Treniņu periodizācija

Ja mums ir kaut kas jāizdara, sevišķi, ja mēs pirms tam nekad neko tādu nebijām darījuši, mēs vispirms izplānojam ko, kad un kā darīsim. Tieši tā pat, ja mēs gribam sasniegt kaut kādus rezultātus spēka sportā, mums vajag sastādīt plānu. Parasti, lielākajā vairumā gadījumu, ar plāna sastādīšanu saprot nedēļas splita sagatavošanu un to arī nosauc par treniņu plānu. Tomēr, ja ir nopietnāka pieeja, tad ar to vien nepietiek.

 

5284d6f3-b26f-2244Tas ko daudzi saprot ar treniņu programmu ir tikai un vienīgi vienas nedēļas splits, t.i., 7 dienu ietvaros tiek izvēlētas tās dienas, kurās trenēties, izdomāts kas jātrenē un viss. Patiesībā, ja mēs to ņemam par pamatu, tad tas ir tikai viens mikrocikls – treniņu procesa otrā mazākā vienība aiz treniņu dienas.  Taču treniņu process ir tāda lieta, kas nevar būt konstants. Pareizāk sakot, ja tas ir konstants, t.i., katru reizi tiek darīts viens un tas pats, pat pie svaru un intensitātes palielināšanas, progress kļūs lēnāks, rezultātos iestāsies plato, kā arī, visu laiku strādājot pie lielām slodzēm, var pasliktināties veselība. Un kā viens no plato nepieļaušanas instrumentiem ir slodžu periodizācija. Par to arī ir šis stāsts.

 

Kāda ir šīs periodizācijas galvenā jēga? Tā kā jau noskaidrojām, ka organisms nevar visu laiku, dienu no dienas, nedēļu no nedēļas strādāt pie maksimālajām slodzēm un progresēt (masā, spēkā, vai jebkurā citā rādītājā), slodzei ir jābūt cikliskai, t.i., viļņveidīgai, kad pēc smago treniņu periodiem seko slodzes samazinājums, kas ļauj organismam atpūsties, turklāt šāda pieeja ir faktiski vienīgā adekvātā, ko savos treniņos (ilgtermiņā) būtu jālieto fizkultūriešiem, kuri trenējas bez farmakoloģisko līdzekļu palīdzības.

 

Tātad, kā notiek periodizācija? Jāsāk ar to, ka mums vispirms ir jāsaprot ar kādām mērvienībā ir jāstrādā. Šajā gadījumā izšķir mikrociklu, mezociklu un makrociklu.

 

Mikrocikls, kā jau minēju ir otrā mazākā treniņrpocesa ilguma mērvienība aiz treniņu dienas (to mēs neizskatām, jo tajā neko ciklēt nevar). Parasti mikrocikls ilgst dažas dienas, klasiski tā ir nedēļa, taču tas nav akmenī iecirsts ilgums, jo mikrocikls var būt arī īsāks vai garāks. Viss ir atkarīgs no risināmajiem uzdevumiem un sporta veida.

Mezocikls ir vairāku mikrociklu apkopojums, kas iezīmē konkrētus posmus atlēta sagatavošanā, tīri kā teorētisks piemērs – sagatavošanās cikls, maksimālā slodzes cikls, pirmssacensību cikls un atpūtas cikls.

Iepriekšējie četri mezocikli parādīja vienu kopējo makrociklu, t.i., tas ir treniņu cikls, kas sastāv no vairākiem mezocikliem, var ilgt gadu vai pat vairāk, jo tas ir atkarīgs no sporta veid. Tomēr, ja mēs ņemam klasisko atziņu, ka maksimālo sportisko formu var sasniegt reizi gadā, tad makrocikla ilgums ir gads, kura mērķis ir šī maksimālās formas sasniegšana.

 

Tagad par pašu ciklēšanu. Izšķir trīs slodzes ciklēšanas veidus – lineāro, nelineāro (cik vienkārši!) un viļņveida. Lineārā pieeja paredz, ka slodze sportista izvēlētās kvalitātes attīstīšanai tiks palielināta visu laiku, t.i., katrs nākamais mezocikls būs smagāks nekā iepriekšējais.

Savukārt nelineārā ciklēšana paredz treniņu ciklēšanu starp liela atkārtojumu apjuma un maza atkārtojumu apjoma treniņiem, jeb tā ir tieši tā pieeja, ko apzīmē ar “Vieglais/Smagais treniņš”, kas zālēs ir sastopams nu ļoti daudz, t.i., kad vienā treniņā notiek darbs ar lieliem svariem, bet mazu atkārtojumu skaitu, bet nākošajā – ar mazāku (bet ne mazu!) svaru un lielu atkārtojumu skaitu.

Visbeidzot, ja mēs runājam par viļņveida periodizāciju, tad ar to viss nav tik vienkārši, jo šādā gadījumā slodzes mainās no treniņa uz treniņu, pieaugot kopējai treniņa intensitātei. Līdz ar to arī visu slodžu aprēķins ir individuāls. Tiesa, jāsaka, ka šāda pieeja patiešām sevi attaisno tikai augsta līmeņa sportistiem un tikai treneru vadībā.

 
Protams, ka, ja jau mēs tā runājam par periodizācijām, tad gribas redzēt piemērus arī… tad nu , lūdzu, jums arī piemēri (protams, ka aktuālie spēka sportam, taču kopumā šīs idejas tiek izmantotas visu sporta veidu atlētu sagatavošanā).

 

Lineārā periodizācija

Pieņemsim, ka ir fizkultūrietis, kas kaut ko ir cēlis, bet viņam gribas vēl un vairāk. Tad nu tas viss teorētiski varētu izskatīties šādi.

1.-4. nedēļa: 75% no iepriekšējā cikla 1RM, darbs notiek ar daudz atkārtojumiem (10-15). Cikla laikā slodze palielinās līdz iepriekšējā cikla submaksimāliem svariem, t.i., 85% no 1 RM. Šiet, tāpat kā pārējā ciklā, galvenais ir neizdarīt par daudz. Lai arī sākumā atlēts noteikti var izdarīt vairāk, to nevajag darīt (ja vien 1RM ir pareizi noteikts), jo tādējādi izjūk slodzes pakāpeniskums.

4.-6. nedēļa: Tiek samazināts piegājienu skaits, bet palielināts svars līdz 90-95% no 1RM.

6.-8. nedēļa: Darbs ar 100% no iepriekšējā 1RM, ievērojami samazinās darba piegājieni. Šajā gadījumā svarīgi ir pienācīgi atpūsties un atjaunoties.

9. nedēļa – Maksimālās formas laiks, kad sportists uzstāda jaunu 1RM. Tās ilgums ir atkarīgs no daudziem individuāliem apstākļiem (piemēram, atpūtas), tāpēc, jo ilgāks ir šis cikls, jo labāk, t.i., nevajag jau pirmajā 9. nedēļas treniņā mēģināt uzstādīt “superrekordu”.

 

Flex-Wheeler-relax-moodNelineārā periodizācija

Šajā gadījumā, pieņemsim, ka fizkultūrietis ir pietupies jau ar konkrētu svaru, piemēram, ar 200 kg un nu grib vairāk. Lai arī nosaukums liecina, ka te jābūt kaut kam sarežģītam, viss ir vienkārši, jo treniņi ar lielu atkārtojumu skaitu paliek nemainīgi, kamēr treniņi ar maz atkārtojumiem ir vērsti uz svara palielināšanos.

 

Pats plāns izskatās sekojoši:

 1. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 80% no 1RM 3×5
 2. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 80% no 1RM 5×5
 3. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 80% no 1RM 6×5
 4. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 85% no 1RM 5×5
 5. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 90% no 1RM 4×4
 6. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 95% no 1RM 3×3
 7. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 100% no 1RM 2×2
 8. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 105% no 1RM 1×2
 9. nedēļa: 80% no 1 RM 2×8, 110% no 1RM 1×1

 

Kā redzams, tad šī programma gan vairāk ir domāta spēka trīscīņas atlētiem, vai arī tiem, kuri trenē vienu muskuļu grupu divas reizes nedēļā (parasti tā tiek trenētas kājas).

 

Kā jau teicu, tad sportistiem, kuri trenējas naturāli, t.i., bez hormonu uzņemšanas no ārienes, slodzes ciklēšana ilgtermiņā ir vienīgais pareizais veids kā trenēties, jo organisma resursi noteikti nav tik neizsmeļami, lai vairākus gadus trenēties maksimālās slodzes režīmā. Tāpat arī jāsaprot, ka pēc viena šāda cikla ir jāseko atpūtai.

 

Ko tagad darīt fizkultūriešiem, kas līdz šim par ko tādu nav aizdomājušies vai ir aizdomājušies, bet neko nav darījuši? Ja ir vēlme progresēt ilgtermiņā, tad tā arī ir jādara – jāplāno un jāciklē slodze mikro, mezo, makro līmenī. Ja jūs esat vienkāršs fizkultūrietis, kuram vienkārši patīk pats process, tad slodzi var plānot arī tikai mikrocikla ietvaros (jo tiem, kas ar to nenodarbojas nopietni, nav konkrēts treniņu grafiks, tāpēc ilgās plānošanas tāpat sevi neattaisno).

 

Nu kaut kā tā, cerams, ka kādam nodarēs!

2 thoughts on “Treniņu periodizācija

 • 09/07/2015 at 16:28
  Permalink

  Kad labāk uzsākt treniņu periodizāciju, ja pieņem, ka kopš uzsākšanas trenēties vislaik ir iets uz max? T.i., kad jau esi trenējies 1 gadu, 2 gadus vai vairāk?

  Reply
  • 09/07/2015 at 16:31
   Permalink

   Tā pēc idejas, protams, treniņu periodizācija būtu jāsāk uzreiz, tāpēc atbildot uz jautājumu – lai sāktu periodizēt slodzes, nav jāgaida kaut kāds konkrēts fiziskās formas līmenis, to var darīt jebkurā laikā.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *