Sekss un fizkultūra

Cilvēka darbības, ja var ticēt Maslova piramīdai, pašā pamatā ir noteiktas ar fizioloģiskajām vajadzībām, viena no kurām ir vajadzība radīt pēcnācējus. Skan jau baigi nopietni, taču mūsdienās tas tiek saukts pavisam īsi – sekss. Seksam cilvēka dzīvē nav tikai pēcnācēju radīšanas nozīme, jo tas ietekmē kā cilvēka fizisko labsajūtu, tā arī psiholoģisko stāvokli. Tajā skaitā seksam ir tieša ietekme arī uz mums interesējošo tematiku – sportu. Tieši tāpēc šajā rakstā apskatīsimies dažādus ar seksu un sportu saistītus jautājumus.

 

10891066_1578025905742937_804520218_nEs domāju, ka mēs visi, dzīvojot mūsdienu sabiedrībā, esam dzirdējuši atziņas par to, ka sekss esot pats labākais kardiotreniņš, jo, kā saka, tas apvieno patīkamo ar lietderīgo. Ar šo ideju arī sāksim. Tas tiek pielīdzināts dažāda veida kardio treniņiem, teiksim, no tā ko es pēdējā laikā esmu lasījis, ka sekss var aizstāt darbu pie velotrenažiera utml.

Protams, ka tādus “atklājumus” nevar palaist garām tie indivīdi, kuriem ļoti gribas “pazīmēties” un pašapliecināties, tāpēc ļoti bieži nākas arī dzirdēt dažādus apgalvojumus par to, ka, redz, viņi nesporto, bet nodarbojas ar seksu, tāpēc vai nu ir, viņuprāt, labā formā, vai ar šādu plānu šo formu plāno sasniegt.

 

Patiesība, tomēr, kā jau ļoti bieži gadās, kad runa ir par šādiem reklāmas paziņojumiem, ir mazliet citādāka. Sekss kā kaloriju dedzināšanas aktivitāte ir ļoti viduvējs, jo stundas laikā, atkarībā no tā intensitātes un aktivitātes, tiek izlietotas aptuveni 200-300 Kcal. Ja kādam gribas aprēķināt savu kaloriju patēriņu, tad var ņemt hronometru un rēķināt, jo 1 minūte seksa patērā 4 Kcal vīriešim un 3 Kcal sievietēm (protams, tie ir vidējie rādītāji, bez vecuma, svara utt. korekcijas, kas gan šajā gadījumā ir minimāla).

 

Skatoties uz šiem skaitļiem, kādam liksies, ka nemaz tik švaki nav, taču es vērsīšu uzmanību uz laiku (1 h) un augsto intensitāti, lai tiktu vaļā no 300 Kcal. Protams, kāds var tagad mēģināt apgalvot, ka tas ir nieks, taču statistiski viens dzimumakts ilgst vidēji 5 minūtes.

Tātad, veicot ātrus aprēķinus, 300 Kcal sadedzināšanai vajag 12 aktīvus dzimumaktus.

Šeit es nemēģinu noniecināt kāda varējumu, taču… jā, tas ir ĻOTI iespaidīgi, ja kādam, kā saka, “ar vienu piegājienu” (nu pat ne ar piegājienu, bet, teiksim, vienas diennakts laikā) ko tādu izdodas sasniegt.

 

Ja kādam liekas, ka ar citām aktivitātēm sasniegt šo 300 Kcal robežu ir, ja ne tikpat grūti, tad vienalga apgrūtinoši, var minēt, ka vidējas miesasbūves vīrietis (ap 85 kg) šīs kalorijas var “nodedzināt” divu stundu ilgā biljarda spēlē. Piekritīsiet, ne pats sliktākais variants un ne pats smagākais darbs. Ekvivalents ir arī 30 minūšu slidošana (pa ledu vai asfaltu, nav svarīgi) vai vienkārša, viegla bumbas padzenāšana ar draugiem, šādā pašā laika periodā.

Savukārt, ja mēs to salīdzinām ar skriešanu, tad sekss, piedošanu, bet sporta ziņā ir galīgi nekonkurētspējīgs, jo pat skriešana lēnā tempā (8 km/h), stundas laikā šim pašam vidējas miesas būves cilvēkam nodrošinātu divreiz lielāku kaloriju patēriņu (654 Kcal).

 

chassidynichole-antoniolynn-couplesVai var teikt, ka sporta ziņā sekss ir pilnībā bezjēdzīgs un tas ir tikai tāds neliels prieciņš vai ikdienas domu atgaiņātājs? Nē, tā teikt nevar, jo sekss, lai arī pats pa sevi nekādā gadījumā nevar tikt uzskatīts par nopietnu slodzi (protams, ja tā laikā netiek darīts kaut kas ārkārtējs), tas sniedz dažus labumus, kas veicina fizisko labsajūtu un var pozitīvi ietekmēt kā veiktspēju, tā arī muskuļu augšanu.

Kā pozitīvos aspektus var minēts sirds treniņu, kas, protams, nav tik efektīvs kā, teiksim, tā pati skriešana, taču… tas ir treniņš, turklāt tas samazina arī spiedienu. Tāpat, kā ir pierādījies vairākos neatkarīgos pētījumos, sekss uzlabo imunitāti. Zinātnieki to skaidro ar imūnglobulīna līmeni, kas aktīvas dzimumdzīves piekopējiem ir augstāks. Sekss arī uzlabo miega kvalitāti, palīdz cīnīties pret sāpēm.

Jāsaprot, ka sekss ir arī lielisks mehānisms organisma cīņai pret stresu kā tādu, nemaz nerunājot, ka tas veicina un uzlabo attiecības ar partneri. Turklāt, protams, ka tas ceļ indivīda pašapziņu.

 

Tomēr, nav jau tā, ka sekss fizkultūrietim dod tikai labumu. Interesanti ir tas, ka pēc dzimumakta, t.i., kad vīrietis ir sasniedzis orgasmu, krītas kā testosterona, tā cinka un organisma paša ģenerētā proteīna līmenis organismā un tas gan nav labi, jo abi šie komponenti ir ļoti būtiski muskuļu masas audzēšanā.

 

Noslēgumā jāpievēršas, domāju, loģiskam jautājumam, kas interesē daudzu – tad kā sekss ietekmē sportu vai sports ietekmē seksu? Atbilde ir ļoti vienkārša, proti, šajā jautājumā ir jāievēro samērība. Lielas fiziskas slodzes, protams, ka iztukšo organismu gan fiziskajā, gan psiholoģiskajā aspektā, tāpēc situācija, kad pēc smaga treniņa negribas neko un nemaz, pilnīgi noteikti var gadīties, tāpat arī no otras puses – varoņdarbi miesiskās mīlas frontē nozīmē papildus slodzi, iespējams, mazāk laika miegam utt., kas noved pie robiem atjaunošanās procesā.

 

Viss pārējais – cik, kad, ar ko, kā un kur, tas jau paliek katra brīvā izvēlē, jo, pretēji vēl pirms nesenā pagātnē populārā viedokļa, ka sekss būtiski pasliktina sportiskos rezultātus, mūsdienu medicīna ir nonākusi pie slēdziena, ka tā tas nebūt nav.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *