Kā trenējas profesionāļi: Dvaits Hovards

Iepriekš rubrikā “Kā trenējas profesionāļi” es apskatīju amerikāņu futbolu, hokeju, koledžu sportu, bet nu ir pienācis laiks arī basketbolam. Nezinu kā citiem, bet ja man būtu jānosauc basketbolists, kurš uzreiz nāk prātā, kad runa ir par iespaidīgu fizisko formu, tad noteikti viens no pirmajiem būtu Dvaits Hovards.

 

dwight-howard-529 gadus vecais Hjūstonas “Rockets” centra spēlētājs, kurš NBA ir aizvadījis jau 11 sezonas, noteikti ir viens no pašiem atlētiskākajiem basketbolistiem līgā. Pa šo laiku viņš ir izcīnījis neskaitāmas indivuduālās balvas, ticis atzīts par All-Stars spēlētāju, Labāko līgas aizsargu, bijis līgas līderis atlēkušo bumbu vākšanā, bloķētajos metienos, uzvarējis NBA Slam Dunk konkursā utt. Tāpat arī, ASV izlases sastāvā, kļuvis par Olimpisko čempionu un Pasaules čempionātā izcīnījis bronzu. Kā redzam, viņa panākumu saraksts ir visai garš un ir jāsaprot, ka ne jau tikai tāpēc, ka viņš ir garš vai prot iedabūt bumbu grozā, viņam ir šie panākumi. Pamatā ir smags darbs pie savas fiziskās kondīcijas.

 

Pie Hovarda 211 auguma centimetriem, viņa 125 kilogrami svara noteikti nav daudz, taču, kā saka, ar to ir pilnīgi pietiekoši, lai dominētu zem groziem. Tāpat, kas noteikti nav raksturīgi garajiem spēlētājiem, viņš visai labi izpilda stieņa spiešanu guļus, kur vienas reizes maksimums viņam ir 165 kg. Lai arī nav tiešas informācijas par spēlētāja rādītājiem tādā vingrojumā kā pietupieni (kur rezultāts varētu nebūt tik augsts, jo gariem cilvēkiem šo vingrojumu izpildīt ir zināmas problēmas), taču viņa vertikālais lēciens ir 90 cm. Tāpat interesanti, ka roku izvērsums ir 225 cm, bet stāvot aizsniegties viņš var 283 cm augstu.

 

8c036ee5b1370ecce4cf8918be08108bIespējams, ka kādam liksies, ka šādas fiziskās spējas Hovardam ir iedzimtas… jā, tā tas arī ir. Lai gan agrajos tīņa gados viņš bija vienkārši garš un ne par kādu muskuļu masu runāt nevarēja, viņš pie auguma zem 180 cm mierīgi varēja iedankot bumbu grozā vēl pamatskolā, astotajā klasē, mācoties. Tas arī parāda, ka sākotnējais potenciāls viņam bija ļoti augsts. Tomēr, viena lieta ir potenciāls, cita – tā izmantošana.

Protams, kad no 180 cm tiek līdz 211 cm atzīmei, domāt par kādu muskuļu masas pieaugumu ir ļoti grūti, jo vispirms ir jānostiprina ķermenis priekš slodzēm, pretējā gadījumā var klāties plāni, t.i., savainojumi būs neizbēgami.

 

Vēl pirms NBA drafta viņš svēra 110 kg, bet pareizi treniņi, smags darbs, un, protams, stingra pareizā uztura ievērošana viņam ļāva pielikt tos 15 kilogramus un kļūt par “baigo skapi” ar viņa firmas zīmi – priekš basketbolista milzīgajiem pleciem.

 

Kāds ir Dvaita Hovarda treniņu plāns zālē? Kā stāsta viņa treneri, tad pats spēlētājs ļoti labi saprot ko viņam vajag un kā vajag, tāpēc palīdzība no malas viņam nav tik ļoti nepieciešama. Treniņprogramma starpsezonā, lai iegūtu muskuļus un spēku patiesībā maz atšķiras no visiem mums ierastās, tiesa, ar nelielām izmaiņām un nobīdi uz sporta veida specifiku.

 

Dvaits Hovards zālē trenējas četras reizes nedēļā, pirmajā dienā tiek trenētas krūtis un tricepss, otrajā – kājas, trešajā – pleci, mugura un bicepss, bet treniņu mikrocikls noslēdzas ar pliometrikas vingrinājumiem.

 

Tā kā Hovards, kā jau minēju, ir pazīstams ar saviem pleciem, tad arī apskatīsim viņa trešās treniņu dienas programmu. Kas tajā ir, cik daudz ir utt.?

 

DVAITA HOVARDA PLECU, MUGURAS UN BICEPSA TRENIŅŠ

Vingrojums Piegājieni Atkārtojumi Atpūta
Vertikālā bloka vilkšana 3 10 1 min
Arnolda hanteļu spiešana 3 10 1 min
Pievilkšanās 3 5 1 min
Hanteļu vēzieni priekšā 3 8 1 min
Hanteļu vēzieni uz sāniem 3 8 1 min
Hanteļu celšana bicepsam pamīšus 3 8 1 min
EZ-grifa celšana bicepasm šaurā tvērienā 3 8 1 min

 

Tāpat jāpiebilst, ka katra treniņa beigās ir arī divi vingrojumi preses trenēšanai, kas var mainīties.

 

Dwight_Howard_warming_up_Spurs-Magic094Kā mēs redzam, tad nekā pārcilvēciska te nav, es pat teiktu – ļoti standartizēta un vienkārša pieeja. Rezultāts? Jā, rezultāts gan ir izteiksmīgs.

 

Tiesa, lai arī Hovards kopumā centās ēst pareizi, tomēr vienā brīdī viņš saprata, ka… viņš ēd ļoti daudz ko lieku, precīzāk, viņš ir kā traks uz cukuru. Intesesanti, ka šāda atklāsme viņam atnāca tad, kad 2004. gada drafta pirmais numurs spēlēja Losandželosā. Viņš saprata, ka vairs nav tas “Supermens”, kurš bija Orlando laikos (par ko liecina arī visai viduvējā statistika). Risinājums? Viņš izrevidēja plauktus, izmeta visu lieko (“Skittles” konfekšu ražotāji viņam bija atsūtījuši kasti ar konfektēm, kuru kopējais svars sasniedza 14 kg un arī tas tika izmests). Sportists atteicās no maizes, makaronus sāka ēst vien divas reizes nedēļā utt. Kā saka – pievērsās tām ēšanas patiesībām, ko cenšas ievērot visi, kas seko savam ķermeņa stāvoklim.

Kāds te var paprasīt – ja jau viņš tik daudz ēda dženkfūdu, kāpēc viņš nepalika resns? Tāpēc, ka viņa enerģijas patēriņš tāpat ir ļoti liels, taču viņa sajūtas un sniegums pasliktinājās tāpēc, ka organisms nesaņēma kvalitatīvus nutrientus, lai nodrošinātu savu darbu.

 

Kā Dvaitam veicas pašlaik? Aizvadītajā sezonā viņš mocījās ar ceļgala savainojumu, kamdēļ nospēlēja vien pusi sezonas, tāpēc, gan jau, pašlaik viņš strādā ar divtik lielu enerģiju un sparu, lai gaidāmajā sezonā atgrieztos vēl labākā līmenī.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *