Limonādes, kuras var dzert

Pavasaris ir pats populārākais laiks, kad cilvēki tievē vai mēģina to darīt, tāpēc ļoti aktuāli kļūst jautājumi no sērijas “a var šito ēst?”, “a kas būs, ja es dzeršu šito?” utt. Parasti prasa ne jau par kaut kādām gaļām vai putraimiem, bet par saldumiem, našķiem, limonādēm. Atzīšos, limonādes man pašam patīk, lai gan nu jau daudzus gadus esmu no tām atbrīvojies. Iepriekš gan – bija laiks, kad 4 litri kolas dienā bija ja ne norma, tad nekas īpašs (norma bija 2 litri). Tieši tāpēc es ļoti labi saprotu cilvēkus, kuri mēģina sevi uzlabot, attīstīt, bet vēl aizvien grib kaut ko no vecās un saldās dzīves.

 

Šoreiz, kā jau noprotams, es gribu pierakstīt par limonādēm. Parasti, kad tiek runāts par kaut kādu sportisko režīmu, vai, kas man uzdzen šermuļus, “veselīgo dzīvesveidu”, limonādes uzreiz tiek iekļautas melnajos sarakstos. Ko par to var teikt? Protams, ka limonādes nav tie dzērieni, kas būtu jālieto ikdienā kā primārie šķidruma uzņemšanas avoti, es nesākšu tagad pierādīt pretējo, pat neceriet. Ūdens jebkurā gadījumā ir labāka izvēle, taču nav jau arī tā, ka limonādi NEKAD un NEKĀDĀ GADĪJUMĀ nav jādzer. Ir gadījumi, kad to var darīt (kā saka – kad nedrīkst, bet ļoti, ļoti gribas, tad var). Šajā gadījumā gan ir jāsaprot, ka “ne visas limonādes ir vienlīdz limonādes”.

Ko ar to gribēju pateikt? Pateikt gribēju vienu – ir dzērieni, ko var dzert visai droši un ir tādi, no kuriem labāk izvairīties vai dzert ļoti uzmanīgi.

 

Sāksim ar to, ka ir jāaizmirst par visām klasiskajām limonādēm. Kola, Fanta, Spraits, Pepsi utt., arī visas pudelēs pildītās un veikalos sastopamās ledus tējas iet šai kategorijā, visi uz sulām balstītie dzērieni tāpat. Kāpēc? Tāpēc, ka tajos ir nenormāls daudzums cukura, bet cukurs ir ātrie ogļhidrāti, kas mums, fizkultūriešiem, ir jālieto ļoti uzmanīgi (nesaku, ka nav jālieto pavisam, jo tas neatbilst patiesībai). Piemēram, vienā skārda bundžiņā Nestea ledus tējas ir 33 grami cukura. Jā, tas ir mazliet mazāk nekā tajā pašā Fanta skārdenē (44 grami), taču vienalga – ļoti daudz.

Te kādam var rasties replika – tad priekš kam šis raksts, ja jau visas limonādes ir sliktas? Nē, visas nav, taču kuru katru no plaukta ar ņemt nevajag. Tā kā fitnesa industrija ir visai spēcīga, tad lielie un ne tik lielie ražotāji ir pacentušies un sagatavojuši savus dzērienu variantus tiem, kuri nevēlas dzert gāzētu cukurūdeni.

 

Protams, paši populārākie ir Coca-Cola produkti: Coca-Cola Light (Diet Coke) un Coca-Cola Zero (Coke Zero). Ar ko tie atšķiras no klasiskās kolas? Protams, tur nav cukura, bet tā vietā tiek izmantoti mākslīgie saldinātāji. Cik tas ir labi? Tā kā kā viens no saldinātājiem tiek izmantots asparatāms (Coca-Cola Light versijā), tad šajā sakarā visu laiku notiek strīdi par šo dzērienu nekaitīgumu organismam. Lai vai kā, taču visas lielās organizācijas, kas uzrauga pārtikas un bezalkoholisko dzērienu tirgu ir atzinušas, ka šo vielu var lietot dzērienu saldināšanā. Tomēr, kompānija Coca-Cola ražo arī abus dzērienus ar suharlozi (E955) kā mākslīgo saldinātāju, kas tiek uzskatīts kā drošāks.

Tāpat, ja jau sākām runāt par strīdīgajām lietām, kas ir šo dzērienu sastāvā, ir jāuzmanās no nātrija benzonāta (E211). Šīs vielas ietekmē tiek bojāts DNS, kā rezultātā var attīstīties dažādas slimības, tai skaitā Pārkinsona slimība (tā ir tā kaite, kas moka Muhamedu Ali), bet bērniem no šī konservanta var novērot hiperaktivitāti.

Savukārt konkrēto Coca-Cola Zero vēl ne tik sen kā saldinātājs tika izmantots arī ciklāmskābe (E952), kas ir kancerogēna viela un ASV pat nu jau gadus vairāk kā 50 ir aizliegta, taču pilnībā no tās ražotājkompānija atteicās vien 2009. gadā.

Es nesaku, ka tagad visiem ir jāatsakās no kolas (raksta mērķis ir pat pretējs – pastāstīt ko VAR dzert), taču visam ir jābūt saprāta robežās.

 

Otrs jautājums – ar ko atšķiras Coca-Cola Light un Zero varianti? Kādam ne tik lielam šī dzēriena cienītājam var likties, ka tas ir viens un tas pats, taču nē. Zero tiek ražota kā Coca-Cola klasiskās garšas bez cukura versija, t.i., mērķis ir saglabāt oriģinālo dzēriena garšu, cik nu tas ir iespējams (kā kokakoliķis ar stāžu varu pateikt – atšķirība ir jūtama tāpat), savukārt Light ir pilnīgi cits dzēriens, kuram nav tiešas saistības ar oriģinālo kolas formulu.

 

Kā mēs zinām, tad, ja kaut kas ir Coca-Cola, tad noteikti arī Pepsi būs kaut kas ļoti līdzīgs. Ir jau arī! Viņi tievējošiem cilvēkiem, kā arī tiem, kas vienkārši negrib nenormāli pārcukurotus dzērienus piedāvā  Pepsi MAX. Neko īpaši atšķirīgu kā par iepriekšējām divām limonādēm pierakstīt nevar, šeit visu izšķir katra garšas sajūtas.

 

Toniks_1_5_tifInteresanti, ka Latvijas pircējiem ir bijuši arī savi dzērieni, kuros cukura daudzums ir ierobežots. Viens no tādiem bija tās pašas Coca-Cola kompānijas ražotais/izplatītais dzēriens “Burbulināde”, kas garšoja līdzīgi klasiskai 90-to gadu sākuma limonādei (Buratino?). To dzēru arī es, taču, ja neko nejaucu un cītīgi vēroju veikalu plauktus, vairāk šāds dzēriens netiek tirgots.

Otra alternatīva ir CIDO grupas piedāvātais SunSet Toniks. Šo dzērienu arī atceros no bērnības. Tad gan man tas īpaši nebija starp favorītiem, taču ar savu specifisko garšu likās interesants. Kā var atrast informāciju, tad tur, lai arī cukurs ir, tas ir mazā daudzumā (5 grami), kas to ļauj saukt par alternatīvu priekš cilvēkiem, kuriem nav ļoti stingra diēta.

 

Protams, gan jau ir vēl kādi dzērieni, kuri ir bez cukura vai ar mazu tā īpatsvaru, šajā rakstā es tikai vēlējos pastāstīt par to, ka ir tomēr limonādes kuras, ja nu ļoti gribas, var dzert. Sulas? Domāju, ka kāds, lasot šo manu rakstu, iedomājās arī par sulām. Ko es varu pateikt? Tas kas pašlaik ir veikalu plauktos ir tāds pats cukurūdens, kur no īstas sulas maz kas ir palicis. Es tagad nesākšu stāstīt šausmu stāstus kā var sataisīt sulu “no nekā”, taču, godīgi sakot, es pats labāk, ja ļoti gribas, padzeru kādu kolu nekā veikalā nopērkamo sulu (protams, ir arī labie ražotāji utt., taču lielais vairums no produktiem, kuri ir ražoti pēc visiem ražošanas un biznesa  pamatnosacījumiem, fizkultūrietim nebūtu jālieto).

2 thoughts on “Limonādes, kuras var dzert

  • Pingback:Alternatīvas cukuram | Liels un stiprs

  • 04/05/2016 at 03:24
    Permalink

    Es parasti, kad gribās ko saldāku ņemu neste zaļo tēju. Cik atceros tam bija 4.5 gr/100mll, varbūt nedaudz kļūdos. Apmērm tikpat cik tonikam. Tā ka jā, kaut kādas vismaz alternatīvas ir.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *