Bikini – skaisti jau ir, bet…

Vēl ne tik senā pagātnē, ja kāda jaunkundze pateica, ka nodarbojas ar bodibildingu, tad uzreiz sabiedrībā bija asi negatīva pretreakcija, jo visi nez kāpēc iedomājās Lendas Marejas vai Airisas Kailas miesasbūves dāmas, kuras neko daudz neatšķīrās no vīriem. To saprata arī šī sporta dzīves vadītāji, tāpēc pamazām parādījās jaunas kategorijas – figūra, fitness, bet viena no jaunākajām, taču jau tagad var teikt, ka pati populārākā kategorija visā bodibildingā, fitness-bikini.

 

Es domāju, ka katra un katrs, kurš kaut nedaudz interesējas par spēka sportu zina kas tas tāds ir, taču tām vai tiem, kas nezina īsumā šo kategoriju varētu raksturot kā – skaistas meitenes ar trenētiem augumiem, taču bez izteikta muskuļu reljefa. Tā prasti runājot, šī kategorija ir vistuvākā modes industrijai un vissaprotamākā sabiedrībai, jo skaistie peldkostīmi, frizūras, viegli rotaļīgā uzvedība uz skatuves kopā ar labu formu, protams, ka uzrunā daudzus.

 

bikini+fitness+2013+alle+163+cmMeitenēm savukārt liekas, ka šī kategorija nav nekas nopietns, precīzāk, iegūt formu ar kuru varētu kāpt uz skatuves, var ikviena un ļoti īsā laikā. Tieši tāpēc agrāk (arī tagad, bet jau mazākā mērā) šīm sacensībām piesakās nevis patiešām nopietnas sportistes, bet gan dejotājas vai pat meitenes, kurām vispār ar sportu nav nekāda sakara, viņām ir tikai nedaudz paveicies ģenētiskā līmenī. Kādi ir rezultāti? Teikšu godīgi, atšķirību starp sportistēm un pārējām var redzēt uzreiz.

 

Tomēr, ne par to tagad runa. Tā kā kategorija ir gana jauna un popularitāti uzņem ārkārtīgi strauji, tad daudzām meitenēm rodas loģiska un saprotama vēlme piedalīties pašām šajās sacensībās. “Kas tad ir? Nedaudz patrenēšos, kādu laiku neēdīšu neko lieku un būšu gatava!” – apmēram tā arī domā ļoti daudzas. Es gan negribu nevienu atrunāt no dalības sacensības, jo, ja gribas, ir jāmēģina, taču ieskicēšu dažus faktorus, kas jāņem vērā.

 

Diemžēl, bet vēl aizvien daudzām meitenēm liekas, ka trenažieru zāle ir kaut kāda tāda iepazīšanās/atpūtas vieta, kur var atnākt, nedaudz pamīt velotrenažieri, pataisīt preses vingrinājumus un viss. Iespējams, ka kaut kādā momentā ar to arī ir gana, taču, ja mēs runājam par startēšanu sacensībās, tad tas ir DARBS. Jā, ja kāda no jums apmeklē svaru zāli, kurā ir kāds liels jaunietis, kurš arī trenējas sacensībām, tad ziniet, jums būs jātrenējas tāpat. Nevis pēc vingrojumiem un svariem, bet pēc darba apjoma, intensitātes utt.

Kāda apņēmīgākā var jau pasteigties un teikt – “Jā, es esmu tam gatava!” Te gan ir jāatgādina, ka sievietes, tomēr, no vīriešiem atšķiras un gluži tāpat viņām nesanāks trenēties. “Īpašo dienu” esamība ievieš pamatīgas korekcijas visā treniņu procesā (ja būs interese, par šo jautājumu arī var būt atsevišķs raksts).

 

Lai mēs varētu runāt par SACENSĪBU līmeņa formu, tad bez treniņiem vajag arī pareizu uzturu, kas arī vislielākajā mērā nosaka to cik veiksmīga vei neveiksmīga būs iziešana uz skatuves. Atteikties no liekā? Nedaudz patievēt? NĒ! Pieeja uztura jautājumiem ir tāda pati kā jebkurā citā kategorijā – skaidri jāizrēķina cik, kad un ko ēst, jāstaigā apkārt ar mazajiem ēdiena konteineriem utt. TAS IR SPORTS! TE VAJAG REZULTĀTU! Tas arī nozīmē to, ka tieši pirms sacensībā ir ļoti stingra diēta, kas, kā nereti gadās, tiek pavadīta ar ļoti asām noskaņojuma maiņām utt.

Te vēl arī jāpiebilst, ka prasta tievēšana nenovedīs nevienu pie bikini formas, jo kā mēs zinām notievējusi govs vēl nav gazele. Tāpēc, no otras puses, tāpat kā bez ēšanas nebūs rezultāta, tāpat bez treniņiem nebūs muskuļu un nebūs to “apaļumu”, kuri arī ar tievēšanas palīdzību ir jāpadara redzami.

 

Kā jau minēju sākumā, tad bikini kategorija tika izveidota, lai OPEN klases bodibilderēm būtu pretsvars, proti, lielās dāmas bija un arī ir  (tagad gan viņas ievērojami ierobežo) pats uzskatāmākais piemērs farmakoloģisko līdzekļu lietošanai šajā sportā. Jā, tur nav ko noliegt, tas PATIEŠĀM tā ir, jo sievietei sasniegt šādu formu ir NU TIK PRETDABISKI, cik pretdabiski vien var būt. Te es nerunāju par skaistuma izpausmēm, bet tīri fizioloģiju. Sievietes ķermenis tam ne tikai nav gatavs, bet nav arī paredzēts.

Līdz ar to, kā sākumā domāja bikini kategorijas ieviesēji, šajās sacensībās dopinga nebūs. Vai nav? Protams, ka ļoti apdāvinātām meitenēm tas nav vajadzīgs un līdz zināmam līmenim viņas var arī tikt pat ļoti veiksmīgi. Tālāk? Ja es teikšu, ka IFBB PRO līga bikini kategorijā ir pilnīgi tīra, tad es melošu, ja es teikšu, ka amatieru bodibildingā, TOP līmenī, visas sportistes ir tīras, es melošu. Skarbā dzīves patiesība ir tāda, ka arī šeit meitenes lieto farmu. Protams, tas nav spainis testosterona nedēļā, preparāti ir citi, devas – salīdzinoši mazas (profilaktiskas), taču tāda problēma pastāv. Un nav nekādas garantijas, ka jums nebūs jāstāv uz skatuves ar kādu vai pat vairākām šādām sportistēm.

Nē, es tagad nenosodu viņas, jo nu… tāds šis sports ir, es vienkārši norādu uz to, kādi soļi tiek veikti, lai būtu konkurētspējīgi/konkurētspējīgas šajā sportā.

 

menIMG_8193wtmk_0Ja mēs runājam par vērtēšanas kritērijiem, tad, ļoti novienkāršojot, ikvienai bikini sportistei vajag būt dibenam un krūtīm. Tas ir saprotami un nemaz pat neapspriežas. Ko tas nozīmē pašām sportistēm? Ja dibenu var un vajag trenēt, tad krūtis, to izmēru, uztrenēt, kā mēs labi zinām, nevar, vēl vairāk, ja mēs samazinām zemādas tauku daudzumu (bet gatavojoties sacensībām tas ir jādara), tad krūtis savos apjomos tikai zaudē. Tieši tāpēc, vienīgais risinājums, ja mēs runājam par nedaudz nopietnāka līmeņa sacensībām un sportistēm ar kaut nelielām, bet ambīcijām, ir plastiskā operācija un krūšu implanti. Jā, bez tiem jau nu nekur, arī šeit.

 

Paturpinot par vērtēšanu, tad ir skaidri jāapzinās, ka ne tikai pašām “pupīgākajām” vai ar lielāko dupsi, tiks dotas pirmās vietas. Tā kā tas ir oficiāls konkurss, tad arī daļa no vērtēšanas kritērijiem ir tie paši klasiski, tajā skaitā – ķermeņa proporcijas. Ja mēs runājam, ka bodibildings, jebkurā tā kategorijā, ir sports priekš sportistiem un sportistēm ar labu ģenētiku, tad tādā kategorijā kā bikini tas ir vēl svarīgāk, jo “muskuļotajās” kategorijās ar to daudzumu var noslēpt kādu ģenētiski ne tik veiksmīgo aspektu, vai vispār – nošokēt publiku ar mizlīgu muskuļu masu, kamdēļ pārējam tiek pievērsta mazāka uzmanība, bet šajās “plikajās”, kurās par pārāk lielu muskuļu reljefu sportists tiek sodīts, viss ir kā uz delnas . Ja kājas ir īsas vai līkas, tad tā tas arī ir un to pamanīs uzreiz. Augstākā līmenī ar tādām nav ko darīt.

 

Kā jau var nojaust arī pēc visa iepriekš rakstītā, tad bikini, tāpat kā pludmales bodibildings vīriešiem, ir ģenētiski apdāvinātu sportistu prerogatīva. Tas ir dabīgi skaisto cilvēku sports. Piedošanu par tiešumu, bet ja pēc sejas cilvēks neatbilst kaut kādiem mūsdienu sabiedrībā pieņemtiem standartiem, viss pārējais var būt ideāls, bet viņš NEKAD, NEKUR UN NEMŪŽAM nevinnēs. Pat ne tikai nevinnēs – bet tiks aizbīdīts tālu, tālu prom.

 

Par pašu vērtēšanu runājot – visām meitenēm arī būtu jāsaprot, ka, pretēji kaut kādiem skaistumkonkursiem, kur vērtē ne tikai izskatu, bet arī māku sevi prezentēt utt., šeit sportistes tiek vērtētas, piedošanu, bet kā parasti gaļas gabali (kā, starp citu, visā bodibildingā). Pilnīgi un absolūti! Kādai tas nesagādā problēmas, citai, pretēji, liekas nepieņemami, tāpēc arī ar to ir jārēķinās.

 

Lai arī bikini kategorijā, tāpat kā bodibildingā, tiek vērtēts ķermenis, plikas sportistes uz skatuves nekāpj (varbūt vajadzētu? :D), tāpēc ļoti lielu lomu šajām gadījumā spēlē peldkostīms un kurpes. Varbūt kādai liekas, ka pietiks ar parasto peldkostīmu, taču patiesībā tie ir speciāli šūti vai pirkti, samērā dārgi apģērba gabali. Tāpat arī kurpes. Ja vēl ņemam vērā to, ka vajag frizūru (kurai jābūt ne tikai skaistai, bet arī jāiederas tēlā), grimu utt. + atceramies par visu iepriekšminēto, tad arī naudas ziņā šis prieks noteikti nav no lētajiem.

 

Skaistums, kā zināms, prasa upurus (vai arī glābs pasauli?) un šajā gadījumā upuri ir visai reāli. Es tagad nerunāšu par tām meitenēm, kas savas nezināšanas un treneru stulbuma dēļ skatuves vietā pēc tam tiek redzētas kaut kur citur, pavisam ne priecīgā vietā un veidolā, taču dažādas mikrotraumas šādā gadījumā ir ikdiena. Problēmas ar menstruālo ciklu – nav retums utt. Arī psiholoģiski – biežas un asas garastāvokļa maiņas. Turklāt sarakstu var turpināt un turpināt, jo tur kur sākas sports, beidzas veselība.

 

Saprotiet, es tagad nemēģinu tādā “vecuma īgnumā” kādu atrunāt, es tikai mēģinu iezīmēt dažas lietas ar ko reāli būs jāsaskaras ikvienai meitenei, kas gribēs piedalīties sacensībās.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *