Dažas interesantas tēzes par UB tirgu

Uztura bagātinātāju tirgus pašlaik ir tik liels, ka šaubīties par tā “īstumu” ir ja ne nepieklājīgi, tad dīvaini diez gan. Jau sen ir pagājis tas laiks, kad uztura bagātinātājus ēda tikai kosmonauti un augsta līmeņa atlēti vai militārpersonas, tāpt, lēni, bet pārliecinoši, sabiedrība jau sāk saprast, ka uztura bagātinātāji nav viens un tas pats, kas anaboliskie steroīdi vai kāda cita dopinga klase.

 

141119_Buying-sports-nutrition-in-storeTajā pašā laikā, uztura bagātinātāji, bet šoreiz mēs runāsim par sporta uztura bagātinātājiem, daudziem vēl aizvien ir tumša bilde. Kas tos ražo, kā tos ražo, kam ticēt, kam neticēt. Tieši tāpēc es nolēmu reanimēt iesākto, bet apsīkušo rubriku UB apskats, kurā šoreiz apskatīsim nevis konkrētu produktu bet pašu tirgu.

 

Ja jums būtu jānosauc labākie UB ražotāji, kādus jūs sauktu? Domāju, ka atbildes būtu daudz un dažādas, taču patiesībā RAŽOTĀJU nemaz nav tik daudz, jo, lai ražotu uztura bagātinātāju, pilnu to līniju, vajadzīga samērā liela ražošana, vairākas ražošanas līnijas utt. Protams, ka ne kurš katrs to var atļauties, turklāt tas nemaz nav vajadzīgs, jo… faktiski lielākā daļa tirgū pieejamās produkcijas tiek saražota pāris rūpnīcās, turklāt tās pieder nevis kaut kādiem uztura bagātinātāju ražotājiem, bet gan lielajiem pārtikas pārstrādes uzņēmumiem.

 

Kāpēc? Tāpēc, ka, piemēram, lai saražotu sūkalu proteīnu vispirms vajag tikt pie sūkalām, bet tās rodas tad, kad tiek ražots siers. Tātad, vispirms vajag ražot sieru. Kurš to darīts? Piemēram, vai jūs zinājāt, ka 100% Gold Standart Whey ražotāji Optimum nutrition pieder vienam no pasaulē lielākajiem piena pārstrādātājiem, Glanbia. Tieši tās ražotnēs arī tiek saražota lielākā daļa no vadošo brendu uztura bagātinātājiem. Jā, arī nosacīto konkurentu. Starp citu, tas ir tikai normāli, ka mazākie ražotāji pasūta lielajiem kaut ko saražot. Mazie tiek pie produkcija, lielie – ražošanu jaudu noslodzes.

Ja ASV lielākie ir Glanbia, tad Eiropā par šādiem grandiem var saukt Universal nutrition, kur tiek ražota liela daļa no Eiropas pulveriem (piemēram, Māra Šveiduka UB līnija “Lāčplēsis” tiek ražota tieši tur).

 

Ko mēs no tā iegūstam? To, ka aiz skaistajām burkām slēpjas nevis lielas ražotnes un simtiem darbavietu, bet, visbiežāk, kāds ofiss un labākajā gadījumā – noliktava. Tas arī viss. Un nevajag domāt, ka tie ir kaut kādi nezināmie brendi. Tāds ir, piemēram, Eiropā ļoti populārais (taču Ziemeļamerikā – ne pārāk mīlētais un par “lētā gala” brendu uzskatītais) Dymatize nutrition.

 

Runājot par tirgiem. Jūs zināt kāpēc visi lielākie brendi nāk tieši no ASV, bet Eiropas ražojumi ir vai nu nesamērīgi dārgi, vai arī ļoti zemas kvalitātes? Tieši šī iemesla dēļ – mazajiem nav savu ražotņu, tirgus ir mazs (ap vairāk kā 90% UB tirgus ir Ziemeļamerikā) un līdz ar to vai nu ir jātaisa kaut kas patiešām izcils (un dārgs), vai arī jācer, ka patērētāji ēdīs apšaubāmas kvalitātes pulverus.

 

Par cenu runājot… kā jums liekas, uz kuru produktu grupu tirgotāji parasti nopelna visvairāk? Protams, ka mazo tirgu gadījumā, kāda ir Latvija, uz visu, bet nu globāli. Proteīns, jo tas ir pats populārākais? NĒ! Tieši proteīns nereti tiek pārdots par cenu, kas ir nedaudz augstāka kā vairumtirdzniecības cena. Šajā segmentā konkurence ir milzīga, tāpēc ar augstu cenu rezultāts netiks panākts. Kā tiks? Ja cilvēks pērk proteīnu, tad viņam vajag tikai nedaudz pastāstīt, ka pats proteīns jau nav nekas daudz un “iesmērēt” kādu, teiksim, enerģētiķi vai aminoskābes. Tur uzcenojums ir vairākas reizes no paša tirgotāja iegādes cenas.

 

Untested-Stimulant-Found-In-Dietary-SupplementsKas vēl? Ja jau sākām tādā secībā apskatīt, tad nākamais jautājums būs saistīts ar globālo tirgu. Nereti ir dzirdēts, ka ASV un Eiropā viens un tas pats uztura bagātinātājs ne tikai garšo citādāk, bet arī efekts no tā ir atšķirīgs. Kāds, protams, pasmiesies, bet… smiekliem nav pamata, jo šie produkti PATIEŠĀM ir atšķirīgi. Šeit gan nav runa, ka amerikāņi grib apčakarēt pārējo pasauli, bet gan par to, ka ASV ir atļauts daudz kas, kas nav atļauts Eiropā un citās valstīs (Brazīlijā, Krievijā), tāpēc ražotājiem ir jāmaina savu produktu sastāvs. Piemēram, slavenais Animal Pak ārpus ASV ir ar mazākām vitamīnu devām, jo tajā pašā Brazīlijā likums vienkārši neļauj tik lielu vitamīnu daudzumu produktā, jo uzskata to par bezjēdzīgu.

 

Par satura atšķirībām no realitātes ir vēl viens stāsts. Mēs visi esam redzējuši kādu produktu, kas sola nez kādus labumus – tūlītēju muskuļu masas pieaugumu, jauno, unikālo formulu utt. Viss jau būtu labi, taču līdz brīdim, kad atsevišķās valstīs ir jāiziet sertifikācijas process. Tad, ja sertifikācijas process paredz pilnu sastāvdaļu pārskaitījumu, nevar atsaukties uz komercnoslēpumu un ieraksti “patentētā superformula” neder. Kas tad sanāk? Sanāk, ļoti bieži, ka nekā unikāla tur nav un par katu ko jaunu un noderīgu uzdod vecās un pārbaudītās vērtības. Starp citu, lai nezaudētu sava uzņēmuma slavu, daudzi ražotāji nemaz nav pārstāvēti tajās valstīs, kur ir šāda pārbaude (piemēram, savulaik, uzzinot par šādu pārbaužu esamību par ienākšanu Krievijas tirgū strauji pārdomāja Labrada nutrition).

 

Tāpat interesantas lietas atklājas tad, kad uztura bagātinātāju ražotāji sāk rakstīt uz burkas par papildus kreatīnu, aminoskābēm, proteīna palielināto daudzumu. Absolūtais vairākums domā, ka tas ir baigi labi! Nu slikti jau nav, taču ir jāsaprot citas lietas. Piemēram, kreatīns ir lētāks nekā proteīns, tāpēc tas drīzāk ir jāuztver kā mīnuss nekā pluss. Aminoskābes – tās tāpat ir proteīna sastāvā. Paaugstināts proteīna daudzums? Ir jau arī labās kompānijas, taču parasti tas nozīmē, ka produktam ir pievienots klāt augu izcelsmes proteīns, vienkāršākiem vārdiem runājot – soja.

 

Kāpēc vispār šāds raksts? Noteikti ne tāpēc, lai iznīcinātu tagad uztura bagātinātāju industriju (nē, tas nav iespējams, ne ar šādu rakstu 😀 ), bet gan tāpēc, lai cilvēki padomātu ko viņi pērk un vai tiešām tas ir vajadzīgs.

Ar uztura bagātinātājiem pie mums ir tāpat kā ar zālēm, jo daudzi uzskata, ka vairāk ir labāk. NAV, NAV, NAV! Vajag lietot tikai to ko vajag un cik vajag. Viss pārējais ir tikai ražotāju maku sildīšana.

One thought on “Dažas interesantas tēzes par UB tirgu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *