Know the PRO: Larijs Skots

Var teikt, ka visi, kuri kaut cik nopietni nodarbojas ar spēka sportu vai pat fizkultūru zina Filu Hītu, Džeju Katleru, Deksteru Džeksonu. Daudzi zina Roniju Kolmenu, Dorianu Jeitsu, Lī Heiniju. Taču, lai arī “Mr.Olympia” uzvarētāju nav bijis daudz, precīzāk, tie 50 gadu laikā ir bijuši vien 13, ir čempioni, kuri paliek visiem atmiņā un ir sportisti, kuri pazūd.

 

larryscott-com_17Viens no šādiem “pazudušajiem” ir Larijs Skots. Taču patiesībā, savulaik, viņš bija leģendārs sportists, kurš savā laikā bodibildingā bija ne mazāk skaļš vārds kā pašreizējie varoņi. Ne velti viņu iesauca par “Leģendu” un “Zelta puisēnu”. Jā, mūsdienu kategorijās vērtējot, viņš neizskatās nedz liels, nedz dominants un faktiski par bodibilderi viņu nosaukt var tikai aiz pieklājības (par Men’s Physique atlēti šobrīd izskatās gatavāki), taču… tad bija citi laiki, citas iespējas un cits bodibildings, tāpēc ir jānovērtē viņa ieguldījumu sporta veidā.

 

Viss sākās 1954. gadā. Tad Larijam bija 16 gadi, viņš, kā jau parasti šādiem stāstiem piederas, bija mazs, tievs, taču vēlējās kļūt lielāks, ieraudzīja kādu no tā laika bodibildinga žurnāliem un sāka trenēties.

Taču, lai arī kā puika gribēja trenēties, viņam bija ierobežojumi, proti, viņš dzīvoja Aidaho štata laukos un viņam vienkārši nebija nekāda sporta ekipējuma, tāpēc pirmais viņa ceļamais rīks bija parasta traktora ass.

 

Tomēr, kā mēs visi zinām, tie, kuri grib, meklē iespējas, tie, kuri nē – attaisnojumus. Lūk, Skots bija tas, kurš gribēja, tāpēc jau 20 gadu vecumā kļuva par Aidaho štata čempionu. Šis panākums viņam lika apdomāt tālākās sportiskās perspektīvas, kas tolaik nozīmēja arī obligātu pārcelšanos uz Kaliforniju, jo tieši Kalifornija tolaik un vēl daudzus gadus vēlāk bija bodibildinga Meka. Lerijs pieņēma lēmumu braukt un… nekļūdījās. 1959. gadā viņš jau bija Kalifornijā. Paralēli, tā kā tajos nebija nedz profesionālā bodibildinga, nedz lielo uztura bagātinātāju kompāniju, kuras sponsorētu atlētus, Larijs studēja elektroniku un strādāja Vinsa Žirondas svaru zālē.

 

Gadu vēlāk Larijs Skots triumfēja arī “Mr.California” turnīrā, kas jau bija ļoti labs panākums, jo, kā jau minēts iepriekš, tieši Kalifornijas pludmalēs bodibildinga idejas izplatījās visātrāk, tāpēc tieši šajā reģionā bija visvairāk spēcīgu atlētu.

Šis laiks arī sasaucas ar Larija Skota popularitātes vilni. Viņš filmējās kino, sadarbojās ar vadošajiem Losandželosas fotogrāfiem, bet Džo Veiders, viens no bodibildinga industrijas pamatlicējiem, regulāri šīs bildes publicēja savos žurnālos, audzējot kā pašu žurnālu, tā sporta veida popularitāti, jo Skots tam laikam bija unikāls atlēts – ar lielām rokām, labu reljefu utt.. Abu divu vīru sadarbība ar to nebeidzās, jo Skots kļuva par rakstu autoru Veidera žurnālos.

Īstenībā, kā tolaik stāstīja cilvēki, kam mūsu raksta varonis nepatika, tad tieši Veidera atbalsts bija noteicošais tam, ka viņš kļuva par “Mr.Olympia” uzvarētāju, jo pats Džo šo turnīru arī organizēja.

 

Sportiskajā lauciņā, kā tas nereti gadās slavu sasniegušiem atlētiem, Larijs nedomāja apstāties un turpināja krāt titulus, kļūstot par uzvarētāju kā Klusā okeāna krasta turnīros, tā “Mr.America” absolūtajā kategorijā. Taču viņa sportiskās karjeras spožākais laika posms ir datējams ar laika periodu no 1963. līdz 1965. gadam, kad viņš vispirms kļuva par divkārtējo “Mr.Universe”, bet vēlāk, kad tika izveidots turnīrs “Mr.Olympia”, arī par šī turnīra dubultuzvarētāju.

Starp citu, interesants ir pats Olimpijas izveides stāsts. Lai arī tad notika konkurss “Mr.Universe”, kurā startēja visi tā laika labākie atlēti, tas bija amatieru sporta pasākums un bija arī dalības ierobežojumi, kas nozīmēja, ka uzvarētājiem faktiski pēc uzvaras turnīrā bija jādomā par karjeras beigām, taču Džo Veiders nolēma sarīkot komercturnīru, lai sportisti varētu pelnīt arī tālāk, turklāt, piedalīties neierobežotu reižu skaitu, bet, kas bija īpaši interesanti, tajā nevarēja piedalīties kurš katrs, bet gan tikai sportisti ar konkrētiem tituliem. Lieki piebilst, ka lielākais pelnītājs šajā pasākumā bija pats Veiders.

 

larry_scott2Lai vai kā, bet pirmajās sacensībās, apsteidzot divus konkurentus, par čempionu kļuva tieši Larijs Skots. Līdzīgs scenārijs, bet nu jau četru sportistu konkurencē (Haroldam Pūlam un Ērlam Manjārdam pievienojās Serhio Oliva), bija arī pēc gada. Interesanti, ka par pirmo titulu viņš saņēma kroni ar dārgakmeņiem, bet pēc gada – 1000 ASV dolāru.

 

No lielā sporta Larijs Skots aizgāja 28 gadu vecumā, kas daudziem bija pārsteigums, taču sportistam bija citas intereses, turklāt tolaik nebija arī nekāda loģiska un materiāla labuma no neskaitāmām uzvarām “Mr.Olympia” turnīrā, kā arī, kā daudzi norādīja, viņš, iespējams, saprata, ka tūdaļ sportā ienāks jaunā, daudz “jaudīgāka” paaudze un labāk no sporta ir aiziet kā uzvarētājam.

No bodibildinga industrijas Larijs Skots gan neaizgāja, bet pārcēlās uz Soltleiksitiju, kur darbojās treniņu, uztura un trenažieru nozarē.

 

Diemžēl, bet kopš pagājušā gada 8. marta Larijs Skots vairs nav mūsu vidū, jo Alcheimera slimība izrādījās spēcīgāka par viņu. Miršanas brīdī viņam bija 75 gadi.

 

Ar ko vēl, bez uzvaras pirmajā Olimpijā, Larijs Skots ierakstīja savu vārdu bodibildinga vēsturē. Pirmkārt, viņš parādīja visiem bicepsa izmēru standartus. Viņa bicepss jau tad pārsniedza 50 cm atzīmi, kas arī mūsdienās ir uzskatāms par ļoti atzīstamu rezultātu. Otrkārt, tā kā viņam rokas bija “firmas zīme”, Larijs Skots ir iegājis vēsturē ar savu roku treniņu, lai arī tas nebija garš un sastāvēja vien no trim vingrinājumiem (Hanteļu celšana balstā, stieņa celšana balstā un reversā stieņa celšana), tieši šis balsta piegājiens bija būtisks, tāpēc mūsdienās mēs arī zinām tādu lietu kā Skota sols, kurš ir ja ne katrā, tad absolūtajā vairākumā svaru zāļu.  Savukārt trešais fakts ar kuru Larijs Skots iegāja vēsturē, tad tas ir ar milzīgajiem patērētās pārtikas daudzumiem, kas galvenokārt sastāvēja no gaļas, siera un olām.

 

Lai arī mūsu dienās lielākā daļa atlētu un fizkultūriešu atsaucas uz Arnoldu Švarcenegeru kā viņu iedvesmotāju un bodibildinga ikonu, pats Ārnijs kā vienu no saviem iedvesmotājiem ir nosaucis tieši Skotu, jo tieši viņš, kopā ar brāļiem Veideriem un citiem pirmatklājējiem izveidoja bodibildingu par tādus sporta veidu, kādu mēs to esam raduši redzēt mūsu dienās.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *