētikas frīkam. Ne tā, ka bicepsam ir jāaug ātrāk nekā citiem tādiem pašiem neofitiem, bet NENORMĀLAM MONSTRAM. Tādam, par kādiem raksta grāmatas. Un tad, varbūt, sanāks sasniegt tādus vidējus rezultātus, taču – vai izdosies uzvarēt un uzstādīt rekordus? Nez vai.

Katram cilvēkam ir savi ģenētiskie maksimumi, kuri, apvienojoties dažādām fiziskām kvalitātēm kopā, arī nosaka to cik daudz var sasniegt. Jā, iespējams, kādam būs bicepss ap 50 cm, taču krūšu muskuļi – nekādi. Tas pats arī attiecas ne tikai uz pašiem apjomiem vai spēka rādītājiem. Arī uz atjaunošanās laikiem, spēju strādāt, organisma adaptāciju pie slodzēm utt.

 

 1. Anaboliskie steroīdi padara atlētu par supercilvēku

Jā, daudzi uzskata, saskatījušies Holivudas filmas, ka lietojot anaboliskos steroīdus, cilvēks, kurš nav trenējies, vai trenējies ļoti neregulāri vai maz, sākot tos lietot TŪLĪT paliek par pasaules elites atlētu. Nē, tā nenotiek.

Anaboliskie steroīdi neveicina nekādu fizisko prasmju uzlabošanu tiešā veidā. Tie tikai palīdz organismam ātrāk atjaunoties, lai, ja pats cilvēks smagi strādā, īsākā laikā sasniegtu konkrētu rezultātu – nosacīti, tāds kā NO2 mašīnai. Taču pašam ir SMAGI jāstrādā. DAUDZ SMAGĀK nekā trenējoties naturāli.

Kā notiek naturālais treniņš? Tu zini savas iespējas un tajās arī darbojies. Tu zini, ka vairāk tu nepacelsi nekad dzīvē vai arī savainosies, tāpēc arī netrako. Lietojot farmakoloģiskus preparātus ģenētisko griestu neteikšu, ka nav, taču, atkarībā no preparātiem un lietošanas apjomiem utt., tie var tikt pabīdīti līdz neaizsniedzamiem tālumiem. Tāpēc arī darbs, lai liktu strādāt savā labā visam šitam “priekam” ir jāiegulda daudz lielāks.

Tāpat, ja nu kas, cilvēks neiegūst arī nekādas jaunas spējas. Ja viņš neprot grūst lodi, tad lietojot AS, viņš nesāks to lidināt 20+ metrus “no nekā”.

 

Protams, ka šo sarakstu var ilgi un dikti turpināt, jo, kā saka, kur ir mazāk informācijas, tur cilvēki sāk izdomāt savu. Kā jebkurā lietā, arī šeit ir jādomā. Daudz un dikti jādomā. Ja viss tiek darīts pareizi un bez lieka fanātisma, tad konkrētie preparāti, ja jau cilvēks ir nolēmis tos lietot, var nest savu labumu. Protams, tāpat ir jācīnās arī ar blaknēm utt., taču zinošs cilvēks pratīs to darīt. Nezinīši? Viņi pamēģinās, dabūs kādu kaiti par ko visu dzīvi būs jānožēlo un izplatīs dažādus mītus tālāk.

One thought on “Mīti par anaboliskajiem steroīdiem

 • 30/04/2015 at 07:28
  Permalink

  Respect! Katrs raksts, LV valodā, kas kliedē neizmērojamo, vidējā čipsēdāja, tumsonību šajā jomā ir zelta vērtē!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *