Kas trenē profiņus?

Cilvēki, kuri nodarbojas ar spēka sportu vai vienkārši fizkultūrieši noteikti zina tādus sportistus kā Fils Hīts, Džejs Katlers, Deksters Džeksons, Mamdu Elsbiajs, Kajs Grīns utt., jo viņi ir elites līmeņa bodibilderi, taču, lai arī bodibildings ir individuālais sporta veids, šos atlētus, tomēr, kaut kas arī trenē. Kas ir šie cilvēki?

 

Ja ir jānosauc kāds treneris, kurš patiešām ir pelnījis titulu “Čempionu treneris”, tad tas noteikti ir Henijs Rambo. Kāpēc? Lai arī pilnīgi pietiktu pateikt, ka viņš ir trenējis Džeju Katleru un Filu Hītu, vēl šim pulkam var pievienot četrus citus atlētus – Nikolu Vilkonsu, Džeremiju Buendiu, Dženaju Linu un Kevinu Inglišu, kuri visi ir “Mr.Olympia” turnīra uzvarētāji savās kategorijās (Figūra, Bodibildings, Bodibildings līdz 96 kg, Pludmales bodibildings) un kopā trenerim atnesuši 13 čempionu titulus.

Taču, tie ir tikai Olimpijas čempioni. Tāpat viņa uzraudzībā trenējas daudzi citi PRO līgas sportisti (Stīvs Kuklo, Amanda Latona), kā arī amatieri, kuri veiksmīgi startē ASV čempionātos.

 

2007denver-pro35_20100509_1391645978
Džordžs Farahs

Tomēr, ja mēs pieminējām Fila Hīta treneri, tad nevar nepieminēt viņa lielākā oponenta, Kaja Grīna treniņu guru. Tas ir neviens cits kā Džordžs Farahs. Atšķirībā no Rembo, pats Farahs arī ir startējis PRO līgā, taču lielākos panākumus sasniedzis kā treneris, jo bez Grīna viņš sadarbojas ar Brenču Vorenu, Džoniju Džeksonu, Šonu Rodenu, Fredu Smolsu un Denisu Džeimsu.

 

Interesanti, ka pats Deniss Džeimss, pēc savas sportista karjeras beigām, arī ir pievērsies PRO līgas atlētu trenēšanai un līdz šim viņa zināmākais klients bija Mamdu Elsbiajs, kas pazīstams kā Lielais Ramijs. Interesanti, ka pavisam nesen, pavasarī, Elsbiajs pameta Džeimsa komandu un pievienojās Faraham. Tiesa, šāda pāreja vairāk tiek saistīta ar valodas barjeru (Farahs runā arābu valodā, kamēr Elsbiajs angliski saprot visai vāji), taču, ja mēs atceramies, kas ir lielākā Mamdu problēma (kvalitāte), tad var minēt, ka pārejas iemesls bija tieši šis.

 

Ja mēs atgriežamies pie Henija Rembo, tad uz šo brīdi ir tikai viens treneris, kurš ir spējis pārspēt viņu un tas ir Čārlzs Glāss, Dekstera Džeksona padomdevējs. Jā, var teikt, ka Glāsam paveicās ar trenējamo, taču nenoliedzami, viņš ir elites līmeņa treneris, jo tāpat viņa CV ir darbs ar virkni no vadošajiem mūsu laiku atlētiem, tajā skaitā ar Kaju Grīnu.

 

maxresdefault
Vecmamma ar Ruliju Vinklāru

Protams, šis treneru saraksts nebūtu pilnīgs, ja mēs nepieminētu “Vecmammu”, Sibilu Pītersu. Tie, kas ir skatījušies filmu “Generation Iron” atceras šo dāmu kā Rulija Vinklāra treneri. Viņš nav vienīgais “Vecmammas” klients un no zināmākajiem var minēt Azizu Dželali, kurš pagājušajā gadā uzvarēja “Mr.Olympia” amatieru konkurencē, iegūstot tiesības startēt šāda paša nosaukuma profesionāļu turnīrā un, protams, PRO karti.

 

Tomēr, tā ir tāda klasiska pieeja, kad ir treneris un ir trenējamais, bet kā mēs visi zinām, jebkurai likumsakarībai ir arī izņēmumi un šī situācija ir tieši šāda. Piemēram, ir Deniss Vulfs – patiesi pēdējo gadu IFBB PRO līgas elites atlēts, taču viņš strādā bez trenera. Protams, ka viņam ir kāds cilvēks, ar kuru konsultēties (viņš konsultējas pie dažādiem speciālistiem), viņam ir vairāki zinoši treniņu partneri, taču tās nav trenera-skolnieka attiecības.

Ir arī Bens Pakulskis, kurš ir strādājis gan ar Čārlzu Polikvinu, gan Čārlzu Glāsu, bet pēdējos gados viņa labā strādā pat laboratorijas un lielas speciālistu komandas (pats Pakulskis arī ir ar izcilību absolvējis universitāti, veicot pētījumus kinezioloģijā).

 

oly01
Kriss Aseto ar Džeju Katleru

Mūsu dienās, iespējams, šie treneri vairs nav tik populāri, taču vēl pavisam nesenā pagātnē ļoti sīva cīņa notika starp Čedu Nikolsu un Krisu Aseto, kuri savu cīņu sāka kā divu pasaules labāko dāmu bodibildinga pārstāvju treneri (un arī vīri), bet turpināja ar divu 21. gadsimta sākuma izcilāko bodibilderu cīņu – Ronijs Kolmens pret Džeju Katleru. Jāsaka, ka šeit, tāpat kā dāmu konkurencē, kopvērtējumā labāks izrādījās Nikolss, taču arī Aseto tika pie dažiem tituliem.

Pašlaik abi divi no profesionāļiem ir pāslēgušies uz labāko Ziemeļamerikas amatieru trenēšanu. Pirmā abu divu treneru cīņa amatieru lauciņā norisinājās, kad uz skatuves kāpa Nikolsa trenētais Kevins Džordans un Aseto audzēknis Breds Rovs, kuri IFBB Amerikas čempionātā un NPC ASV čempionātā cīnījās par PRO karti, kuru beigu beigās saņēma Rovs. Tiesa, cīņa nebeidzas, jo Koudijs Montgomerijs, par kuru pavisam nesen rakstījām: http://lielsunstiprs.com/2015/07/28/alaskas-fenomens-koudijs-montgomerijs/ , ir Krisa Aseto audzēknis, bet viņa līdz šim sīvākais sāncensis Dominiks Kardone klausās Čeda Nikolsa ieteikumus. Arī šajā cīņā ir uzvarējis Aseto.

 

Tāpat ir jāizceļ arī bijušais IFBB PRO atlēts Milošs Sarcevs, kuram, lai arī ir visai neviennozīmīga reputācija kā treneru, tā sportistu vidū, ir ļoti labs CV, kurā netrūkst daudzu skaļu vārdu, tajā skaitā jau no pieminētajiem.

 

Tomēr, ir jāsaprot, ka treneris nav vienīgais, kuru sagatavošanās laikā klausa sportists. Protams, ir treneri, kas saviem klientiem sniedz pilnu sagatavošanās komplektu – kā treniņu, tā uztura rekomendācijas, taču ir treneri, kas strādā tikai savā specializācijā, dietoloģijas ieteikumus ļaujot izdarīt kādam citam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *