Patiesība par “īpašājām formulām”

Kad mēs veikalā pērkam kādu produktu, tad, iespējams, ne kuru katru reizi, bet ik pa laikam apskatāmies kas tad ir salikts konkrētajā produktā. Tomēr, nebūt ne vienmēr cilvēki, kuri iegādājas uztura bagātinātājus dara tāpat un tie, kuri dara, ne vienmēr saprot to, kas tur ir uzrakstīts.

Iepriekš, šajā rakstā:  Dažas interesantas tēzes par UB tirgu , jau rakstīju par šādām tādām interesantām lietām, taču šoreiz gribētos pievērsties vienam atsevišķam aspektam, proti “unikālajām formulām”.

 

icing-sugar-80925_1280Ļoti bieži ir redzams, ka uz uztura bagātinātāju reklāmām ir rakstīti dažādi solījumi no sērijas “5 kg muskuļu mēnesī!”, “Šis produkts “uzspridzinās” jūsu muskuļus” utt., kur galvenais pamatojums šādiem paziņojumiem ir tā sauktās “īpašās formulas”, proti, dažādu sastāvdaļu mikslis, kuram, kā stāsta ražotāji, būtu jārada NU MILZĪGS labums tā lietotājiem.

Patiesībā, tā kā uztura bagātinātāju tirgū tiek apgrozīti miljardi, tad veikalu plauktus aizvien vairāk un vairāk piepilda absolūti bezjēdzīgi produkti, kuri tiek nomaskēti kā “superformulas”, kas tūlīt visus pārsteigs un visi staigās ar 50 cm rokām. Tomēr, kā mēs redzam, ne tuvu tā nenotiek. Savukārt paši produkti, lai arī tirgū ienāk skaļi jo skāli, pēc kāda laika vairāk nav nekur redzami.

 

Ko tad īsti nozīmē šis uzraksts “īpašā formula”? Kā jau minēts, ar to ir jāsaprot, ka uztura bagātinātājā ir pievienots dažādu vielu mikslis. Tiesa, šajā gadījumā netiek prasīts uz iepakojuma norādīt nedz sastāvu (tiesa, tas ir atkarīgs no valsts), nedz katras sastāvdaļas īpatsvaru šajā mikslī, jo tiek norādīts šīs “īpašās formulas” kopējais svars. Labākajā gadījumā, jūs zināsiet, ka šī formula kopumā sver, teiksim, 500 gramus un tās sastāvā ir dažāda veida ogļhidrāti – kā vienkāršie, tā saliktie, taču kādās proporcijās ir kuri, tas paliek neatbildēts jautājums. Tiesa, šāda situācija nenozīmē, ka ražotājs nedrīkst uz iepakojuma uzlikt smuku uzrakstu “SUPERMASAS FORMULA”.

 

Tad, ja jau viss ir tik slikti, kāpēc ražotājiem tiek ļauts šādi rīkoties? No viņu puses viss ir vienkārši – tas tiek skaidrots ar to, ka viņi, redz, ir atraduši kādu unikālo formulu, kuru viņi nevēlas atklāt konkurentiem, tāpēc spēlē šādas paslēpes. Vai tas ir efektīvi? Nemaz, jo nevienam konkurentam tā īsti nav interesanta šāda formula, t.i., viņiem ir pašiem savas, ar kurām tad arī notiek konkurēšana. Tā globāli runājot – pašreizējā zinātnes un pārtikas rūpniecības līmenī, neviens uzmanības vērts ingredients, kurš PATIEŠĀM var dod kādu BŪTISKU uzlabojumu sportistiem, nav palaists garām, līdz ar to, zināt to vai konkurenti geinerī ber 20 vai 25 gramus sojas proteīna un kādās proporcijās tiek sajaukti dažādi ogļhidrāti… nu tas neko būtisku ietekmēt nevar, vēl vairāk – taisīt tādu pašu produktu ir pašnāvnieciski, jo cilvēki meklē atšķirīgo, ne “tādu pašu”.

 

Patiesība, kāpēc šīs “unikālās formulas” tiek izmantotas no ražotāju puses ir ļoti vienkārša. Pirmkārt, tādējādi var samazināt produkta izmaksas, salīdzinoši lētākās un mazāk kvalitatīvās sastāvdaļas noslēpjot šajā formulā, bet, otrkārt, tas ir mārketinga gājiens.

Nu, būsim godīgi, kuru interesēs produkts, uz kura būs rakstīts – “60 grami ogļhidrātu maisījuma porcijā”? Daudz labāk izklausās “60 grami SUPER-DRUPER MASS FORMULA katrā porcijā”!

Un pēc būtības jau nav melots, jo ogļhidrāti masas audzēšanā tiešām ir ļoti būtiski.

 

Turklāt ir arī jāsaprot, ka, pat ja mēs zinām šī mikšļa sastāvu, mēs nezinām proporcijas. Kāpēc tas ir svarīgi? Tāpēc, ka katra viela, lai tā strādātu mūsu labā, ir jālieto noteiktā daudzumā. Tas pats kreatīns – 5 grami dienā. Iekļaujot to sastāvā, uz uztura bagātinātāja iepakojuma droši var rakstīt, ka tur ir kreatīns, taču nekur nav norādīts CIK tā ir. Mierīgi var piebērt uz pusi vai vēl mazākas devas, bet… nekur un nekas nav samelots.

Un, atgriežoties pie izmaksu samazinājuma jautājuma – pievienot produktā daudz lētus ingredientus un nosaukt tos skaistā vārdā… nu kas var būt labāks par šo? Tas pats kreatīns, piemēram, ir daudz lētāks nekā sūkalu proteīns, taču pircējam daudz foršāk izklausās, ja viņa pulverī ir gan proteīns, gan kreatīns (gan aminoskābes, gan vēl viss kas)… tāpēc, protams, labāk tiks pirkts tas pulveris, kas ražotājam ir izmaksājis lētāk.

 

Ko šajā gadījumā var ieteikt? Izvairieties no produktiem, kas satur šādas formulas un sola ārkārtīgi izteiktus rezultātus. To vienkārši nebūs. Izvēlieties produktus, kuru sastāvs ir skaidrs un saprotams. Tāpat var ieteikt izvairīties no produktiem, kuros ir daudz dažādu “ekstru”. Ja jūs pērkat proteīnu, tad pērkat proteīnu, nevis proteīnu ar kreatīnu, dažādām papildus aminoskābēm utt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *