Kā trenējas profesionāļi: Martins Senluī

Kad mēs runājam par vislabāk trenētajiem hokejistiem, tad ļoti daudzi iedomājas tādus milzīgus, ar bārdu noaugušus tēvaiņus, kuri tuvojas 2 metru augumam un svarā ir noteikti pāri 100 kilogramiem. Jā, viņi, protams, ir baigie malači, taču NHL jau ilgus gadus kā viens no vislabāk trenētajiem hokejistiem (iespējams, pats labākais) ir neviens cits kā Martins Senluī. Pieļaujot, ka ne visi mana bloga lasītāji tik labi orientējas hokejā (par to mums būs atsevišķa saruna), varu pastāstīt, ka Senluī ir 39 gadus vecs, 173 cm garš un 82 kg smags malējais uzbrucējs, kurš iepriekšējā sezonā spēlēja Ņujorkas “Rangers”.

 
Funny8Ievadā derētu neliels stāsts par Martinu. Viņš spēlēja koledžu čempionātā, bija gana rezultatīvs, taču, tieši auguma dēļ, viņu NHL draftā neviens neizvēlējās. Tāpēc Senluī, kā nedraftēts spēlētājs tika līdz lielajai līgai caur Kalgarī “Flames” sistēmai. Tiesa, lielākos panākumus viņš sasniedza spēlējot Floridā, Tampabejas “Lightning”, kur izcīnīja Stenlija kausu, MVP balvas, divreiz kļuva par labāko vārtu guvēju NHL, kā arī 6 reizes tika iebalsots “All-Stars” mačā. Tāpat viņš ir uzvarējis Pasaules kausā hokejā un Olimpiskajās spēlēs. Katrā gadījumā – lai arī sākumā neatzīts, taču pašlaik Senluī ir viens no sava laika labākajiem hokejistiem.

 

Kas viņu no “neglītā pīlēna” padarīja par hokeja spēles smagsvaru? Darbs. Smags darbs. Par Senluī spēku, pat tuvojoties 40 gadu atzīmei, vēl aizvien runā visā NHL (uzmanīgākie Latvijas izlases fani varētu atcerēties, ka šis kanādietis pie bortiem nospieda mūsu izlases lielos aizsargus), bet paši populārākie atslēgas vārdi, kas Internet tīklā ir meklēti kontekstā ar šo hokejistu ir saistīti ar viņa kāju treniņiem.

 

Tieši par kāju treniņu arī parunāsim, jo Senluī, nebūdams ne tuvu ne spēka trīscīņņieks, un arī ne smagsvars, treniņos tupjas ar 200 kg smagu svaru stieni, turklāt dara to darba režīmā, t.i., speciāli negatavojoties kāda rekorda uzstādīšanai.

 

No Interneta tīklā pieejamās informācijas ir zināms, ka Senluī, pirmkārt, trenējas daudz un otrkārt – smagi. Piemēram, klasisks kāju treniņš viņam sastāv no diviem supersetiem, pirmajā no kuriem ir savienoti pietupieni ar kopējo svaru 180 kg (150 kg svaru stienis + 30 kg ķēdes vai pretestības gumijas) un lēcieni uz sānu pār 76 cm augstām barjerām (kopā astoņas barjeras). Kopā tiek izpildīti septiņi šādi piegājieni.

Otrajā vingrinājumu pārī ir savienoti divi stumšanas vingrinājumi. No sākuma 22 metrus tiek stumtas 65 kg smagas ragavas, taču viņš to dara ar atsvaru, t.i., pie jostas viņam piestiprināta sakabe, kas “astē” tur vēl 50 kg smagumus. Bet atpakaļceļā viņš stumj jau vienas ragavas, kuru svars sastāda 90 kg, bet viņš to dara no zemās pozīcijas, tuklāt jau 36 metrus. Arī šis supersets tiek izpildīts septiņos piegājienos.

 

Marty_644x429Protams, ka atradīsies kāds, kurš teiks – a kur klasiskie pietupieni, kur frontālie pietupieni utt. Atbilde te ir vienkārša. Hokejā nav vajadzīgs absolūtais spēks tik lielā mērā, lai to atsevišķi trenētu, daudz efektīvāki un praktiskāki ir tie vingrojumi, kuri attīsta atlēta eksplozīvo spēku, jo hokejs, tomēr, ir ātruma sporta veids, kur vajag nevis kaut ko celt vai vilkt, bet īsā laikā veikt neskaitāmus sprintus. Tieši tāpēc arī šāda programma, tieši tāpēc arī superseti un tieši tāpēc arī tāda uzmanība kājām.

 

Arī kopumā hokejistiem, pretēji tiem pašiem amerikāņu futbolistiem, spēka treniņos nav klasiskās pieejas ar maksimāliem svariem un klasiskiem vingrinājumiem, jo tie tiek aizstāti ar līdzīgiem, bet uzdevumu ziņā atšķirīgiem vingrojumiem. Piemēram – ja tā ir svaru stieņa macelšana uz krūtīm, tad ar papildus metāla ķēdēm. Ja vikme, tad stienim obligāti klāt pievieno pretestības gumijas. Tas viss tiek darīts, lai attīstītu ne tikai hokejistu spēku, bet arī ātrumu, jo, te es pateikšu vienu vecu patiesību, hokejs vēl aizvien ir ātrākā komandu sporta spēle.

2 thoughts on “Kā trenējas profesionāļi: Martins Senluī

 • 30/06/2015 at 18:05
  Permalink

  >iemēram – ja tā ir svaru stieņa macelšana uz krūtīm, tad ar papildus metāla ķēdēm. Ja vikme, tad stienim >obligāti klāt pievieno pretestības gumijas. Tas viss tiek darīts, lai attīstītu ne tikai hokejistu spēku, bet arī >ātrumu,
  ….
  Es laikam mazliet nesaprotu – kādā veidā 100kg stienis + 30kg staipīgās gumijas palīdz trenēt vairāk ātrumu nekā vienkārši stienis 130kg?
  Gumijas ir vieglāk celt ātrāk?

  Reply
  • 30/06/2015 at 18:11
   Permalink

   Tā ir elementāra fizika. Jo vairāk gumija tiek stiepta, jo lielāka ir tās pretestība, tb sanāk – jo augstāk cel stieni, jo vairāk gumija tam pretojas.
   Savukārt ķēdes – ja mēs pie stieņa pieliekam ķēdes, tad zemākajā punktā daļa no ķēdes neietekmē paceltos kg, jo ir vienkārši uz grīdas un jo augstāk stienis tiek celts, jo lielāks svars ir jāpaceļ (jo līdz ar stieni ceļas arī ķēdes).

   Tas arī palīdz trenēt ātrumu.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *