Federāciju cīņas spēka sportā

Kaut kā tā sanāca, ka tieši tad, kad es biju ieplānojis uzrakstīt savu rakstu par spēka sportu un tajā pārstāvetajām federācijām, to atšķirībām utt., Latvijas WPC federācija sadomāja paust savu viedokli par viņu nu jau ilggadējo strīdu ar Latvijas IPF pārstāvjiem. Es gan nemēģināšu iesaistīties šajā grandu cīņā, bet pierakstīt kas un kā gan gribētos, jo Latvijā pa lielam saprašanas par spēka sportu, atļaušos teikt, ka nav pārāk lielas.
2011-11_nac_universe_01684Sāksim ar bodibildingu. Iespējams, ka daudzi zina, ka IFBB ir pasaules vadošā organizācija, kas arī atbild par Pasaules, Eiropas, valstu čempionātiem, tieši viņi rīko arī PRO līgas sacensības. Tomēr, tie nav vienīgie sacensību rīkotāji, jo federāciju ir milzum daudz – NAC, NABBA, WBFF utt., visi viņi rīko savus čempionātus, nosauc čempionus utt.

Faktiski tas ir tāpat kā skaistumkonkursos, kur ir simtiem dažādu organizāciju, kas nosauc savas “misenes”, savukārt pašas meitenes izvēlas tos konkursus, kuriem ir skanīgāki nosaukumi un mazāka konkurence, lai varētu tikt pie kāda skaista titula. Vai bodibildingā ir tāpat? Daļēji, jo viss jau ir atkarīgs no valsts. Kādi, protams, ir nobijušies no konkurences un tāpēc nestartē IFBB, taču ir gadījumi, kad kāds iet IFBB federācijai ar līkumu dēļ citiem aspektiem. Es tagad noteikti negribētu kādu apvainot, vēl jo vairāk tāpēc, ka pats neesmu nekur startējis, taču ne no viena vien atlēta esmu dzirdējis apgalvojumus, ka viņi labāk izvēlas citas federācijas, nevis Latvijas IFBB dēļ sliktās sacensību organizācijas un, teiksim tā, sportistam nedraudzīgās attieksmes no sacensību rīkotāju puses.

Jā, te mēs nonākam pie viena ļoti interesanta momenta – tāpat kā skaistumkonkursi, arī bodibildinga sacensības ir dalības maksas un citi izdevumi. Ja kādā federācijā strādā nevis sporta entuziasti, bet biznesmeņi, tad, protams, viss arī tiek nostādīts uz biznesa sliedēm. Dažās, mazāk zināmās, federācijās nonāk līdz pat titulu pirkšanai, citās – neskaitāmiem maksājumiem par dažādām, šķietami, pašsaprotamām lietām utt.

Spēka trīscīņā situācija ir citādāka, jo, ja bodibildingā IFBB, pateicoties izmanīgajiem brāļiem Veideriem laicīgi noorietnējās situācijā un paņēma pie sevis visus spēcīgākos atlētus, sarīkojot Mr.Universe, Mr.Olympia turnīrus un vēlāk arī PRO līgu, tad pauerliftingā, kā daudz demokrātiskākā sporta veidā, tādu darboņu nebija, tāpēc radās daudzas federācijas un pašlaik, lai arī IPF ir vienīgā Starptautiskās Olimpiskās komitejas atzītā sporta veida pārstāve, labākie sportisti startē citās federācijās un arī mediju uzmanība, saprotamu iemeslu dēļ, lielāka ir tām federācijām, kur tiek celti lielāki svari.

12-exercises-for-beginner-powerlifters-graphic1
Kādas atšķirības ir šajā sporta veidā starp federācijām? Faktiski, tādas pašas kā bodibildingā, jo mazajās federācijās startējot, dēļ zemās konkurences, Pasaules rekordi un medaļas tiek dalītas visiem, kas ir samaksājuši biedra naudu. Tas, protams, grauj sportiskos principus. Tomēr, šeit ir arī ne tikai “sliktās haļavščiku federācijas”, jo ir tāds veidojums kā WPC, kur startē ļoti spēcīgi atlēti, konkurence ir liela utt., rekordi – lielāki. Kāpēc viņi nav pirmie? Gluži vienkārši – WPC nav SOK atzītie, viņi, profesionālajā divīzijā, neveic dopinga kontroli, viņi atļauj izmantot daudz “nopietnāku” ekipējumu utt.

Ja man jāvērtē šāda pieeja, tad es teiktu, ka WPC ir daudz interesantāka federācija tiem, kuriem interesē pauerliftings, jo tieši šajā federācijā tas parādās visskaistāk un ar savu patieso seju, kamēr IPF… viņi darbojas pēc tiem noteikumiem, kas ir pieņemti Olimpiskajā kustībā, tāpēc, protams, sevi var uzskatīt par pašiem labākajiem utt., taču tas vienlaicīgi arī bremzē pašu sporta veida attīstību. Un nevajag tagad ar putām uz lūpām stāstīt – cīņa pret dopingu, godīga spēle, utt.  Ar dopinga kontroles esamību var muļķot daudzus nezinīšus, bet cilvēki, kas kaut ko saprot šajā lietā, labi zina arī to, ka dopkontrole nepierāda, ka sportis nav lietojis neko, tā parāda tikai to, ka nodotajos paraugos aizliegtās vielas nav konstatētas.

Ar dopinga kontroli spēka sportā vispār ir interesanti, jo, lai arī oficiālā nostāja ir tāda, ka, protams, notiek pārbaudes un tā, bet patiesībā IPF sportisti paši stāsta ko un kā ir lietojuši, nevairoties no šīs tēmas, bodibildingā, IFBB, dopinga kontrole ir tikai amatieriem un tikai oficiālajos mačos (valsts čempionāti, kontinenta meistarsacīksts, PČ), t.i., komrecmačos un PRO līgā neviens netiek testēts. Un šīs ir federācijas, kas citām pārmet “netīrību”.

Kādas vēl ir starpības starp federācijām? Pauerliftingā, kā sportā, kur daudz ko nosaka vingrojuma izpilde un ekipējums, mainoties federācijām, mainās arī noteikumi kādos ir jāceļ svari, mainās pieļaujamais ekipējums utt.  Tieši par to arī daudzi ļoti iespringst, jo ASV, kā valstī, kur radās pauerliftings tā pašreizējā izskatā, ir ļoti daudz federāciju, kurās ir atļauts praktiski viss, tajā skaitā pats “niknākais” ekipējums un pašas sportistam lojālākās kustību amplitūdas, līdz pat puspietupieniem, turklāt, tupjoties pie monolifta, nevis noņemot stieni no statīva. Protams, ka tādās federācijās “rekordi” ir daudz lielāki nekā tajās, kur cenšas ievērot kaut kādus saprātīgos sportiskos principus.

tumblr_mjmv2jUJcn1qi9x2go1_500Turklāt, kas vēl interesanti un abiem sporta veidiem raksturīgi – visi tie, kuri ir startējuši citās federācijās, t.i., ārpus IFBB un IPF, automātiski tiek diskvalificēti. Tādējādi tiek parādīts, ka pats sportiskais princips faktiski te ir otršķirīgs, jo visu nosaka politika. Interesanti, ka par šādiem gājieniem, startēšanu citā federācijā, ir diskvalificēti ne tikai kādu vietējā mēroga sacensību dalībnieki, bet pat pasaules klases atlēti, piemēram, Lī Prīsts.

Kāpēc tas vispār ir jācilā un kāpēc tas ir svarīgi? Gluži vienkārši, ja kādā futbolā visi saprot, ka, ja komanda novada svētkos ir vinnējusi ar 1:0, kas tas ir par līmeni un rezultātu, tad, ja kāds pasaka, ka viņš ir Pasaules čempions un rekordists ŽJMGDPL versijā, lielākajai daļai nav ne mazākās saprašanas kas tas tāds ir, tāpēc, protams, vispirms ir jāprecziē kādā federācijā un kādi sasniegumi ir gūti un tikai tad jāizdara secinājumi.

Savstarpējās cīņas? Nu ko te var pateikt? Protams,  ka katrs cīnās par savām interesēm, reputāciju, maciņu. Ko darīt šai laikā līdzjutējiem? Baudīt sporta veidu un INTERESĒTIES par to, lai spētu atšķirt kas ir kas. Pašiem sportistiem? Vienkārši ir jāsaprot kura pieeja pašam ir tuvāka, jo, lai vai kā savā starpā grauztos federācijas, galvenais ir paceltie kilogrami vai uz skatuves parādītā forma. Ja ar to viss ir kārtībā, tad gan jau, ka atzinība arī neizpaliks.

9 thoughts on “Federāciju cīņas spēka sportā

 • 09/07/2015 at 19:12
  Permalink

  Man gribetos zinat ari tavu viedokli (stastu) par Latvijas Svarcēlāju Klubu Asociāciju (LSKA) un Latvijas Svarcelšanas Federācijas (LSF) domstarpībām. LSKA vada Ritenieks, bet LSF – Ščerbatihs… LSKA ir oficiala federacija, bet taja pasa laika visas LV svarigakos macus (LV olimpiades utt.) riko LSF, kuri arii atskiriba no LSKA vienigie brauc uz pasaules limena sacensibam (Plesnieks, Koha, Suharevs, Mezinskis, Ivanova, Kozevnikovs, Griscenko utt.). Kapec LSF neatzist par oficialo federaciju?

  Reply
  • 09/07/2015 at 19:26
   Permalink

   Man jau liekas, ka te viss ir vienkārši, proti, likumdošana – valstī var būt viena federācija un LSFP ir apstiprinājusi LSF un tad tā tam būs būt.
   Savukārt iekšējās “tjorkas” tā jau ir Ritenieka un Ščerbatiha privāta lieta, klāt nebiju, tāpēc atturos no komentāriem.

   Reply
 • 09/07/2015 at 21:33
  Permalink

  Tieši tas pats ir arī pauerliftingā, LSFP ir apstiprinājusi saskaņā ar sporta likumu vienīgo federāciju LPF un tā tam būs būt. Sekojoši ir skaidrs, ka LPF savas pozīcijas neatdos un wpc kantoriem dzīves nebūs nekad.

  Reply
  • 09/07/2015 at 21:49
   Permalink

   Iespējams, ka man tāds viedoklis ir tikai tāpēc, ka esmu cilvēks no malas, BET… nu lai jau viņi ņemas kā galvenie, ja jau tā gribas LPF.

   Katrs dara savu darbu, sportistu tāpat pietiek abām federācijām… tas, ka LPF par visām varītēm mēģina parādīt, ka viņi ir galvenie… nu tas jau laikam ir kaut kāds… es pat nez kā nosaukt, jo tiem, kuri ir patiešām labākie, tiem nekas tāds nav jāpierāda un tāpēc atkrīt arī vajadzība tiem regulārajiem rakstiem medijos, ka, redz, mēs esam labie, bet tie tur – sliktie.
   Laikam jau paši saprot, ka nav viss tik vienkārši kā gribētos pasniegt.

   Reply
 • 09/07/2015 at 22:33
  Permalink

  Viss ir vienkārši. LPF ir valsts mandāts attīstīt šo sportu, tad kapēc viņiem tajā būtu ar kādu jādalās? Nav tāda jēdziena abas federācijas ir viena federācija LPF, pārējās var pretendēt tikai un vienīgi uz organizācijas statusu (formālas vai neformālas ir jau cits jautājums) Situācijas skaidrojums mēdijos ir un būs nepieciešams un ir skaidrs, kapēc LPF to dara, pretējā gadījumā veidojas situācija, kad LPF darbība tiek būtiski traucēta un apgrūtināta – kā piemēram LPF uztur un tas ir normāli prasības sportistiem (medicīniskās, ekipējuma, dopinga pārbaudes u.t.t.) prasības tiesnešu sertifikācijai, u.t.t. kas bieži ir formālas, bet ir nepieciešamas lai sportu turētu rāmjos. Bet visās šitajās wpc;gpc ghjyutrty u.t.t principā absolūta demokrātija, darudzīgums – tu man es tev u.t.t. nemaz nerunājot par risku iekrist dop pārbaudē. Vai tas var patikt cilvēkiem??? Nē. Vieglāk ir iet un startēt tur kur nav nekā tamlīdzīga. Pie tam medaļas birst no gaisa (p.s. nepiekrītu tavai tēzei, ka rezultati wpc lielāki, paskaties statistiku, masveidā IPF ir galvas tiesu virs visiem wpc u.c. izņemot atsevišķus superindivīdus, un tas viss pie dopinga kontroles, un vājāka ekipējuma, stingrākiem vingrinājumu noteikumiem, nemaz nerunājot jau par Latvijas IPF rezultātiem un wpc apmeklētāju iespēto) Bet turpinot tēmu – pašvaldībās salien visi šitie pseido čempioni un prasa finasējumu, lielās ar medaļām, desmitiem pasaules rekordu, kā rezultātā pašvaldībās esošie cilvēki nezinot īsto lietu kārtību šo naudiņu dod, un brīnās, ja atnāk kāds bēdubrālis no IPF starptautiskajām sacensībām ar kādu piekto sesto vietiņu. Sak ko tu te atnāci prasīt?? Neredzi ka mums četri pasaules čempioni atbrauca. A tu ej trenējies vēl, kaut gan viņa rezultāts par krietni virs “pasaules” čempionu iespētā. Un tad kā šādā situācijā parasto cilvēciņu motivēt grauzt stieņus, baidīties no dopinga kontroles, gadiem mocīties lai labi ja izcīnītu 5 vietu IPF, ja viņs var pēc pusgada plātīties savā pagastā ar trim pasaules rekordiem, pasaules čempiona slavu wpc uggrta, gtd federācijā, saņemt gada sportista balvu pagastā, peldēties slavas jūrā Šmakovkas ciemā? Atbilde ir NEVAR, jo enerģijas sadales likums saka, ka ja kaut kur var patērēt mazāk enerģijas un iegūt to pašu rezultātu, tad tur arī šī enerģija tiks tērēta. Ja vien tiek izveidota likumiska, vai kāda cita sistēma, kas neļauj iet šo vieglāko ceļu, bet atstāj tikai to ko sistēmas veidotāji uzskata par pareizu. Valsts likumdošana taču strādā tieši tāpat. Tātad atstājot šo caurumu pauerliftinga laika joslā LPF pastāv samērā eksistenciāls drauds. Tāpat kā nevar pastāvēt blakām komunisms un kapitālisms, vienam no viņiem ir jāizzud, tāpat arī šeit nevarēs pastāvēt blakām LPF un kaut cik attīstīta neatzīta šī paša sporta veida kustība. Kaut kādos iedīgļos tā protams turpinās eksistēt, un principā jau neviens neaizliedz viņiem savā nodabā celt, kaut kur startēt, rīkot savus klubu pasākumus, tā ir normāla demokrātiskas Valsts pazīme, bet ir skaidrs ka agri vai vēlu viņiem tiks nogriesta jebkāda publicitāte (kas jau tagad redzams), jebkāda piekļuve Valsts un pašvaldību finasējumam(privātie protams var atbalstīt ko un kā vien vēlas) un domāju ka agrāk vai vēlāk arī caur likumdošanas izmaiņām tiesības kaut vienu savu pasākumu saukt par Latvijas čempionātu šajā sporta veidā. Tātad principā pataisīti par margināļu kopienu, kas kaut ko savā nodabā dara, bet kam nav itin nekādas ietekmes uz šo sporta veidu. Tādas draugs ir manas nākotnes vīzijas…….

  Reply
  • 09/07/2015 at 23:16
   Permalink

   A kas prasa dalīties? Ja jau LPF pozīcijas valstī ir nostiprinātas likumā paredzētajā kārtībā, tā ir IPF biedre, kas arī nozīmē Olimpisko atpazīstamību, tad, atvainojos, NAFIGAM sākt šitās grauzšanās ar “marginālo” WPC?
   Saprotiet pareizi, man nav nekas pret LPF, forši onkuļi un tantes, taču es vienkārši brīžiem viņu gājienus nesaprotu.
   Priekš kam vajag taisīt heiter-rakstus par saviem “konkurentiem”, ja var uzrakstīt kādu labu rakstu par saviem panākumiem? Un ir jau par ko rakstīt! Bet viņi izvēlas kaut ko citu.

   Par tām medaļām… nu… IPF Latvijas versijā ar nav problēmu dabūt medaļu. Varbūt ne zelta, bet kādu 2./3. vietu – mierīgi, jo reģionālajos startos to dalībnieku nemaz nav tik daudz pa kategorijām. Dažreiz pat pjedestāls pustukšs paliek.

   Pašvaldību jautājums jārisina no otras puses un ne jau LPF vai WPC to atrisinās, proti, katrā amatā ir jāstrādā profesionāļiem, kas prot un spēj atšķirt to kas ir kas, par ko arī norādīju rakstā, ka ir jāorientējas, lai saprastu, kas ir rezultāts un kas – rezultātelis. Šajā gadījumā runa pat nav par IPF-WPC, bet vēl citām federācijām ar puspietupieniem un atsitieniem spiešanās.

   Par to mazākās pretestības likumu… es tam negribu piekrist, precīzāk, viss jāskatās individuāli. Nebūt ne vienmēr IPF zaudē konkurentiem dēļ “stingrības”.

   Bet beigās mēs atgriežamies pie tā paša pie kā sākām – ja IPF Latvijā ir “pirmie puikas pagalmā”, kuriem ir viss iespējamais likumiskais atbalsts, tad kādi eksistenciālie draudi var rasties? Cilvēki nenāks uz viņu sacensībām? Labi, modelējam situāciju, ir TIKAI IPF, viss pārējais tiek pasludināts ārpus likuma. Kas būs? Visi ies uz šīm sacensībām? ĻOTI, ĻOTI šaubos. Tāpat notiks citi čempionāti.

   Par tām gaidāmajām izmaiņām… vai tad problēmas radīsies no tā? Nosauks turnīru kaut kā savādāk, piemēram WPC-Latvija čempionāts un viss.

   Tā kā es pats esmu fizkultūrietis (tāpēc arī bloga virsrakstā tas ir skaidri minēts), no manas puses vispār šādas savstarpējās grauzšanās liekas… ne pārāk saprotamas. Beigu beigās, tas ir pauerliftings, kur visu nosaka REZULTĀTS. Vai nu tu pacel, vai nepacel. Kādā federācijā tu pacel… pa lielam tas nevienu neinteresē, ja tu esi PACĒLIS, ja neesi… nu tad i neesi.
   Es šim jautājumam pieeju ļoti vienkārši (te, iespējams, mana fizkultūrieša nostāja pie vainas)… un ja iepriekš tika minēta LPF pastāvēšanas apdraudētība, tad es atļaušos teikt, ka šāda savstarpējā rīvēšanās noteikti nepalīdz sporta veida attīstībai kā tādai.

   Un beigu beigās arī par to publicitāti… Latvijas spēka sports, atskaitot svarcelšanu (kā OS sportu) un spēkavīrus (dēļ viņu pašu aktīvā PR darba), kopumā publicitātes ziņā ir tādā dibencaurumā (un to jau es saku kā cilvēks, kas vairāk kā 8 gadus darbojas sporta žurnālistikā), ka runāt, ka kādam tā ir nogriezta, bet kādam nē… nu, piedodiet, tā jau ir matu skaldīšana un esošā situācija nedz vienai, nedz otrai federācijai (kā arī spēka sportam kopumā) par labu nenāk.

   Reply
  • 17/07/2015 at 08:49
   Permalink

   man liekas ka tev sifelis galvā. tad jau atstāsim vienu ticību,katoļus. izsūtīsim uz sibīriju pidarus jo es negribu ar viņiem sadzīvot. kāds tev komunisms, sports ir sports, likum došanu tu pakaļa iebāz . sportisti paši veido likumu un izvelas savu ceļu. un dimiņš ar Ļeņina metodēm lai iet dirst uz savu valmieras mežu.

   Reply
 • 10/07/2015 at 21:13
  Permalink

  Lai arī esmu tikai sportists tad personīgi atbalstu vairāk LPF,jo salīdzinot šo abu federāciju rekordus vismaz mazajās svara kategorijās tad tie krasi atšķiras.LPF latvijas rekordi ir krietni lielāki nekā WPC.Kā rezultātā var izdarīt secinājumus,tas kas gribēs sasniegt augstāku rezultatu,tas visticamāk startēs LPF, bet kas grib tikai uz nahaļavu dabūt medaļu tas startēs citur.
  Pats personīgi neesmu startējis wpc,bet rekordus esmu vismaz papētijis un secināju to ka WPC sacensības startējot izņemot 1 vingrinājumu visos pārējos labotu latvijas rekordus sākot startēt ar sākumsvariem.
  Kā sportists kuram rūp pacelto kg rezultāts es personīgi starteju LPF,bet katram ir kurš nodarbojas sportu ir savi mērķi , vieniem viegli nopelnīta slava un medaļa,toties citiem svarīgs rezultāts.Un kā sporta zinātāji saprot ,kur labāk var attīstīt sasniegumus un rezultā sportā,kur ir lielāka konkurence.Kur piedalīties un kādi ir šī sportista mērķi tas jau ir katra sportista ziņā.Ko es varu piebilst cik cilveku tik viedokļu būs ņemot vērā visus apstākļus.

  Reply
 • 17/07/2015 at 08:28
  Permalink

  slava ir kļut pa ladgales čempionu. WPC sportisti vienīgie kurus atpazīst visā pasaulēun kuri piedalas komerc turnīros, kā bitva čempionov, mr olimpija, arnold klasik utt. LPF daudzi rekordi ir sasniekti senā pagātne ko sasniedza WPC sportisti.Konstantīns Konstantīnovs ,IvarsCīrulis, Andrējs Mūrnieks, Peteris Isajevs. utt. ja WPC ir tablešu rijēji kā tu vari būt naturāls no LPF un vinēt farmas gigantus no WPC

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *