Vai ir nepieciešama attīrīšanās?

Ļoti bieži no dažādiem “veselīgā dzīvesveida” piekritējiem nākas dzirdēt, ka viss ir forši, dzīve ir skaista, taču ik pa laikam ir nepieciešamas tā sauktās “attīrīšanās tūres”, lai no organisma tiktu izvadīts viss liekais un tas varētu strādāt kā pulkstenis. Vai tiešām tā ir jādara un ko tas mums labu var dod?

 

Šādas attīrīšanās idejas aktīvistiem un popularizētājiem ir jāuzdod divi jautājumi – “Ko tādu jūs ēdat, ka jum SPECIĀLI pēc tam vajag tīrīt organismu?” un “Ko jūs esat izdarījuši ar savu ķermeni, ka tas vairs netiek galā?” Jo, ja organismā patiešām, ir uzkrājies tik daudz visādu “slikto” pārpalikumu, ka organisms ar tiem pats netiek galā, tad tas ir signāls par nopietnām veselības problēmām ar iekšējiem orgāniem.

 

Jā, no vienas puses, laikā kad mūs visu laiku baida ar piesārņojumu, ideja, ka vajag tīrīties ir ļoti ejoša un uz to, godīgi sakot, šo ideju virzītāji arī pelna – pārdodot dažādus uztura bagātinātājus, kas pēc viņu vārdiem iztīrīs visu un uzreiz. Patiesībā mūsu organisms ir ļoti daudz labāka “attīrīšanas sistēma” nekā jebkurš šāds uztura bagātinātājs. Tiem, kuri skolas solā gulēja un neatceras, atgādināšu, ka aknas ļoti labi attīra organismu no dažādām tiešām kaitīgām vielām, turklāt tām ir reģenerācijas spējas, nieres cīnās ar piesārņojumu šķīdinot to ūdeni, arī pats zarnu trakts aktīvi iesaistās organisma attīrīšanā, iznīcinot visu nevajadzīgo. Pat matiņiem, kas cilvēkam aug nāsīs ir attīrīšanas funkcija, jo tie aiztur putekļus un dažādas baktērijas.

 

Tas bija par organisma stāvokli un spēju attīrīties, taču, lai vajadzētu attīrīties vispirms ir jāuzņem tās sliktās lietas. Detoksikācijas atbalstītāji mēģina stāstīt, ka pie visa vainīgs gaisa piesārņojums, ģenētika, kā arī min dažādas puspatiesības par caurumiem diētā. Patiesībā tas viss, kā saka tautā, ir neveikls mēģinājums piečakarēt cilvēkus. Konkrētajam indivīdam ir jādzīvo TIK nelabvēlīgos apstākļos, lai šāda attīrīšanās būtu nepieciešama, ka, drīzāk, viņš pats no tādiem aizies daudz ātrāk, nekā paspēs organismā kaut ko uzkrāt.

Interesanti ir arī tas, ka pats idejas nosaukums ir aizgūts no medicīnas, lai gan patiesībā ar medicīnu tam nav nekāda sakara, proti, detoksikācija vai detokss, kā to arī sauc, irprocedūra, kad cilvēka organisms tiek attīrīts no indīgām vai potenciāli indīgām vielām, piemēram, detoksikāciju veic alkohola, narkotiku pārdozēšanas gadījumā utml.

 

Kā vispār izskatās šādas attīrīšanās tūres? Tām ir divas sastāvdaļas. Viena – diēta, kad viss tiek novests pie krasa uzņemto uzturvielu samazinājuma, bet otrā sastāvdaļa ir speciālu tēju/kokteiļu dzeršana.

Ja mēs pievēršamies kokteiļiem, tad, protams, tajos nav nekā slikta – dārzeņi, kas ir šķiedrvielu avots (uzlabo zarnu trakta darbību), atsevišķi pievienoti vitamīni utml. Tas viss ir ļoti forši un pat noderīgi, taču, pretēji šādu kokteiļu pārdevēju paziņojumiem, ar to ir daudz par maz, lai dotu kaut kādu būtisku ieguldījumu ķermeņa attīrīšanā. Maksimums, kas no šādiem kokteiļiem var uzlaboties – vēdera izeja, taču, ja ir problēmas ar to, tad šis jautājums jāskatās nevis īslaicīgas un vienreizējas kūres kontekstā, bet sistemātiski (sistemātiski iekļaut vairāk šķiedrvielu uzturā, dzert vairāk ūdens).

Uzskatu, ka ir ļoti svarīgi piebilst to, ka vismaz daļa no visiem veikalos/aptiekās nopērkamajiem kokteiļiem pēc būtības ir nekas cits kā caurejas zāles ar urīndzenošo efektu.

Tas pircējam rada ilūziju, ka no viņa tagad jau nu tiek izvadīts viss liekais, lai gan patiesībā nepamatota šo preparātu lietošana var novest pie ļoti smagām veselības problēmām (sākot jau no ūdens balansa izjaukšanas organismā).

 

Savukārt ierobežojumi uzturā (kas ir gan kvalitatīvi, gan kvantitatīvi) šajā gadījumā var būt nevis veselību veicinoši, bet pretēji – pasliktinoši. Cilvēki, kuri sporto un ir mēģinājuši ievērot kādas stingras diētas, kas paredz krasas izmaiņas uzturā zina ko tas nozīmē organismam. Galvassāpes, reiboņi utml. Tāpat, šādas “diētas” (pēdiņās tāpēc, ka šāda diēta ir ļoti nepareiza) ierobežo uztura bagātinātāju lietošanu, t.i., no pārtikas cilvēks nesaņem kā makronutrientus, tā arī mikroelementus, taču attīrīties dzert, piemēram, multivitamīnu kompleksu un zivju eļļu arī nevar. Rezultātā veidojas to deficīts, kas, protams, arī ietekmē gan pašsajūtu, gan kopējo veselības stāvokli.

Tieši tāpēc nav nekāds brīnums, ka adekvātākie šīs ideja piekritēji arī atzīst to, ka šāda attīrīšanās nav ieteicama cilvēkiem ar veselības problēmām un grūtniecēm. Un šajā vietā tad arī jautājums – ja jau attīrīšanās ir laba un tā tikai izvada visu slikto no organisma, kāpēc tad tā nav ieteicama iepriekšminētajām cilvēku grupām?

 

Protams, ka, kā jau šādos gadījumos ierasts, tieši tagad ir tā vieta, kad visiem karstākajiem idejas atbalstītājiem teikt – “Tas ir absolūts heiterisms! Mēs attīrāmies un mums ir labi!” Nu ko es varu pateikt? Jā, katra cilvēka labsajūta ir ļoti specifiski individuāls jautājums.

Iespējams, ka kādam labi ap sirdi paliek pēc kādas kārtīgas klizmas tūres, bet nu tāpēc jau visiem tas nav jādara un nav arī jāstāsta, ka tagad visiem tā arī būtu jādara.

 

Bet ja šim jautājumam pieiet konstruktīvāk un strukturētāk, tad patiesībā viss ir ļoti vienkārši. Kā jau minēju, lielākoties dažādi uztura bagātinātāji, kas sola šo attīrīšanos patiesībā vienkārši izsauc caureju. Cilvēkiem, kam ir problēmas ar vēdera izeju, protams, tas uzlabo pašsajūtu.

Tāpat ir jāsaprot, ka šī attīrīšanās ideja daudzus cilvēkus mobilizē – viņi ievēro kādu konkrētu ēšanas plānu. Ja mēs ņemam vērā kas ir šo attīrīšanās ideju mērķauditorija, tad jāsaka, ka viņiem, cilvēkiem, kas ikdienā nedomā par to ko, cik un kā ēst, tas jau ir sasniegums. Viņi ēd mazāk (tamdēļ arī ir novērojams neliels svara samazinājums), ēd tikai pēc būtības alerģiju/uzņēmības ziņā neitrālus produktus (t.i., tādus, kas neizsauc nepatīkamās sajūtas), kā arī kopumā porcijas ir mazākas un netiek pārslogots zarnu trakts. Kā arī, līdz ar visādiem dārzeņiem, uzņem arī vitamīnus un antioksidantus, ko ikdienā nebūt ne katrs dara.

 

Rezultātā, protams, viņš jūtas citādāk, vieglāk utml., turklāt, ja tas ir aktuāli, var palielīties ar svara zudumu. Tas arī nosaka šādu ideju un paņēmienu popularitāti. Cilvēki redz šķietami uzskatāmus piemērus, taču viņi nesaprot kāpēc ir bijušas šādas izmaiņas. Starp citu, tieši tāpēc daudzi arī iedomājas, ka tas var būt ilgtermiņa rezultāts, bet vēlāk šādā veidā iedzīvojas veselības problēmās. Tāpat ir arī jāpiebilst, ka ideja sakārtot savu izskatu ar vienu attīrīšanās tūri daudziem liekas daudz pievilcīgāka nekā treniņi utml. Pa nedēļu izlabot to, kas iepriekš gadiem ir darīts nepareizi – tas taču ir brīnišķīgi!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *