Kā pareizi svērties?

Ir lietas, kuras visiem it kā ir zināmas, taču tieši tāpēc, ja ne visi, tad ļoti liela daļa tās dara nepareizi vai daļēji nepareizi. Viena no šādām lietām ir… svēršanās. Jā, tieši svēršanās. Es jau biju rakstījis par to, ka svars ir mānīgs rādītājs, tāpēc to nevajag īsti izvirzīt kā prioritāti, taču ik pa laikam, tomēr, ir jānosveras.

 

Es domāju, ka mums visiem ir kāda/kāds paziņa, kurš stāsta par saviem unikālajiem sasniegumiem svara izmaiņās, piemēram, “Es vakarā apēdu vienu mazu kūciņu, vēlāk nosvēros un biju par 3 kg smagāka!” vai “Es varu ēst ko gribu, otrā rītā, es tāpat sveru tikpat!” Domāju, ka šo piemēru sarakstu varētu turpināt vēl ilgi, taču lietas būtību tas nemainīs, jo faktiski šādas atziņas ir rezultāts nepareizai svēršanās procedūrai (uh, kā nopietni skan :D).

 

Kas ir jāņem vērā, lai mēs varētu objektīvi novērtēt savu svaru?

Jāsāk ar to, ka ir jāpieņem tas fakts, ka svars ir mainīgs lielums un tas mums mainās ne tikai dzīves laikā, bet dienas laikā (diennakts laikā vidēji izmaiņas var būt līdz pat 3 kg), turklāt izmaiņas var būt kā uz pieauguma, tā samazinājuma rēķina.

Tāpēc, lai mēs varētu runāt par kaut kādu svaru pirmais un galvenais priekšnosacījums ir – regulāra svēršanās. Lai mēs saprastu kādas un uz kuru pusi ir šīs izmaiņas, vajag svērties regulāri. Iespējams, ne jau ik pēc pāris stundām, taču, piemēram, reizi dienā būtu ļoti atbilstoši.

No pirmā punkta izriet arī otrais – svērties, lai mēs varētu salīdzināt rezultātus laika dinamikā, vajag vienā laikā. Kāpēc? Tāpēc, ka mūsu ikdienas dzīves ritms paredz to, ka kādā laikā mēs ēdam, kādā – darām fizisku darbu utt., tas viss ietekmē mūsu svaru un, piemēram, ja vienu dienu cilvēks nosveras tikko pēc ēšanas, kamēr citā – pēc ilglaicīgas neēšanas, kas ir pavadīta ar fiziskām aktivitātēm un bez ūdens uzņemšanas, protams, ka svara starpība būs ievērojama, taču – tā nebūs īstā.

 

Kad tad vislabāk svērties? Šeit es neko jaunu nepateikšu, jo svērties vislabāk ir no rīta, pirms ēšanas, bet pēc dabisko vajadzību nokārtošanas, t.i., laikā, kad organismā nav nekā, kas faktiski nepieder pie ĶERMEŅA svara.

Tāpat ir jāmēģina svērties vai nu vienās un tajās pašās drēbēs vai arī bez tām. Otrais variants ir labāks, jo tādējādi netiek svērtas drēbes, kas dažreiz var dod arī visai lielu neīsto svara pieaugumu.

 

Tāpat ir nozīme kā svaru stāvoklim, tā jūsu stāvoklim uz svariem, proti, svariem ir jābūt novietotiem uz cietas un līdzenas virsmas, turklāt, būtu ļoti labi, ja šī virsma arī netiktu mainīta, t.i., svari stāvētu visu laiku vienā vietā. Ja šie priekšnoteikumi netiek ievēroti, tad rezultāts var būt neprecīzs, t.i., maldīgs. Starp citu, noteikums, ka virsmai jābūt cietai nozīmē arī to, ka svarus labāk nelikt uz paklāja.

Pašam, stājoties uz svariem, arī ir jāmēģina nostāties simetriski attiecībā pret svaru virsmu, t.i., lai kāju pozīcija būtu simetriska kā pret svaru centrālo asi, tā arī pret malām. Tāpat svēršanās laikā ir jāstāv mierīgi, nav jākustas vai jāmaina kāju pozīcija.

 

Lai arī ražotāji to neuzsver, bet parastie mājas svari drīzāk ir paredzēti individuālai lietošanai, t.i., ja sveras viena ģimene, tad vēl ir ok, bet kad svērti tiek visi kaimiņi un ciemiņi, tad šāda svaru lietošana tos ietekmē negatīvi un ilgtermiņā šāda kolektīvā svaru lietošana var novest pie to sabojāšanās, vienkāršiem vārdiem runājot – viņi sāks rādīt nepareizus datus.

 

Un nobeigumā gan vēlreiz gribētos atgādināt, ka svara izmaiņas kā mērķi uzstādīt cilvēkiem, kuri grib mainīt savu izskatu ir nepareizi, t.i., ja cilvēks vēlas mainīt izskatu, tad pēc izskata, nevis kilogramiem ir jāvadās. Kilogramu izmaiņas kā mērķi var sev izvirzīt vai nu ĻOTI resni cilvēki, kuriem patiešām ir daudz liekā svara uz tauku rēķina un izmaiņas kilogramos šo to arī parāda vai sportisti ar zemu tauku procentu, t.i., kad svara izmaiņas tiešā veidā norāda uz muskuļu masas palielinājumu. Visādi citādi – jā, tā ir forša informācija, taču tai nav jāpiešķir tik liela nozīme kā parasti tas tiek darīts.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *