Batoniņu cīņa: Snickers vs. GO Protein

Tā kā cilvēki pēc savas būtības ir slinki, tad daudzi uzņēmēji uz to cenšas nopelnīt. Fitnesa industrija kā tāda arī nav izņēmums, drīzāk – pat ļoti labs paraugs tam kā var pelnīt uz cilvēku nevēlēšanos gatavot ēst, nevēlēšanos domāt. Kā viens no pašiem populārākajiem paņēmieniem ir dažādu sporta vai “veselīgo” uzkodu ražošana.

 

protein-bars-on-shelf-750x400 Dažāda veida proteīna batoniņi ir viens no pašiem ejošākajiem produktiem šajā grupā, jo, kā apgalvo paši šādu uzkodu ražotāji, tas ir ļoti labs veids kā gadījumos, ja nevar paēst pilnvērtīgu ēdienreizi, apēst kaut ko gana garšīgu un ļoti “veselīgu”.

 

Kā redzams, tad visas veselīguma norādes es esmu ielicis pēdiņās. Iemesli tam ir divi – pirmkārt, kā jau visi šīs lapas lasītāji ir pamanījuši, man šis apzīmējums ir izcili nepatīkams, jo nekā veselīga, ir tikai pareiza un nepareiza konkrētu lietu, produktu utt. pielietošana, otrkārt, lielākoties šie batoniņi nav nemaz tik vērtīgi kā tos mēģina pasludināt.

 

Lai parādītu un pierādītu, ka tas tiešām tā ir, nolēmu veikt pilnīgi parastu pētījumu, precīzāk, salīdzināšanu. Paņemt vienu tā saukto proteīna batoniņu un pašu parastāko “Snickers” batoniņu. Snikerss ir izvēlēts tāpēc, ka tas jau ir kļuvis par tādu kā sava veida zīmolu visiem šāda veida batoniņiem. Savukārt proteīna batoniņš ir izvēlēts pats parastākais – BioTec USA ražotais “GO Protein” ar vaniļas-kokosriekstu garšu. Saku uzreiz, ka man nav ne mazākās vēlmes nomelnot kādu ražotāju un šis konkrētais produkts tika izvēlēts tikai un vienīgi tāpēc, ka bija pieejams visparastākajā “Maxima XX” veikalā. Tieši abu batoniņu pieejamība arī bija nosacījums “eksperimenta tīrībai”, tā teikt, lai netiek salīdzināts kaut kas ļoti ekskluzīvs, bet gan tas, ko parasts fizkultūrietis var nopirkt, kā saka tautā “uz katra stūra”.

 

Lai tālāk daudz neieslīgtu aprakstošajā daļā kā es gāju uz veikalu un veicu “kontrolpirkumu”, uzreiz piedāvāju abu divu produktu salīdzinošo tabulu. Salīdzināšana notiek pēc trim galvenajiem parametriem, proti, uzturvielu svars, enerģētiskā vērtība, kopējais batoniņa svars un cena.

“Go Protein” un “Snickers” batoniņu salīdzinājums

GO Protein Sastāvdaļa Snickers
19.76 gr Olbaltumvielas 4.3 gr
32.4 gr Ogļhidrāti 30.1 gr
23.04 gr no tiem cukuri 25.4 gr
14.16 gr Tauki 11.5 gr
1434 kJ Enerģētiskā vērtība 1016 kJ
80 gr Svars 50 gr
2.29 EUR Cena 0.46 EUR

Kā redzams, tad salīdzinošā aspektā tikai olbaltumvielu daudzuma ziņā proteīna pulveris ir pārliecinoši labākais. Protams, būtu ļoti dīvaini, ja tā nebūt, jo, tomēr, ražotāji to ir nosaukuši par PROTEĪNA batoniņu. Visos pārējos rādītājos abi produkti ir ļoti līdzīgi, jo gan ogļhidrātu, gan cukuru, gan tauku ziņā svārstības ir aptuveni 3 gramu robežās. Enerģētiskā vērtība “GO Protein” batoniņam gan ir lielāka, taču tā svars, attiecībā pret “Snickers” svaru, arī ir par 37.5% lielāks. Pie vienāda svara, t.i., 50 gramiem, “GO Protein” enerģētiskā vērtība būtu 896.5 kJ, kas, kā redzams, būtu sliktāks rādītājs nekā visiem zināmajam Snikerim.

 

biotech_go-protein-bar-80g_1Protams, ka kāds var iebilst, ka tas viss ir muļķības, jo cilvēki pērk šos batoniņus, lai iegūtu papildus olbaltumvielu avotus, t.i., kā alternatīvu dažādiem proteīna kokteiļiem, kurus vajag vēl lielos šeikeros nēsāt apkārt vai “Piena Spēkam”, kurš arī ne vienmēr ir pieejams un visu dienu nēsājot to apkārt, tas var arī zaudēt savas lietošanas kvalitātes, jeb, runājot vienkārši, saskābt. Un, kā apgalvotu tie paši proteīna idejas aizstāvji, šeit lietotāji pilnībā saņem to par ko maksā.

 

Jā, pēc sastāva skatoties, mēs redzam, ka apēdot šo batoniņu, cilvēks saņem gandrīz vai 20 gramus olbaltumvielu, kas, pēc vispārpieņemtajiem ražotāju ieteikumiem, ir vienas proteīna kokteiļa porcijas apjoms. Prieks, vai ne? Jā, prieks, taču īslaicīgs. Ja mēs apskatāmies iepakojuma etiķetes otro pusi (par etiķeti un uz tās rakstīto vēl pāris vārdi būs vēlāk) un apskatāmies sastāva atšifrējumu, tad mēs redzam sekojošo, proti, sastāvā kā pirmās divas sastāvdaļas (pēc noteikumiem, sastāvdaļu uzskaitījumam uz etiķetes jāsāk no tās, kuras īpatsvars produktā ir vislielākais un jānoslēdz ar to, kuras ir vismazāk, t.i., uzskaitījums notiek dilstošā secībā) tiek minētas: glikozes-fruktozes sīrups un sojas olbaltumvielu izolāts.

Cilvēkiem, kas šajos jautājumos nav iedziļinājušies, var paskaidrot, ka sojas proteīna izolāts ir ne tikai viens no lētākajiem un ar zemu kvalitāti, bet arī tā ražošanā var tikt izmantota ģenētiski modificētā soja. Vienkāršiem vārdiem runājot, lai sasniegtu lielāku olbaltumvielu īpatsvaru produktā, ir paņemts pats lētākais olbaltumvielu avots un pie parasta “neveselīgā” batoniņa, piegāzts klāt šis sojas proteīns.

 

Glikozes-fruktozes sīrups, kā arī palmu eļļa, kas arī ir TOP-3 šī produkta sastāvdaļas padara šo produktu daudz tuvāku tieši tai pārtikai, kuru nevajadzētu lietot, nevis tai, ko uzskata par “veselīgu” un vērtīgu.

 

Etiķete. Solīju par to pierakstīt. Tā kā “GO Protein” tiek ražots nevis Latvijā, bet, kā rakstīts uz etiķetes “Ražots Eiropas Savienībā”, bet pie adreses ir norādīta ASV kompānijas adrese Floridā, ar ko tiek noslēpta izcelsmes valsts – Ungārija, kur ar ASV kompānijas atļauju arī tiek ražoti šie produkti, tad Latvijas pircējiem ir jāsamierinās nevis ar normālu etiķeti, bet mazu uzlīmīti uz kuras viss ir sarakstīts tik maziem burtiem, ka nebūt ne kurš katrs varēs izlasīt.

 

Iespējams, ka tas tiek darīts tāpēc, ka lasāmais tur ir visai komisks. Proti. kā jau daudziem produktiem, arī “Go Protein” tiek izcelts, tas, ka tur bez proteīna ir arī BCAA un L-Glutamīns. Tas nekas, ka gan BCAA un L-Glutamīns tāpat ir olbaltumvielu sastāvā. Protams, ka tālāk ir arī rakstītas brīnumu lietas par to kā šis batoniņš ne tikai ir garšīgs un sportistiem paredzēts, bet mazinot arī nespēku un nogurumu (man jau liekas, ka vajag būt konkrētiem pētījumiem, kas to TIEŠI norāda).

 

snickers_21Visbeidzot – cena. Punkts, pēc kura apskatīšanas jau varēs teikt galīgo verdiktu (lai gan, domāju, ka daudzi, kuri nonāca līdz šai vietai jau tāpat saprata par ko būs rakstīts tālāk). “Go Protein” batoniņš man izmaksāja precīzi 2.29 EUR, bet parastais “Snickers” batoniņš – 0.46 EUR, jeb, kā man patīk parasti salīdzināt, nepilnas piecas (4.978) reizes lētāk. Kāds varbūt mēģinās iebilst, ka dēļ papildus pievienotā proteīna arī ir šī cenu starpība. Ja tā, tad varu atgādināt, ka vairumtirdzniecībā viens kilograms sojas maksā 0.35 EUR. Jā, tā ir jāapstrādā un jāiegūst no tās olbaltumvielu izolāts, taču, atgādināšu, starpība starp abu batoniņu cenām ir 1.83 EUR. Nevis, 83 centi, bet viens eiro un 83 centi.

 

“Nu, tu gan esi sīkumains!” – šāda doma, varu derēt, kādam šī raksta lasītājam NOTEIKTI ienāca prātā. Ko es te varu pateikt? Es esmu nevis sīkumains, bet kritisks pret šāda veida uzņēmējdarbību, kad par ļoti viduvēju vai pat sliktu produktu tiek prasīta šāda nauda. Precīzāk, tirdzniecībā ir tādi jēdzieni kā pašizmaksa, cena un vērtība, proti, pat, ja produkta pašizmaksa ir zema, bet tam ir augsta vērtība, to var pārdod ar ļoti lielu uzcenojumu. Šeit tā nav. Šiem batoniņiem pašizmaksa ir zema, bet vērtība… apšaubāma.

 

Tomēr, pirms izteikt verdiktu, gribu piebilst vienu ĻOTI SVARĪGU lietu. Lai arī plašajā sporta uzkodu piedāvājumā ir, teikšu tieši un godīgi, ļoti daudz nekvalitatīvu un atklāti sliktu produktu, tādi nav absolūti visi. Ir ražotāji, kas patiešām cenšas patērētājam piedāvāt kvalitatīvu preci, nevis domā par to kā uz fitnesa un veselīguma idejām nopelnīt pēc iespējas vairāk. Tieši tāpēc, īstenībā, arī bija šis raksts, lai vismaz šī bloga lasītāji sāktu skatīties, salīdzināt un kritiski vērtēt to, ko viņi iegādājas.

 

Bet nu par mūsu šīsdienas duelantiem – “GO Protein” no BioTech USA un “Snickers” no Mars Inc. Salīdzinot abu produktu sastāvus vienīgā būtiskā atšķirība bija tajā, ka “GO Protein” ir lielāks olbaltumvielu daudzums, taču tas tiek panākts uz lētā sojas proteīna rēķina. Visādi citādi, “Snickers” batoniņš ne ar ko neatpaliek pēc uzturvērtības, bet pārspēj savu konkurentu pēc enerģētiskās vērtības un cenas.

 

Vai šāds proteīna batoniņš būtu jāpērk? Saprotiet, es nevaru pateikt – nē, nepērciet! Pirmkārt, tas būtu tiešs aicinājums “ieriebt” konkrētu cilvēku biznesam (bet tas nav mans mērķis), otrkārt, situācijas ir dažādas, tāpēc kādreiz arī šāds batoniņš noder. Var diskutēt par tā cenu, taču katrs dzīvo savā cenu diapazonā un tas, kas man, piemēram, liekas par daudz, citam liekas sīkums. Mans uzdevums, ko es sev pats izvirzīju izvēloties šī raksta tēmu, bija parādīt un salīdzināt šķietami “supervērtīgo” proteīna uzkodu un parastu šokolādes batoniņu, kuru daudzi uzskata par “džank-fūdu”.

 

Tas arī viss – lasiet to, kas rakstīts uz iepakojuma, salīdziniet un kritiski izvērtējiet!

2 thoughts on “Batoniņu cīņa: Snickers vs. GO Protein

 • 05/11/2015 at 14:49
  Permalink

  Ļoti labs raksts. Vēlētos vairāk tādus. Vairāk tieši par pārtiku, par uztura bagātinātājiem. Standarta fizkultūrietim noteikti ir problēmas izvēlēties labāko produktu pēc cenas un kvalitātes attiecības. Vēlētos kādus rakstus par to kādu ražotāju un veidu proteīnu jāizvēlas, kā arī par multivitamīniem!

  Reply
 • 05/11/2015 at 14:52
  Permalink

  Labs raksts!
  Vēlētos vairāk rakstus par pārtiku un uztura bagātinātājiem. Man pašam un daudziem citiem droši vien ir problēma atrast sev pareizos proteīnus un multivitamīnus pēc cenas un kvalitātes attiecības!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *