HIT – augstas intensitātes treniņš

Domāju, ka daudzi fizkultūrieši ir saskārušies ar abreviatūru HIIT un zina, ka tā apzīmē augstas intensitātes intervālu treniņu, ko parasti pielieto kardiotreniņos. Tajā pašā laikā domāju, ka nebūt ne visi zina, ka ir arī HIT treniņi, kas tiek atšifrēti kā augstas intensitātes treniņi un šī pieeja tiek izmantota jau darbā ar svariem. Kas tad tas vispār ir?

 

mikeandraytrib09HIT ir treniņu pieeja, ko bodibildinga zelta ēras laikā, t.i., pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, ieviesa Arturs Džonss, bet starp zināmākajiem atlētiem, kuri šo pieeju ir izmantojuši savos treniņos, ir jāmina brāļi Mentzeri, Dorians Jeitss un Bojers Co.

Kāda ir pieejas pamatdoma? Daudziem augstas intensitātes treniņi, protams, saistās ar kaut ko no sērijas – daudz piegājienu, mazi atpūtas laiki utt., taču tā nav, jo intensitāti var palielināt divos veidos – samazinot atpūtas laiku vai palielinot darba svarus. HIT pamatdoma ir ļoti vienkārša – piegājieni ir salīdzinoši īsi savā izpildījumā, tie nav bieži un to nav daudz, savukārt darba intensitāte to laikā ir maksimālā. Nosacīti tas dabā un sadzīvē izskatās tā, ka ar ļoti lieliem svariem tiek izpildīti pāris darba piegājieni (iespējams, pat tikai viens) ar ko arī ir gana muskuļu augšanai.

 

Tā kā svari ir lieli, tad ļoti liela nozīme tiek pievērsta vingrojuma izpildes tehnikai un koncentrācijai uz katru konkrēto muskuli. Tāpēc šajā gadījumā visas mazās atlētu viltības, kā, piemēram, čītings vai citu muskuļu ieslēgšana darbā netiek pieļautas, jo tādējādi var vai nu gūt kādu nopietnu savainojumu vai arī darba muskulis nesaņem pietiekošo slodzi, kas noved pie neefektīva treniņa, t.i., viena vai divu piegājienu šādā gadījumā ir par maz.

Protams, pie darba ar lieliem svariem vajag arī salīdzinoši lielu atpūtas laiku. HIT pieejas atbalstītāji uzskata, ka lielie muskuļi pie šāda treniņa atjaunojas 5-7 dienu laikā, t.i., trenējoties šādā režīmā viens mikrocikls varētu ietvert sevī ne vairāk kā trīs treniņus (kas arī ir normāli, jo dažas šīs pieejas variācijas paredz pat visa ķermeņa noslogošanu viena treniņa laikā).

 

Ja mēs runājam par HIT treniņa pamatprincipiem, tad tie ir vairāki. Protams, visam pamatā ir slodzes progresijas princips, jo progresam ir nepieciešama tāda slodze, lai muskulim būtu jāveic papildus darbs, jāadaptējas pie jauna svara, jāaug. Tieši tāpēc ir jācenšas ja ne katrā, tad katrā otrajā vai trešajā (vai pat ceturtajā) treniņā palielināt darba svarus.

Otrs būtiskākais princips ir darbs līdz muskuļu atteicei. Tieši tāpēc, ka ir maz darba piegājienu, intensitāte tiek panākta ar ļoti smagiem treniņiem, kur muskuļu atteice ir galvenais efektīva treniņa rādītājs.

Un trešais piegājiens, kas obligāti ir jāievēro pie HIT treniņa ir kontrolētās kustības. Kā jau minēju iepriekš, šajā gadījumā darbs notiek ar lieliem svariem, tāpēc kaut kādi čītinga paņēmieni var novest pie traumas, taču tas ir tikai viens no aspektiem kāpēc visu vajag darīt apzināti un kontrolēti. Otrs aspekts ir tas, ka, pildot vingrinājumu ātrā tempā, muskulis nesaņem visu slodzi ko varētu saņemt, jo daļu no tās paņem fizika, piemēram, inerce. Ja viss tiek darīts kā nākas, tad muskulis ir noslogots pilnībā un visa vingrojuma kustības laikā.

 

_origin_Dorian-Yates-bilzu-3Kā izskatās šī pieeja praksē? Īstenībā, lai arī daudzi sportisti asaucas uz Artura Džonsa izdomāto HIT, patiesībā nav nekādu skaidru instrukciju kā šo pieeju integrēt treniņā. Ir tikai vispārīgi principi un ieteikumi, kuriem būtu jāseko līdzi.

Kā jau iepriekš rakstīju, tad HIT paredz vienu vai divus darba piegājienus, kas tiek izpildīti ar lieliem svariem (pirms tam gan obligāti ir iesildošie 2-3 piegājieni). Kāds varētu iedomāties , ka šāds piegājiens ir ar mazu atkārtojumu skaitu, taču patiesībā ir citādāk, proti, ķermeņa augšdaļai ir paredzēts piegājiens ar tiem pašiem klasiskajiem 8-10 atkārtojumiem, bet ķermeņa lejasdaļai tie var būt pat 15-20 atkārtojumi, tāpēc arī svars ir jāizvēlas atbilstošs šādam darba režīmam, lai piegājiena izpildes beigās tiktu sasniegta muskuļu atteice. Tiesa, ir arī izņēmumi, jo pildot vilkmi iesaka nepārsniegt piecu atkārtojumu robežu.

 

Pati atkārtojuma izpilde arī ir ar savu specifiku, proti, negatīvā fāze ir ilgāka nekā kustības pozitīvā fāze un katras fāzes beigās ir jāietur īsa pauze. Piemēram, pietupienā ar stieni uz muguras izpildes sistēma varētu būt šāda: 4 sekundes notiek svara nolaišana, tad – sekundi ilga pauze, tad 3 sekundēs svars tiek pacelts un atkal 1 sekundes pauze līdz nākošajai svara nolaišanas fāzei un tā tālāk.

Ja mēs runājam par šādas pieejas integrēšanu kopējā treniņu plātā un skaram jautājumu par to vai tā trenēt tikai lielās muskuļu grupas, vai arī mazās tāpat, šeit viedokļi dalās, jo daži to uztver tikai kā lielo grupu treniņu pieeju, kamēr citi tā trenē visas muskuļu grupas.

 

Vai šāda pieeja der jums? Par to fitnesa industrija parasti mēdz noklusēt, bet ir konstatēts, ka cilvēkiem, kuri trenējas svaru zālē vismaz gadu (iesācējiem HIT noteikti nav jāizvēlas), der vien 10% no treniņu pieejām. Tas nenozīmē, ka no visa treniņu pieeju daudzuma ir 10% ir kaut kādas unikālās, tas nozīmē, ka katra individuālās īpašības kopā ar paaugstinātu trenētības līmeni, ievērojami samazina piemēroto treniņu pieeju daudzumu. Kā noteikt vai kāda pieeja ir īstā? Tikai ar eksperimentiem.

Interesanti, ka šādu pieeju daudzi izmanto, lai “lauztu plato”, t.i., konkrētiem treniņiem īsā laika posmā, rezultātu progresa atjaunošanai.

 

No sevis gan varu piebilst, ka, lai arī HIT ir diezgan zināma un populāra treniņu programma bodibilderu vidē, parastam fizkultūrietim šāda pieeja nez vai var derēt, jo ir augsts traumatisma risks (pats Dorians Jeitss tieši tādēļ beidza karjeru) un slodze uz ķermeni ir pārāk liela, kas īsā laikā var novest pie pārslodzes. Kam šī programma der vairāk? Cilvēkiem ar augstu trenētības līmeni, kuri lieto farmakoloģiskos preparātus, kuri šādām slodzēm un darba režīmam ir gatavāki un, pateicoties no ārpuses “darbinātam” organismam, var izmantot tā iespējas daudz efektīvāk.

 

No otras puses, kā saka, nepamēģināsi-neuzzināsi. Īstermiņā, kā jau minēju priekš progresa atjaunošanas, ko šādu var pamēģināt arī naturāls sportists, tiesa, labi apzinoties visus riskus un darot to ļoti uzmanīgi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *