Supersetu piegājiens

Iepriekš blogā biju rakstījis par dažādiem treniņa efektivitātes paaugstināšanas paņēmieniem, piemēram, par dropsetiem, par iepriekšējo nogurdināšanu utt., tāpēc šoreiz, lai papildinātu rakstu krājumu, pievērsīsimies vēl vienam ļoti populāram, bet ne vienmēr pareizi pildītam paņēmienam, proti, supersetiem (trisetiem).

 

benpakulskiTātad, kas ir supersērija? Supersērija tas ir treniņu paņēmiens, kura laikā atlēts secīgi, vienu pēc otra, ar ļoti mazu atpūtu, vai vispār bez tās, izpilda divus (triseta gadījumā – trīs) vingrinājumus, kas vērsti uz vienas muskuļu grupas treniņu. Īsāk sakot, viens piegājiens sastāv no diviem vai trim vingrinājumiem, pēc kuru izpildes seko pauze.

Šādā veidā, samazinot atpūtas laiku, tiek palielināta treniņa intensitāte, kā arī tiek panākts tas efekts, ko sauc par “muskuļu šokēšanu”, proti tas tiek pakļauts jaunai, nepierastai slodzei, liekot muskulim meklēt veidus kā adaptēties un rezultātā tiek panākts muskuļu masas pieaugums.

 

Kā pielietot šo pieeju? Faktiski ir trīs vingrojumu izpildes režīmi – maksimālais, ātrais, vidējais un lēnais. Kā mēs visi saprotam, tad maksimālajā vingrojuma izpildes ātrumā vajag ņemt mazākus svarus (var vispār bez svariem, izmantojot tikai pretestības gumijas, piemēram) un vingrojumu pildīt pēc iespējas ātrāk. Šāda pieeja der tiem, kuru uzdevums ir palielināt muskuļu reljefu, t.i., konkrētos muskuļos “sakačāt” asinis.

Ātrā tempā strādājot, tiek attīstīta spēka izturība, kas var būt nepieciešama konkrētu sportisko mērķu risināšanai. Šajā gadījumā svars ir lielāks, bet temps samazinās par 10-20%. Kā to noteikt? Jāsāk ar testu – konkrēto svaru jāceļ maksimālā ātrumā un no pacelšanas reizēm konkrētā laika periodā (teiksim, 30 sekundēs) aprēķināt 90-80% robežu.

 

Tomēr, abi iepriekšminētie gadījumi ir specifiski, tāpēc kā normālu un optimālu vingrojuma izpildes ātrumu atzīst vidējo, šajā gadījumā darba svari jau ir lielāki (ap 70% no 1RM), tāpēc temps ir samērīgs. Vienkāršāk un saprotamāk runājot – tas ir parasts piegājiens un svars, kuru jūs varat pacelt 8-10 reizes.

Visbeidzot – lēnais temps. To izmanto gadījumos, kad ātrākā tempā vingrojumu nevar izpildīt dēļ augstā traumēšanās riska (kā vispārējā, tā individuālā, saistīta ar katra atlēta veselības stāvokli).

 

Vēl viens aktuāls jautājums ir par atpūtām starp supersetu piegājieniem (tā kā supersetā atpūtas starp vingrojumiem nav). Kā to noteikt? Pareizais variants ir vadīties pēc pulsa. Faktiski, nenosaucot konkrētus skaitļus, ir jābūt tā, ka starp piegājieniem pulsam ir jāatjaunojas tajā līmenī kāds bija pirms vingrojumu sērijas izpildes (vai, ja ir augsta intensitāte, jāpietuvojas sākotnējām vērtībām).

 

superset1_nr0jepKā izvēlēties vingrinājumus, kurus likt kopā un vai tā var darīt ar visiem vingrinājumiem? Teorētiski, kopā var salikt jebkādus vingrinājumus, taču šajā gadījumā ir jāņem vērā cits apstāklis, proti, lai divi vingrinājumi neatkārto vienu un to pašu slodzi. Piemēram, pievilkšanās platā tvērienā un vertikālā vilkme bloka trenažierī. Daudz labāka kombinācija muguras treniņam supersetā būtu vilkme noliecoties un vertikālā vilkme bloka trenažierī.

Tāpat nav jēgas kombinēt muskuļus, kas atrodas tālu viens no otra, piemēram, kvadricepsu un plecus, jo superseta uzdevums ir piepildīt konkrētas ķermeņa daļas muskuļus ar asinīm.

 

Lai arī bieži vien ir dzirdēts viedoklis, ka superseti ir treniņi priekš liesējošajiem, patiesībā tā nav, jo nevis treniņi visu nosaka, bet pieeja un uzturs. Tiem, kuri audzē muskuļu masu, konkrētā treniņu periodā, “piedzenot” ar asinīm muskuļus, tiek uzlabota asinsrite muskuļots, kas, kā mēs labi zinām, nodrošina labāku plastiskā materiāla nonākšanu muskuļos, kas arī ir viens no augšanas priekšnoteikumiem.

 

Cik bieži izmantot supersetus? Teorētiski un arī prakstiski no supersetiem var sastādīt visu treniņu, var šo pieeju izmantot tikai atsevišķām muskuļu grupām, taču tāpat ir jāsaprot, ka tas nav ilgtermiņa risinājums. Superseti, tāpat kā jebkura cita pieeja, ir paņēmiens, kā ķermeni dabūt ārā no tā komforta zonas, jo tieši nepierastie apstākļi liek tam pielāgoties un augt. Ja superstus pilda visu laiku, tad ķermenis tam ir adaptējies un līdz ar to vingrojumu efektivitāte krietni samazinās.

 

SUPERSETU PIEMĒRI

Rokas: Hanteļu celšana pārmaiņus bicepsam + Bloka spiešana tricepsam

Krūtis: Stieņa spiešana guļus + Hanteļu izvērsieni

Pleci: Hanteļu spiešana sēdus + Hanteļu vēzieni uz sāniem

Mugura: Stieņa vilkme noliecoties + Vertikālā vilkme bloka trenažierī

Kājas (Kvadricepss): Pietupieni + Kāju iztaisnošana trenažierī

Kājas (Augšstilba bicepss): Vilkme uz taisnām kājām + Kāju saliekšana trenažierī

Prese: Korpusa pacelšanas uz romiešu sola + Kāju pacelšana karājoties pie pārliktņa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *