Negatīvisma pilns treniņš

Iepriekš portālā bija raksti par dažādām treniņu pieejām, par to kā treniņu padarīt intensīvāku utt., tāpēc labi iesāktais ir jāturpina – šoreiz apskatīsim tādu pieeju kā negatīvie atkārtojumi.

 

Lai varētu runāt par negatīvajiem atkārtojumiem, no sākuma ir jāsaprot, kas tas vispār tāds ir.

Kad cilvēki iet uz zāli, tad par ko viņi runā un kādus jautājumus viņiem parasti uzdod? Klasiskā gadījumā jautājums skan “Cik tu vari pacelt?” Arī trenējoties lielākā daļa neofītu un fizkultūriešu akcentu liek uz svara/rīka pacelšanu. Tas nav nepareizi, taču ir jāsaprot viena būtiska lieta.

Organisms un tā sistēmas darbojas ne tikai pacelšanas laikā, bet visas kustības laikā, t.i., izceļ divas kustības fāzes – koncentriskā (ko tautā sauc par pacelšana) un ekscentriskā (dēvēta par nolaišanu) un abās kustības fāzēs notiek procesi, kas veicina muskuļu augšanu.

 

Līdz ar to, negatīvie atkārtojumi ir tādi atkārtojumi, kas tiek veikti tikai ar nolaišanas fāzi. Protams, kādam tagad prātā var ienākt atziņa, ka tas, redz, neesot iespējams (kā tas ir – visu laiku nolaist svaru, to nepaceļot?), taču te ir jāsaprot, ka šī pieeja var strādāt darbā ar brīvajiem svariem, ja blakus ir kāds palīgs, vai ar atsevišķiem trenažieriem, kur koncentriskajā fāzē tiek nodarbinātas, piemēram, abas rokas/kājas, kamēr ekscentriskajā – tikai viena.

Turklāt, ir arī jāsaprot, ka ekscentriskajā fāzē var strādāt ar daudz lielāku svaru nekā koncentriskajā, tāpēc arī, ja tiek pielietota šī metode, tas ir jāņem vērām (strādājot šādā režīmā, svars ir jāliek lielāks).

 

arnold-how-i-overcame-my-weakest-bodyparts_graphics_arnold-series-3Kāpēc tas vispār ir vajadzīgs? Kāpēc nevar vienkārši celt svarus un augt? Situācija ir tāda, ka, protams, ka var celt svarus un pat augt, taču, kā jau ne vienu vien reizi esmu vērsis uzmanību, treniņu progress nav lineāra parādība, kas ir visu laiku, ja vien fizkultūrietis trenējas. Bieži vien sanāk tā, ka fizkultūrietis var trenēties pat vairāk/intensīvāk, taču rezultāts izpaliks, jo būs iestājies plato. Šādi nelielie knifiņi palīdz šo plato pārvarēt.

 

Protams, ka šai pieejai pamatā ir arī zinātnisks skaidrojums, proti, ekscentriskās fāzes laikā, kad muskulis tiek izstiepts, daudz lielākā mērā var panākt muskuļu mikroplīsumus, t.i., pati izstiepšanās fāze un lielāks svars to ietekmē tiešā veidā. Tāpat, kā rāda pētījumi, ekscentriskās fāzes laikā pastiprināti izdalās fosfātskābe, kas iniciē pastiprinātu proteīna sintēzi organismā un tas, kā jau visi šī portāla lasītāji to, ja ne zina, tad nojauš, ir visai pozitīvi, domājot par atjaunošanās un augšanas procesiem.

 

Kā negatīvo pieeju izmantot savā labā? Te uzreiz ir jāsaka, ka šādu pieeju, tāpat kā visas līdzīgās, nav jāizmanto katrā treniņā, jo tas ir tikai tāds kā šoka paņēmiens muskuļiem. Ilgtermiņā šāda pieeja noved pie pārtrenētības un palielina savainošanās risku.

 

Tātad, praktiski ir jāņem vērā tas, ka parasti jau nav tā, ka cilvēks paņem svaru un uzreiz sāk pildīt negatīvos atkārtojumus. Vispirms tiek izpildīti vismaz daži pilnie atkārtojumi un pēc tam jau sākas darbs negatīvā režīmā. Kas ir jāņem vērā? Jāsāk ar to, ka svars šajā gadījumā ir submaksimāls (teorijā – tam ir jābūt vismaz 20% lielākam nekā parastais darba svars), bet paši negatīvie atkārtojumi netiek pildīti bezgalīgi daudz reizes, t.i., nav jēgas taisīt 10 negatīvos atkārtojumus. Cik taisīt? Tas jau ir atkarīgs no jums pašiem. Kādam tie ir 2-3 atkārtojumi, bet citi tiek līdz 5-6.

 

Kā piemērs var kalpot šāds situācijas apraksts – tiek paņemts svars, kas sastāda 80% no jūsu 1 RM, pacelts 5 reizes un tad, ar partnera palīdzību, izpildīti vēl 3 atkārtojumi, bet – jūs jau pildāt tikai nolaišanas fāzi.

 

Ļoti bieži arī ir nācies redzēt, ka negatīvos atkārtojumus mēģina izpildīt pēc iespējas lēnāk. Arī dažādā literatūrā ir minēts, ka šī fāze ir jāpilda ļoti lēni, taču zinātniskie pētījumi rāda, ka tā nav. Optimālais nolaišanas ātrums ir uz skaitu 3 (atsevišķos gadījumos – pieļaujams arī uz 5), kas nozīmē, ka, ja jūs pildāt spiešanu guļus un treniņu partneris no apakšējās pozīcijas jums palīdz pacelt stieni, tad tas notiek uz skaitu 1, tātad nolaist vajag aptuveni trīs līdz piecas reizes lēnāk.

 

Jau minēju, ka šim piegājienam nav jābūt ikdienas treniņu neatņemamai sastāvdaļai (cilvēkiem, kuri nelieto stipras iedarbības preparātus tas ir pat kaitīgi), taču ik pēc kāda laika (reizi divos mēnešos) šādi pilnīgi droši var dažādot savus treniņus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *