Vai ir nepieciešama čītošana?

Tie, kuri tievē vai vienkārši cenšas ievērot pareizu uzturu, bieži vien runā par tādu lietu kā “cheat day” vai “cheat meal”, kas latviski varētu skanēt kā atslodzes diena vai atslodzes ēdienreize, tikai šeit tā “atslodze” ir jāsaprot nevis tā, ka cilvēks neko neēd, bet pilnīgi citādi, proti, cilvēks ēd ko grib un cik grib, jo tas ir tāds neliels bonusiņš stingrā režīma ietvaros. Daudzi šādu pieeju ņem pilnīgi nopietni un ir absolūti pārliecināti, ka to ne tikai var, bet obligāti arī vajag darīt. Kā ir patiesībā?

 

cheat-diet-for-bodybuilders-iifymKas vispār ir šie “cheat meals”? Tā ir ēšana nepakļaujoties nekādam režīmam. Parasti ar to saprot dažādu ātro uzkodu restorānu produktu lietošanu uzturā, limonāžu dzeršanu utt. Turklāt, šajā gadījumā netiek domāts ne par ēdienreižu saturu, ne par daudzumu. Nosacīti – tā ir tāda kārtīga izēšanās.

 

Visu šo “cheat day” ideja vairāk vai mazāk slēpjas divos faktoros – psiholoģiskajā atslodzē un organisma piemānīšanā. Ja mēs runājam par organisma piemānīšanu, tad situācija ir sekojoša, proti, organisms ilgstoši atrodas zināmā uzturvielu deficītā, kas noved arī pie vielmaiņas palēnināšanās, ar domu, ka enerģijas ir maz un to nevar tērēt pa labi un pa kreisi, bet praktiski tas noved pie tā, ka, lai arī cik ļoti cilvēks liesētu, vienā brīdī viss progress apstājas un nekustās ne no vietas. Tāpēc vienā brīdī saņemot ļoti daudz nutrientu, tas domā – “URĀ, VISS KĀRTĪBĀ!” un enerģija tiek izlietota daudz aktīvāk, bet uzreiz, nākošajā dienā, uzturs atkal tiek atgriezts iepriekšējā līmenī. Kur ir “fiška”? Cilvēka organisms ļoti ātri reaģē uz pozitīvām pārmaiņām, bet lēnāk – negatīvām, tāpēc sanāk, ka ar kārtīgu izēšanos vienā dienā mēs liekam organismam domāt vienu, tas ieslēdz visus savus mehānismus, bet tad atkal mēs strauji visu “nogriežam”, bet procesi turpinās tādā pašā tempā un sanāk, ka organisms ir smuki apčakarēts.

 

Psiholoģiskā atslodze ir vēl viens aspekts. Ja mēs ņemam tādu vidēju fizkultūrieti, kuram nauda ir jāskaita, tad klasiskā variantā viņa ēdienreizes sastāv no vistas un kaut kādām piedevām. Pat ja tik traki nav, vienalga ir kaut kādi konkrēti produkti un konkrēts to pagatavošanas veids (ātrākais/garšīgākais), taču ar laiku, lai vai cik garšīgi tas ne būtu, vienveidība apnīk. Tāpēc gribas kaut ko citu. Apnīk arī tā gramu, kaloriju, ēdienreižu utt. skaitīšana, gribas vienkārši un normāli paēst un atpūsties.

 

Vai tas ir labi, vai tas ir slikti? Protams, ka, ja tas būtu tik viennozīmīgi vērtējams pasākums, tad nez vai par to būtu jāraksta. Šajā gadījumā – slikts nav pats paņēmiens, bet tas kā daudzi to pielieto praksē.

 

Kā jau rakstīts iepriekš, daudzi šajās atslodzes dienās vai maltītēs ēd visu pēc kārtas, neskatoties ne saturu, ne daudzumu, neko. Tā ir tāda bezkontrolēta norīšanās. Kāpēc tā? Tāpēc, ka cilvēki skatās uz lielajiem PRO atlētiem un mēģina atkārtot to pašu ko dara viņi… kā nekā, ja jau šie sportisti ir tikuši līdz saviem rezultātiem, tad galīgi dumji viņi nevarētu būt. Nav jau arī, taču viņiem ir virkne ar blakusfaktoriem, kas jāņem vērā, pirms mēģināt atkārtot to ko viņi dara.

 

Cilvēki, kuriem ir REĀLS režīms, kad viss saskaitīts līdz gramam, kuri zālē strādā kā zirgi, kuri lieto preparātus, kas viņu organismam liek strādāt pilnīgi citos ātrumos, utt. to var atļauties, turklāt nevajag domāt, ka viņi šādas izēšanās tūres rīko katru otro dienu. Tas nenotiek pat katru nedēļu un pat ne mēnesi (protams, tas ir individuāli atkarīgs no konkrētā sagatavošanās posmā).

 

Parasts fizkultūrietis… . Viņam šī vaļību diena ir jāizmanto kā iespēja apēst vairāk, taču KVALITATĪVAS PĀRTIKAS. Ja jau ir iespēja ēst vairāk, tad ir jāēd kas tāds, kas reāli arī būs vajadzīgs un organismam dos lielāku labumu. Fastfūda burgers un frī kartupeļi tāds noteikti nebūs.

 

4304b14c6fc0b00076fe4251540adb9fTāpat ir arī jāsaprot, ka vistai un rīsiem/griķiem nav nekāda maģiska spēka, kas audzē muskuļus, tāpēc tie un tikai tie būtu jāēd. Ir jāuzņem noteikts nutrientu daudzums, konkrētās proporcijās. Kā tas tiek izdarīts – tā jau ir pilnīgi individuāla darīšana. Nav visu laiku jāēd viens un tas pats, tad arī nebūs psiholoģiskā noguruma.

Vistas un rīsu galvenā priekšrocība ir cena – par salīdzinoši lētu naudu var tikt pie liesa olbaltumvielu avota un saliktajiem ogļhidrātiem. Tāpat tos arī ir ļoti vienkārši sagatavot un to var izdarīt jebkurš – ieliekot katlā un novārot. Visādi citādi… ja garšo, protams, tad ir ļoti labi, taču ēst tikai vienu un to pašu nav nekādas vajadzības.

 

Savukārt trešais un, iespējams, pats populārākais iemesls tam kāpēc lielākajai daļai no fizkultūras entuziastiem šāda čītošana neko labu nedod – pārcenšanās. Daudzi tādas rīko tik bieži, ka viņiem sajūk viss režīms, t.i., kad parasti iesācēji, kas uz zāli iet divas vai trīs reizes nedēļā sāk katru nedēļu pierīties Maķītī vai Hesītī… nē jau, tā tas nestrādā. Tam tiešām ir jābūt izņēmumam, nevis jau ieplānotam iknedēļas pasākumam. Šāda ieplānošana parasti noved pie tā, ka “nu man jau tāpat drīkstēs šonedēļ, tāpēc, ja es apēdīšu tagad kaut ko vairāk, to norakstīsim uz čītošanu“. Beigu beigās – izjūk viss ēšanas režīms.

 

Līdz ar to var droši teikt, ka visi šie “cheat days” utml. ir jāatstāj cilvēkiem, kuri zina ko dara un kāpēc dara, kā arī prot to visu izmantot savā labā, nevis dara un pēc tam cīnās ar sadarītā sekām.

2 thoughts on “Vai ir nepieciešama čītošana?

 • 13/11/2015 at 16:11
  Permalink

  bišķi offtopic, bet kur var Rēzeknē normāli paēst, kas nav gluži parastais karbonādes ar sieru un frī variants?

  Reply
  • 13/11/2015 at 21:31
   Permalink

   Nu… es šādiem mēŗkiem izmantoju savu virtuvi un ēst gatavošanas prasmes, taču, no tām vietām, kur nu ir sanācis būt, labākā vieta pēc cenas/daudzuma/kvalitātes ir Argo (pie tirgus), kas, lai arī ne pārāk no malas, ēdamais tur tiešām ir labs. Savukārt rīsi+vārīta vista ir RA Dzintarā.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *