FST-7: Čempionu treniņš

Ļoti bieži ir dzirdamas runas par to, ka lielie profesionāļi trenējas kaut kā citādāk, viņi zina “īsto noslēpumu”, lai kļūtu lielāki. Viņiem ir pieeja kaut kam tādam, ko “parastais mirstīgais” nekad neuzzinās, t.i., rodas iespaids, ka visi kultūristi ir kaut kādā slepenā biedrībā, kur zināšanas tiek nodotas tikai pēc īpaša iesvētīšanas rituāla un ar solījumu, ka nevienam un nekad tās netiks atklātas. Nu vai kaut kā tā.

 

Hany RetouchedMan gan šādai teorijai kaut kā negribas ticēt, taču ideja, ka profesionāļi trenējas citādāk nekā pārējie, protams, ir patiesa. Visi atlēti strādā ar kompetentiem un pieredzējušiem speciālistiem, kuri arī piedāvā savus treniņu variantus. Viens no zināmākajiem un autoritatīvākajiem treneriem šajā sporta veidā ir Heinijs Rembo, kura padoto sarakstā ir bijusi virkne pasaules vadošo atlētu, pašreizējo “Mr.Olympia” Filu Hītu un viņa priekšgājēju šajā tronī, Džeju Katleru, ieskaitot. Ko viņš piedāvā saviem klientiem? Gan jau, ka daudz ko, taču viena no viņa zināmākajām un populārākajām pieejām saucas FST-7 un šoreiz par to arī pierakstīšu.

 

FST-7 tulkojas kā Fascia Streching Training, jeb mūsu mēlē – fasciju stiepjošais treniņš. Kas šai idejai ir pamatā? Pamatā ir Rembo ideja par to, ka, tā kā muskulis nekarājas brīvi, bet gan atrodas nosacītā “maisiņā”, ko sauc par fasciju, tad muskuļa augšanu ietekmē ne tikai tas cik daudz mēs to stimulējam vai cik daudz uzturvielu tam pienāk, bet arī tas cik daudz tam ĻAUJ augt šis “maisiņš”. Citiem vārdiem sakot, ja muskulim nav vietas kur augt, tad viņš arī neaugs. Autoritatīvais treneris piedāvā ideju, ka šis “maisiņš”, fascija, ir jāstaipa.

 

Pati pa sevi tā ir diezgan izturīga, taču elastīga, jo, no vienas puses tai ir cieši jātur muskulis, no otras – jāļauj tam mainīties izmēros, jo pat netrenējoties, pie konkrētas slodzes, muskulī pienāk asinis un tas maina savu apjomu. Trenējoties tas ir vēl svarīgāk. Turklāt, šajā gadījumā nav tā, ka fascija tiek izstiepta un tagad tā tāda arī paliek, nē, tā, tiklīdz asinis aizplūst no muskuļa, saraujas, kas, protams, ka ietekmē muskuļa augšanas spēju.

 

Kas tiek piedāvāts? Treneris piedāvā pēc pamata darba izpildīt vienu vingrinājumu septiņos atkārtojumos (Tāpēc arī FST-7), ar minimālām pauzēm (30 sekundes), ar domu, ka muskulis pie šāda darba režīma daudz lielākā mērā tiks apgādāts ar asinīm un tādējādi daudz labāk izstieps fasciju, kas, tālākā perspektīvā raugoties, to padarīs elastīgāku un līdz ar to – muskuļu augšanai izdevīgāku.

 

Kā piemēru var minēt krūšu muskuļu treniņu, kad no sākuma tiek pildīta, piemēram, hanteļu spiešana (4×12), tad – stieņa spiešana pozitīvā leņķī (4×10), bet pēc šiem vingrojumiem tiek ņemts krosovera rāmis un iepriekš aprakstītā režīmā (7 piegājieni, 12 reizes, 30 sekundes starp piegājieniem) izpildīta kabeļu vilkšana. Tādējādi panākot šo asins pieplūduma, jeb kā mēs visi sakam, “Pampa” efektu.

 

Vai var taisīt tikai šo “pampa” treniņu? Teorētiski jā un ir pat pieejas, kas to paredz, taču ir jāsaprot cita lieta, proti, lai muskulis augtu, tas ir pienācīgi jāstimulē. Pliks “pamps” šādu stimulu nedod. Līdz ar to sanāk arī situācija, ka muskulī tiek tikai dzenātas asinis šurpu-turpu, bet pats muskulis lielāks nepaliek. Savukārt liels muskulis pats pa sevi fasciju stiepj vislabāk.

 

Kādus vingrojumus izvēlēties šādam treniņam? Te ir jāsaprot viena ļoti būtiska lieta, proti, mēs ar šo pēdējo vingrojumu stiepjam konkrētu muskuli, kas nozīmē, ka arī slodzei jābūt konkrētai, t.i., izolētai. Tieši tāpēc bāzes vingrinājumi šeit nederēs, jo tādā režīmā darbojoties ātrāk nogurs mazie muskuļi, nekā lielās muskuļu grupas tiks piepildītas ar asinīm.

Šeit lieti noder dažādi trenažieri. Jā, tieši tie paši trenažieri, kuri man tik ļoti nepatīk un par kuriem esmu izteicies visai skarbi, taču vienmēr arī piebildis, ka tie ir nepieciešami cilvēkiem, kas atkopjas no savainojumiem vai vienkārši ir tādā fiziskā formā, ka neko citu darīt nevar un sportistiem, kuriem vajag veikt konkrētu darbu. Šis ir tas otrais gadījums.

 

Krūtīm tas varētu būt jau pieminētais krosovera rāmis, mugurai – vertikālā bloka vilkšana, kājām – kāju iztaisnošana/saliekšana. Tāpat var minēt, ka bicepsam labi strādātu, piemēram, Skota sola trenažieris, bet pleciem – vēzieni uz sāniem.

 

FST7_lg_0Rembo gan norāda, ka šāda spēja veiksmīgi staipīt fascijas ir noteikta ar ģenētikas faktoriem, t.i., kādam tas izdosies labāk, citam – ne tik labi. Es tam piekrist negribētu (pēc pieredzes), jo, vismaz īstermiņā, cilvēki, kuri ir ar zināmu bāzi un saprašanu un kas pilda šādu pieeju, viennozīmīgi arī iegūst rezultāta uzlabojumu. Cita lieta, ka bez pietiekoša un konstanta kopējā progresa, ir grūti saglabāt šo pozitīvo dinamiku.

 

Nobeigumā es gribētu vēlreiz atgādināt par to, par ko es rakstīju sākumā, proti, par to, ka šī pieeja ir domāta jau pieredzējušiem atlētiem, kuri labi izjūt savu ķermeni. Iesācējiem un tiem, kuri vēl nevar precīzi strādāt ar konkrētu muskuļu grupu, šī pieeja nebūs pārāk interesanta, turklāt, kā jau visas pampinga pieejas, tā daudz efektīvāka būs cilvēkiem, kuri lieto farmakoloģiskos preparātus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *