NHL hokejistu spēks

Par profesionālajiem sportistiem ļoti bieži klīst leģendas, proti, par viņiem stāsta tādus briesmu stāstus, ka viņi varot izdarīt tā un šitā, ka tas, kas visiem pārējiem ir tikpat kā neizdarāms, viņiem ir rītarosmes līmenī utt. Tā kā pašlaik ir jau jūlijs un hokeja sezona faktiski tieši tagad sākas ar treniņnometnēm, tad arī mēģināsim noskaidrot, ko tad NHL hokejisti var tīri svaru zāles kontekstā.

gaborik_031_final21Kā jau minēju pie raksta par hokejistu fizisko sagatavotību, ķermeņa lejasdaļa viņiem ir galvenā, tāpēc ir interesanti apskatīties kādus svarus tad viņi var pacelt pietupienos. Tiesa, te un visos citos gadījumos ir jāpiebilst, ka šī nav oficiāli apstiprinātā informācija, jo, atšķirībā no NFL, hokejisti savus sasniegumus plašākai publikai oficiāli neatklāj.

Interesanti, ka, lai arī līgā ir daudz spēcīgu vīru, viens no labākajiem pietupienos esot slovāks Marians Gaboriks (185 cm, 91 kg) no Losandželosas “Kings”, kurš tupjoties ar 250 kg lielu svaru pilnā amplitūdā (ass to the grass, kā saka). Kriss Letangs, kurš ir Pitsburgas “Penguins” aizsargs arī ir pārsniedzis 200 kg robežu un pie tādiem pašiem auguma parametriem tupjas ar 230 kg lielu svaru stieni.

Savukārt Aleksandrs Ovečkins, kurš ir līgas pirmā lieluma zvaigzne, intervijās ir izteicies, ka viņš pietupienos ar 200 kg (neprecizējot vai tas ir maksimums vai svars ar kuru viņš izpilda darba piegājienus).

Interesanti, ka Zemgus Girgensons vēl pirms spēlēšanas NHL (precīzāk – pēc savas pirmās sezonas USHL) twitter.com profilā bija ievietojis bildi, kurā redzams svaru stienis ar uzkarinātiem 190 kg (un parakstu – 99 problems, but squats ain’t one). Un tas, atgādināšu, bija 17 gadu vecumā.

Arī no aizgājušo gadu zvaigznēm ir dzirdēts, ka labākie šajā disciplīnā tupjas ar svaru, kas ir robežās no 270 līdz 250 kg, piemēram, Pjērs Turžons, kurš, atgādināšu, arī nebija nekāds muskuļmonstrs.

Ko tas viss nozīmē? To, ka NHL līmeņa hokejisti tupjas ar vairāk kā 200 kg lielu svaru. Atceroties Latvijas hokeja izlases fiziskās sagatavotības trenera Viļņa Kluča teikto pirms šī gada Pasaules čempionāta, tad pie mums tik atsevišķi hokejisti to spēj.

Spiešana guļus, protams, interesē daudzus, jo tā ir pati, pati populārākā kustība un daudziem gribas salīdzināt savu varējumu ar NHL hokejistu iespēto. Nu, nu ko te lai saka – ja jūsu spiešanas maksimums nav pāri par 205 kg, tad pārspēt NHL večus jums neizdosies. Interesanti, ka šis neoficiāli piefiksētais rekords pieder Džordžam Larakam.

Pārējie? Protams, ka vidēji aritmētiskajam NHL spēlētājam ir patālu no tādiem rezultātiem, taču 130-140 kg spiež pat tie, kurus parasti līdzjutēji par muskuļu kalniem nesauc, piemēram, Jaromirs Jāgrs.

Īstenībā, vispārīgi runājot, ja mēs paskatāmies labākos hokejistus tieši fiziskās formas plānā, tad parasti tie nav kaut kādi jaunie hokejisti, bet gan veterāni. NHL svaru zālēs vēl aizvien klīst leģendas par Krisu Čeliosu, Martinu Lapointu, Gariju Robertsu, Rodu Brindamūru u.c., kuri tiešām bija fiziskās formas frīki un apliecināja to ar katru savu sezonu.

Tāpat var pieminēt visādus citādus rādītājus, piemēram, kad deviņdesmitajos gados uz Vankūveras “Canucks” atbrauca Pavels Burē, viņam bija jāpilda fiziskās sagatavotības testi, kur viens no tiem bija stieņa spiešana guļus. Viņš 100 kg smagu stieni pacēla 15 reizes. Salīdzinājumam, pašlaik NHL debitantus testē ar stieni, kas sver 70-80% no viņu pašu svara, kas ir mazāk nekā iepriekš, jo vēl pirms gada bija jāceļ 68 kg smags stienis. Iepriekšējās sezonās neviens no labākajiem nespēja pārvarēt 20 atkārtojumu atzīmi, kamēr Džese Gabriels, jau pie jaunajiem noteikumiem, to izdarīja.

Interesanti, ka tajā pašā NHL jauno spēlētāju testēšanas procedūrā tiek pārbaudīts arī tas cik reizes jaunieši varot pievilkties. Divos gados kad ir veikti šie testi nevienam nav izdevies sasniegt 15 atkārtojumu robežu. Salīdzinājumam – laikā, kad Latvijas skolās bija normatīvu sistēma, 10 balles varēja saņemt par 18 pievilkšanās reizēm.

Ko šeit var likt pretī Latvijas hokejs? Raiti Ivanānu, kurš pats vienā no intervijām atzina, ka spiešanā guļus ir pievarējis 170 kg.

jagrshirtlessLai arī informācija ir neoficiāla, jāsaka, ka šādi rādītāji varētu būt arī patiesi, taču tāpat jāsaprot, ka NHL ir dažādi hokejisti un ja kāds kauslis-smagsvars patiešām arī ir fiziskās formas frīks, kurš mierīgi varētu startēt arī spēka trīscīņas sacensībās, tad ir arī tādi, kuri nevar pievilkties ne reizi (2014. gadā, Sems Benets).

No otras puses, šeit skaidri iezīmējas arī cita tendence, proti, NHL hokejistam tāds vidējais rādītājs ir 130 kg spiešana un 200 kg tupiens.

Citi vingrinājumi? Kā jau sporta spēļu pārstāvjiem, viņiem šie vingrinājumi ir diezgan specifiski, kas parastam zāles apmeklētājam maz ko izteiks, jo pat šos divus hokejisti nepilda visu laiku, bet gan tik atsevišķos sagatavošanās posmos. Protams, ka, iespējams, kāds arī taisa vilkmi (lai gan PRO sportā to treneri nelabprāt ļauj darīt), kāds taisa spiešanu stāvus (to gan taisa obligāti, taču ne jau uz maksimāliem svariem) utt., taču, kā jau minēju sākumā, salīdzināmu datu ar ko varētu operēt, nav.

4 thoughts on “NHL hokejistu spēks

 • 09/07/2015 at 22:27
  Permalink

  “ja jūsu spiešanas maksimums nav pāri par 205 kg, tad pārspēt NHL večus jums neizdosies. Interesanti, ka šis neoficiāli piefiksētais rekords pieder Džordžam Larakam”. Tas ir kā? Ja nevaru pārspēt max, tad lai nemaz nemēģinu spiest? Ņemot vērā, ka “vidēji aritmētiskajam NHL spēlētājam ir patālu no tādiem rezultātiem, taču 130-140 kg spiež pat tie, ”

  Bet tas tik tādā klusumā…

  Reply
  • 09/07/2015 at 23:19
   Permalink

   Tak spied, kas tev var liegt šādu iespēju. Tik tā teikuma, kuru tu mēģināji citēt, bet aprāvi no vidus, doma bija pilnīgi cita (ko lasot teikumu no vidus saprast ir pagrūti).

   Reply
 • 10/07/2015 at 18:30
  Permalink

  Nez, kad pāris reizes redzēju Spruktu olimpiskajā centrā un reizi pludmalē, vispār, brīnos kā tāds strups bumbulis var spēlēt hokeju..

  Reply
  • 10/07/2015 at 21:34
   Permalink

   No otras puses – ja viņš, kā tu saki, strups bumbulis esot, var tā spēlēt, tad kā viņš spēlētu, esot TOP shape?

   Spruktam vispār ir problēma, ka viņš laukumā neizmanto to, ko viņam būtu jāizmanto (un tikai tāpēc viņš arī nekļuva par stabilu NHL vērtību) – augumu. Pieliktu viņa spēlei vēl spēka elementu un būtu savs Bertuci Latvijas hokejā.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *