Kā izvēlēties skrejceliņu un vai vispār to vajag?

Visdrīzāk, lasītāji ir pamanījuši, ka mana attieksme pret trenažieriem ir visai skeptiska, taču ir trenažieru grupa, kura man izsauc vēl lielāku skepsi nekā parasti, proti, dažāda veida kardiotrenažieri, tajā skaitā skrejceliņi. Nē, protams, es saprotu priekš kam tie ir domāti utt., taču es nesaprotu tos cilvēkus, kuri tos izmanto regulāri un visu laiku. Nākt (pārsvarā gan – brauk ar mašīnu) uz zāli tikai tāpēc, lai paskrietu uz trenažiera? Manā izpratnē daudz adekvātāk ir vienkārši skriet vai braukt ar velosipēdu.

 

treadmillrunningTomēr, patīk tas man vai nē, šādi aparāti ir ļoti populāri, daudzās zālēs tie ir uzstādīti neadekvāti lielos daudzumos (piemēram, 2 svaru stieņi un 6 kardiotrenažieri), bet mājsaimnieces un citi indivīdi tos pērk mājās ar domu, ka nu tik trenēšos! Tieši tāpēc šoreiz pierakstīšu par to kā izvēlēties šos aparātus un ar kādas ir to priekšrocības.

 

Kādas ir priekšrocība? Manā izpratnē tās faktiski ir divas. Pirmā ir acīmredzama, proti, var skriet jebkurā laikā, t.i., ja trenažieris ir mājās, darbā vai trenažieru zālē, ir pilnīgi vienalga kāds laiks ir ārā, bet skriet var. Lai gan, būsim godīgi, tas ir aktuāli tikai nopietniem sportistiem, kuri gatavojas sacensībām vai vienkārši vēlas būt ļoti labā sportiskajā formā. Parastam fizkultūrietim tā faktiski nevar tikt izskatīta kā priekšrocība, jo viņš nemaz tik bieži neskrien, kur nu vēl visa gada garumā.

 

Otrā priekšrocība ir tīri veselības ziņā, proti, ja ir palielināts svars, problēmas ar kājām utml., tad ir skrejceliņi ar paaugstinātu amortizācijas līmeni, kas ļauj skriet saudzīgākā režīmā, tādējādi aparāts ir piemērojams arī rehabilitācijas procesā. Pie šī paša ir jāmin, ka ar trenažieri var regulēt un kontrolēt slodzi daudz efektīvāk nekā vienkārši skrienot.

 

Mīnusi? Faktiski to arī nav daudz, taču tie ir būtiski. Pirmkārt, ir jātrenējas telpās, kas, lai arī ir pluss no vienas puses, no otras – apgrūtinājums psiholoģiski, jo veicina vienveidību. Skriet pa skrejceliņu ir vieglāk nekā skriet vidē, proti, ja ir līdzens ceļš/skrejceliņam nav palielināts leņķis, tad skrienot pašam slodze ir par 10% lielāka nekā uz trenažiera. Tāpat, sakarā ar ierobežoto celiņa garumu, mainās skriešanas tehnika, t.i., solis kļūst īsāks. Visbeidzot, lai arī tas ar adekvātiem skrējējiem notiek reti, taču uz skrejceliņa var gūt arī traumas, jo cilvēks zaudē koncentrāciju dēļ dažādiem uzmanību novēršošiem faktoriem.

 

Par trenēšanos mājās, ko daudzi izvirza kā prioritāti kamdēļ tiek iegādāts šāds aparāts, jāsaka, ka tās ir ilūzijas. Tāpat kā darbs no mājām, tā arī treniņi mājās ir apgrūtinoši viena iemesla dēļ – TIE NOTIEK MĀJĀS! Mājās ir 100 un 1 cita lieta ko darīt, jo vēl vairāk, ja mājās ir mazi bērni utt. Es pat varu uzreiz pastāstīt kā tas viss notiks – no sākuma ir apņemšanās, ka vajag kaut ko darīt, tad lēmums iegādāties skejceliņu, tad – liels entuziasms (jo nauda tač ir iztērēta, vajag atpelnīt), tad entuziasma dēļ radīsies pārslodze, tad entuziasms noplaks (pēc pāris mēnešiem maksimums), tad – parādīsies slinkums un skriešanas akcijas kļūs neregulāras, vēlāk parādīsies pofigisms, jo “trenažieris tak tāpat mājās, kad gribēšu, tad paskriešu” un viss beigsies ar to, ka pēc pus gada (pie ļoti lielas gribēšanas, bet reāli – vēl ātrāk) skreceliņš pildīs drēbju pakaramā funkciju un vēl pēc pus gada, kad tiks taisīts kārtējais istabas remonts, SS.lv, vai jebkurā citā sludinājumu portālā, būs sludinājums, ka tiek pārdots mazlietots trenažieris. Klasika!

 

TREADMILLTomēr, ja nu jūs vēlaties iegādāties šādu aparātu (jaunu vai no kāda nelaimīgā, kurš ir izgājis visus iepriekšminētā cikla posmus), kam pievērst uzmanību? Faktiski ir trīs lietas. Pirmā, protams, ir pašu detaļu salikšanas kvalitāte, otrkārt, motora jauda un treškārt – pamatnes, tajā skaitā arī pašas lentas, kvalitāte.

Protams, ka salikšanas un materiālu kvalitāte ir acīmredzama. No tā, tāpat kā no pamatnes, ir atkarīgs tas cik lielu svaru šis aparāts var “izturēt” un cik ilgi tas jums nokalpos (tajā skaitā arī visi rokturi un vadības panelis). Protams, ka lētā gala varianti nav paredzēti lielizmēra skrējējiem un tas arī ir jāņem vērā. Tāpat, lai arī pēdējos gados ražotāji ir pacentušies, arī saliekamo trenažieru ilgtspēja liek uzdot zināmus jautājumus. Savukārt lentas jautājumā ir jāsaka, ka dubultā lenta ir daudz izturīgāka kā viena slāņa variants, taču te ir arī cits aspekts – jo smagāka lenta, jo vairāk jāstrādā motoram, to griežot (motora noslodzi ietekmē arī paša skrējēja svars).
Par motoru ir atsevišķs stāsts. Faktiski tieši tā jauda arī ļoti bieži nosaka tā vai cita aparāta “krutumu”, taču šeit nevajag pārprast un sākt “mērīties ar krāniņiem” skriešanas celiņu maksimālajā jaudā, jo tā jums neko nedos. Jūs neskriesiet tādā ātrumā, lai to izmantotu un jaudīgākie aparāti drīzāk ir domāti kādiem sportistu veiktspējas uzlabošanas centriem, ne fitnesa zālēm un kur nu vēl mājām. Jums ir jāskatās “darba jauda”, kas svārstās no 1 līdz 3 zirgaspēkiem. Protams, ja jūs esat nopietns skrējējs, kurš meklē nopietnu skrejceliņu saviem ziemas treniņiem, tad ir jēga apdomāt arī jaudīgāka aparāta iegādi, bet tas jau ir jūsu ziņā, parastam fizkultūrietim ar 1.5-2 Zs būs gana.

 

Kāds te var iebilst – Kādi motori? Kādi zirgaspēki? Es visu dzīvi esmu skrējis uz parastā, manuālā, skrejceliņa un viss ir labi! Jā, ir arī parastie skrejceliņi un tie arī ir lētāki, taču tie ir lētāki ne jau vienkārši tāpat, bet gan tāpēc, ka tie ir vienkāršāki savā “pildījumā” un izgatavoti no zemākas kvalitātes materiāliem. Tāpat skriešana uz tiem var būt apgrūtināta dēļ saraustītas lentas gaitas, kā arī var rasties problēmas tā “iegriešanā” un tā tālāk. Problēmu, kā redzams, ar tiem pietiek.

 

Paturpinot par motoru, jāpievērš uzmanība tādai lietai kā tā darbības skaļums. Proti, ja fitnesa zālēs parasti ir daudz vietas, apkārtējāis troksnis tāpat ir dzirdams, bieži vien cilvēkiem liekas, ka skrejceliņi ir pavisam klusi un nemanāmi. Tomēr, atliek tos novietot kādā istabā un to troksni var just uzreiz. Tāpēc, ja jums tas sagādā neērtības (vai varētu sagādāt nākotnē), tad meklējiet klusāko variatnu.

Par istabas tēmu ir arī cits aspekts – vieta. Klasiskā gadījumā skrejceliņa izmēri ir 1.5-2 metri garumā un 0.5 metri platumā. Ja veikalā tas izskatās vēl pieejami, tad dzīvoklī tas var izskatīties PAVISAM citādāk.

 

TR200treadmillViebeidzot, viens no populārākajiem jautājumiem šajā sakarā ir arī saistīts ar dažādu kardiotrenažieru salīdzinošo “labumu”, proti, kurš ir labāks – skriešanas lenta, velotrenažieris, steperis vai elipoīds?

Katram ir savi plusi un mīnusi, piemēram, mūsu šodien apskatītajam skriešanas trenažierim tāpat ir tendence vairāk noslogot locītavas nekā, piemēram, elipsei, taču, no otras puses, tas kopumā ir efektīvāks nekā kāds veleotrenažieris, jo šajā gadījumā cilvēks skrien, nevis ieņēmis sēdošu pozīciju min pedāļus (to var darīt cilvēki ar ārkārtīgi zemu fizisko sagatavotību).

 

Kā jau vienmēr esmu teicis, tad trenažieri ir domāti cilvēkiem ar augstu trenētības līmeni, kuriem vajag trenēt kaut ko speciāli vai tiem, kuriem ir zems trenētības līmenis, vai tiem, kuri atlabst pēc savainojumiem. Skrejceliņu gadījumā ir tieši tā, jo cilvēkam ar kaut cik normālu trenētību un bez savainojumiem, daudz vērtīgāk ir darboties ārā (vai vismaz manēžā), nekā izmantot šos aparātus. Protams, paliek arī sportisti, kuriem, dēļ Latvijas sliktajiem laikapstākļiem, ziemā var rasties grūtības aizvadīt pilnvērtīgu treniņprocesu ārā, tāpēc skrejceliņš ir laba alternatīva, ja vien zina kā to lietot atbilstoši savām vajadzībām.

 

Biežākās kļūdas lietojot skrejceliņu:

– Vienmuļība un uzticēšanās programmām. Cilvēki ir slinki, viņi paņem kādu no jau ieprogrammētajām skriešanas sistēmām un tā skrien reizi pēc reizes, neko nemainot. Viņi nemaina neko – ne programmu, ne skrējiena apjomu, ne ko citu. Protams, ka ar laiku tas apnīk, kā arī apnīk visa šī skriešanas ideja.

– Skrien nesagatavojušies. Ja skriešanas aparāts ir mājās, tad kā parasti notiek treniņš? Parādās brīvs brīdis un – hops! Cilvēks uzreiz skrien. Lai gan patiesībā skriešana uz celiņa ir tāda pati skriešana, pirms kuras vajag iesildīties utt.

– Turēšanās pie rokturiem. Ļoti bieži mēs varm novērot situāciju, kad skrējēji nevis skrien, bet mēģina stumt trenažieri, proti skrien atbalstoties pret rokturiem. Kādam tas var likties drošāk (un tā arī ir), taču šādā veidā samazinās treniņa efektivitāte, jo daļa slodzes netiek saņemta dēļ ķermeņa augšas balsta. Drošība? Nevajag uzstādīt nereālas skriešanas programmas, kuru laikā ir vairāk ir jādomā par drošību, nevis treniņiem.

– Koncentrācijas trūkums. Mājās ir ļoti daudz uzmanības novēršanas faktoru. Sarunas, bērni, televizors utt. Rezultātā paaugstinās savainošanās risks, ķermenis ieņem nepareizu pozu (piemēram, skatoties TV), elpošana kļūst nepareiza. Rezultātā – daudz zemāka treniņa efektivitāte komplektā ar daudz augstāku savainošanās risku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *