Parastā reizināšana zālē – 5×5

Kad mēs runājam par treniņiem, bodibildingu un programmām pēc kurām trenēties, tad žanra klasika ir 3×12 vai 4×10 vai kaut kas tāds. Protams, ka tas nav sliki vai nepareizi, taču tas ir ļoti prasti, precīzāk, ar laiku iestājas tā sauktais progresa plato un rezultāti uzlabojas ļoti lēni vai vispār stāv uz vietas. Ko darīt? Biju jau rakstījis par rīcību plato gadījumā, tāpēc neatkārtošos, šoreiz pievērsīšos konkrētam piedāvājumam un piemēram – treniņu programmai 5×5.

 

20101211105233Kas tas ir? Tā ir treniņu programma, kur vingrojums tiek veikts piecos piegājienos pa pieciem atkārtojumiem katrā. Kādam uzreiz jau būs iebilde – bet pieci atkārtojumi jau ir spēkam! Ne gluži, proti, muskulis reaģē nevis uz atkārtojumu skaitu, kā daudzi domā, bet uz slodzi un laiku zem šīs slodzes. 5×5, lai arī nav nedz klasiska muskuļu masu audzējoša programma, nedz spēka programma, dod pieaugumu kā masā, tā spēkā un ir ļoti labs variants priekš tiem, kas cīnās ar rezultātu bremzēšanos, kā arī tiem, kuri vienkārši savus fizkultūras mērķus nav skaidri noformulējuši vienā virzienā.

 

Kā ar šo pieeju darboties? Lai arī šķietami tā ir vienkārša (un nekā sarežģīta jau tāpat arī nav), ir daži atslēgas momenti, kurus ir jāņem vērā, ja mēs gribam no šīs programmas sasniegt maksimālo iespējamo labumu.

Sāksim ar to, ka šāda pieeja nav īsti piemērota absolūtiem iesācējiem. To nosaka divi apstākļi. Pirmais un galvenais ir svars. Tā kā šeit ir maz atkārtojumu, darba svars ir salīdzinoši liels, kas arī nozīmē to, ka iesācējs, kurš nav īsti apguvis kustību izpildes tehniku (un tas ir otrs moments), var tikt pie visiem tiem nepatīkamajiem momentiem, kas ir raksturīgi šim gadījumam. Turklāt, svara moments ir būtisks arī, ja mēs runājam par rezultātu. Iesācējiem, parasti, spēka rādītāji ir nelieli, tāpēc celt 60 kg 5×5 var, taču, ja vien pats cēlājs nav 40 kg smags, īstas jēgas no tā nebūs.

 

Tātad, fizkultūrietim vajag zināmu pieredzi un saprašanu. Cik lielu? Nu tas jau ir atkarīgs no katra paša, taču es teiktu, ka, tiklīdz darba svars pietuvojas paša svaram (+/-10 kg), tad jau varētu sākt strādāt šādā režīmā, taču tā ir tikai mana pieeja.

Teorijā gan ir sastopams tāda ideja, ka 5×5 ir jāveic ar lieliem svariem, kas sastāda aptuveni 70% no 1 reizes maksimuma (1RM). Šāds aspekts nav pretrunā ar manu iepriekš teikto, t.i., vienkārši ir jātrenējas līdz tam brīdim, kad paša svars jums būs 70% no 1RM.

Citur gan ir piedāvāta ļoti vienkāršota pieeja (taču to, domāju, izmanto ja ne visi, tad lielākā daļa, kas kādreiz ir lietojuši 5×5 pieeju) – vienkārši notestēt savu 5 atkārtojumu maksimumu. Tas, no vienas puses, ir pats drošākais veids kā noteikt darba svaru, no otras puses – ja darba svari ir lieli, tad var gadīties, ka testa rezultātā muskuļu nogurums liegs izpildīt visus atkārtojumus, lai arī faktiski to varētu izdarīt.

 

Kad lietot 5×5? Iespējams, kāds iedomājās, ka tagad viņam zālē sāksies haļava, jo pieci piegājieni pa piecām reizēm ir daudz mazāk nekā 4×10, tāpēc pa fikso varēs notrenēties un iet prom. Nē, patiesībā ir pilnīgi citādāk. 5×5 faktiski ir tikai daļa no programmas, ko vislabāk ir lietot veicot smagos bāzes vingrinājumus (turklāt, tikai tos, kas tiek izpildīti ar svaru stieni) – pietupienus, spiešanu, spiešanu stāvus, vilkmi. Ko darīt ar pārējiem vingrinājumiem? Pārējie vingrinājumi šajā gadījumā kļūst otršķirīgi un tiem ir jābūt kā papildinājumam bāzei. Trenēties šajā gadījumā var pēc sekojošā principa: 5×5 bāzes vingrinājumos, bet pārējos klasisks 4×12. Tiesa, tas nav vienīgais veids kā sakārtot programmu, bet nu pārējie varianti ir katra individuālā lieta.

Protams, ka var arī izveidot programmu, kas sastāvēs tikai no 5 piegājienos un 5 atkārtojumos izpildāmām kustībām, taču tas arī ir jāskatās katrā gadījumā atsevišķi. Nepareizi tas noteikti nav.

 

Labi, iepriekš bija diezgan daudz lirikas, bet jāķeras klāt arī praktiskām lietām, t.i., pašai treniņu pieejas idejai.

5 piegājieni pa 5 atkārtojumiem. Tiktāl viss skaidrs, bet kā plānot mikrociklus un makrociklu? Makrocikla līmenī 5×5, kā jau jebkurai programmai, ir 3 posmi – sagatavošanās posms, formas pīķis un atjaunošanās. Ar ko šie posmi atšķiras? Faktiski, ja mēs runājam fizkultūrietim jūtamās un saprotamās lietās, pīķa posms no sagatavošanās atšķiras vien ar to, ka tajā tiek izmantoti lielāki svari, t.i., pēc 4-8 nedēļām sagatavošanās posma, ja vien viss ir darīts pareizi, iestājas formas pīķis, kas ilgst 2-3 nedēļas. Pēc tam – atpūta, kad var samazināt darba intensitāti, slodzes vai vispār uz kādu nedēļu aizmirst par treniņiem.

 

Mikrociklu līmenī ir jārunā par to, ka klasiskā gadījumā 5×5 viena mikrocikla ietvaros katru muskuļu grupu paredz noslogot vismaz divas reizes. Tas var būt splits Ķermeņa augša/Ķermeņa apakša, tas var būt visa ķermeņa treniņš vienā reizēs utt., taču tas noteikti nav bodibildingā ierastais splits, kad katra muskuļu grupa tiek trenēta vienu reizi nedēļā. Līdz ar to, klasiskā gadījumā, arī izolējošo vingrinājumu šādā pieejā tikpat kā nav. Tas gan nenozīmē, ka, augot fizkultūrieša fiziskajām iespējām, to nevar pielietot.

Tāpat, kas ir būtiski, šī sistēma paredz, ka katrā nedēļā darba svars tiek palielināts par 5 mārciņām, kas mūsu svarā ir 2.27 kg (tas nozīmē, ka mūsu zālēs, dēļ svaru disku nomināliem, svars ir jāpalielina par 2.5 kg). Tas ir jādara līdz tam brīdim, kamēr jūs varat izpildīt VISUS piecus piegājienus ar pieciem atkārtojumiem. Ja kādā brīdī tas tas vairs nav iespējams, tad svars nākošajā nedēļā netiek palilināts, bet paliek nemainīgs, taču, ja trīs nedēļas pēc kārtas nesanāk pieveikt jauno svaru visos piecos piecu atkārtojumu piegājienos, tad darba svars ir jāsamazina par 10%.

 

cid_FE55B780-0830-4A06-9451-7AA477B146D0hsd1_ca_comcast_netIepriekš apskatīju klasisko variantu, taču 5×5, lai arī tā nav pati populārākā programma, spēka sportā ir zināma jau vairāk nekā 50 gadus, jo jau pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados ir bijušas publikācijas par to, kā arī visi zelta ēras bodibilderi to izmantoja savā sagatavošanā.

Tieši tāpēc ir radušās dažādas variācijas par šo tēmu un ir ļoti daudz metodiķu, kuri šo 5×5 pieeju ir apspēlējuši savā variantā un nosaukuši to par savu treniņu programmu. Piemēram StrongLifts 5×5, Powerbuilding 5×5, ko reklamē Maiks O’Hērns, Džeisona Blahas prezentētais ICF 5×5 utt. Ar ko šie varianti atšķiras? Ne ar ko būtisku, precīzāk ar saviem akcentiem. Viena programma izslēdz izolējošo vingrinājumu klātesamību, jo vairāk ir virzīta spēka attīstīšanai, cita, tieši pretēji, ir vairāk akcentēta uz masu, tāpēc spēks tiek upurēts par labu izolācijām. Kādā vingrinājumi tiek dalīti pēc vienas pieejas, citā pēc otras utt. Tas nav globāli būtiski. Tās ir tikai variācijas par tēmu, jo katrs cilvēks ir atšķirīgs, tāpēc arī tiek piedāvātas dažādas programmas.

 

Es pats esmu liels 5×5 fans un nopietno treniņu periodos, līdz šim vienmēr esmu izmantojis tieši šo pieeju, taču ar savu adaptāciju.

Pirmkārt, es taisu arī citus vingrinājumus. Piemēram, pēc spiešanas guļus, man vienmēr ir vingrinājumi ar hantelēm. Jā, tie ir jau uz 8 vai 10 atkārtojumiem un piegājienu skaits tiek noteikts vairāk pēc sajūtām, nekā plāna, bet tā nu tas ir.

Otrkārt, es nedzenos pēc konstanta svara pieauguma. Darba svara pieaugums majā gadījumā ir apstāklis, nevis no manas puses iniciēta darbība, t.i., es nevis pats spiežu sevi pacelt, bet, kad jūtu, ka spēka ir vairāk, tad pielieku klāt. Tas, pie mana lielā darba apjoma (zinu, ka parasti izdaru vairāk nekā būtu jādara, bet man šādā stilā patīk darboties) ir drošāk no veselības un traumatisma riska aspekta. Un, ziniet, beigu beigās tas gala svara pieaugums ir aptuveni tāds pats kā gadījumā, ja es katrā nedēļā liktu klāt pa 2,5 kg (tikai ar atšķirību, ka es nevis spiežu sevi, bet palielinu svaru tad, kad esmu gatavs).

Treškārt, es ne tikai pildu papildus vingrinājumus, bet arī pēc 5×5 izpildu pāris piegājienus ar mazāku svaru, bet lielāku atkārtojumu skaitu. Sanāk kaut kas līdzīgs kā Heinija Rembo FST-7 pieeja, bet ne gluži (tas ir mans fizkultūrieša-amatiera mikslis).

 

Kas šajā gadījumā vēl ir būtiski. Protams, 5 piegājieni ir 5 DARBA piegājieni. Tas nozīmē, ka pirms tam ir jābūt iesildītiem muskuļiem. Taču tas nav pats būtiskākais. Būtiski šajā gadījumā ir pietiekoši ēst un atpūsties. Tā ir ļoti nopietna un resursus tērējoša pieeja, ja to izpilda ar kārtīgu atdevi, tāpēc vajag diezgan daudz ēst un šajā gadījumā viss ir klasiski – lai augtu rezultāti, vajag kaloriju proficītu. Es pat teiktu, ka šajā gadījumā pat nav pārāk jāiespringst uz to, ka kāds lieks speķa grams parādīties, jo to varēs vēlāk dabūt prom, taču, ja, trenējoties 5×5 sistēmā, šī grama uzturvielu sistemātiski pietrūks, tad gan var nesanākt gaidītais efekts.

 

5×5 ir klasiska spēka sporta programma, kuru var lietot kā regulārajos treniņos, tā arī, lai izkustinātu no vietas progresu, taču tāpat šī programma nebūs labākais variants cilvēkiem, kas ir tikko kā sākuši trenēties un tiem, kuriem darbs ar lieliem svariem var radīt kādu diskomfortu. Šī pieeja prasa 100% atdevi zālē un tikpat nopietnu pieeju ārpus treniņiem, tāpēc, visdrīzāk, “svētdienas kačoki” to arī nevarēs izpildīt. Visiem pārējiem gan tas ir labs veids kā salīdzinoši īsā laikā, šokējot organismu, panākt būtisku lēcienu rezultātos.

3 thoughts on “Parastā reizināšana zālē – 5×5

 • 12/10/2015 at 11:22
  Permalink

  Sveiks!

  Pēc raksta izlasīšanas radās jautājums – 5×5 setu laikā IR vai NAV jāmaina tas darba svars?

  Piemēram, sākumā iesildos ar mazu svaru (pieņemsim, 20 atkārtojumus), tad sāku izpildīt 5×5, bet skaidrs, ka pirmajā piegājienā tās enerģijas vai “spēka” būs vairāk…

  Reply
 • 12/10/2015 at 11:25
  Permalink

  (atkārtoti postēju komentu)
  Sveiks!

  Pēc raksta izlasīšanas radās jautājums – 5×5 setu laikā IR vai NAV jāmaina tas darba svars?

  Piemēram, sākumā iesildos ar mazu svaru (pieņemsim, 20 atkārtojumus), tad sāku izpildīt 5×5, bet skaidrs, ka pirmajā piegājienā tās enerģijas vai “spēka” būs vairāk…

  Reply
  • 12/10/2015 at 11:50
   Permalink

   5×5 klasiksā variantā neparedz svara samazināšanu. Tāpat šajā gadījumā nav jācenšas panākt kaut kāda muskuļu atteice jau pirmajā piegājienā (muskuļu atteice vispār nav jāizvirza kā absolūts nosacījums treniņam).

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *