Kā trenējas profesionāļi: Džeroms Iginla

Nacionālā hokeja līga savu jauno sezonu sāka jau pirms divām dienām un jau pirmajā savas komandas Kolorado “Avalanche” mačā ar vārtu guvumu izcēlās Kanādas uzbrucējs Džeroms Iginla. Viņam pašlaik ir 38 gadi un šī ir spēlētāja 18. sezona NHL. Tomēr, neskatoties uz to, viņš ne tikai rāda labu spēli, bet arī ir lieliskā fiziskajā formā.

 

Leah Hennel, Calgary Herald - CALGARY, AB: FEBRUARY 20, 2011 - Calgary Flames right winger Jarome Iginla skates around the rink while waiting for the puck to drop against the Montreal Canadiens during Heritage Classic NHL action at McMahon Stadium in Calgary on February 20, 2011. (Leah Hennel/Calgary Herald) (Sports section story by Scott Cruickshank) 00029347N

Džeroms Iginla ir viens no NHL labākajiem “neatzītajiem līderiem”. Viņš visu laiku ir starp labākajiem, taču ļoti reti kad ir pats labākais. Tāds viņš bija 2001./2002. gada sezonā, kad kļuva par līgas MVP un labāko vārtu guvēju, bija arī 2004. gada pavasarī, kad atkal par viņu neviens cits vairāk vārtus nebija guvis. Tāpat viņš ir saņēmis vēl dažas individuālās balvas, kā arī izcīnījis divus Olimpisko spēļu zeltus.

Šķiet, ka 38 gadu vecumā vairs nav ko pierādīt un jau sen būtu slidas jākarina uz nagliņas, taču Džeroms to nemaz nedomā darīt, jo viņš ir viens no labākajiem savas komandas hokejistiem, kurš vēl aizvien var ne tikai apspēlēt, bet arī noskriet daudz jaunākos oponentus.

 

Protams, ka bez nopietnas fiziskās sagatavotības bāzes nekas tāds nebūtu iespējams, jo, esiet droši, visi spēlētāji, kuri vēl 38 gados spēlē hokeju visaugstākajā līmenī arī n-tās stundas ir pavadījuši un pavada treniņos. Kā trenējas Džeroms Iginla?

 

Jāsāk ar to, ka sportists gandrīz nemaz neatpūšas tādā parasto cilvēku izpratnē, proti, kad sēž un neko nedara vai aizbrauc atvaļinājumā, kur dienām ilgi guļ, ēd un, labākajā gadījumā, paplunčājas baseinā. Džeroms tā nedara un gatavošanās jaunajai sezonai sākas tūdaļ ar iepriekšējās sezonas beigām. Protams, slodzes tiek samazinātas un treniņi ir retāki, taču, kā pats Iginla izsakās, viņa vecumā galvenais ir “neierūsēt”, tāpēc primārais viņa paša uzdevums ir neļaut izveidoties šai “rūsas kārtiņai”.

 

ef379ba38dc23948cbed80158c0f2391Jau jūlijā Iginla, kopā ar vēl dažiem citiem NHL hokejistiem sāk ledus treniņus. Lai arī liekas, ka šādā vecumā NHL līmeņa hokejists, ar MVP un Morisa Rišāra balvām uz plauktiem, nez vai ko var iemācīties un uztrenēt, pats Džeroms tā neuzskata un vasarās strādā pie lietām, kas, viņaprāt, viņam ir atpaliekošās. Piemēram, slidošanas tehnika, kur, kā Iginla pats uzskata, vienmēr var iemācīties ko jaunu, lai optimizētu savas kustības laukumā. Tās var būt kā dažādas virāžas, tā arī slidošana uz vienas kājas utml.

 

Protams, ka tāda līmeņa atlēts primāri trenējas sava snieguma uzlabošanai uz ledus, tāpēc gaidīt, kad viņš sāks celt rekordsvarus kaut kādos vingrinājumos vai darīs kaut ko pārgalvīgu, nevar. Tomēr, Kolorado komandas līderis savā “sauso treniņu” plānā ir iekļāvis dažādus vingrinājumus.

 

Gatavojoties sezonai Džeroms Iginla trenējas katru dienu. Pirmdienās viņam ir ieplānoti sprinta treniņi un smagi treniņi svaru zālē, otrdien ir tā sauktā “atslodzes diena”, kad noslogoti tiek preses muskuļi (hokejam ļoti svarīgi) un tiek veikts kardio treniņš. Trešdienā spēlētājs uzlabo savu lokanību ar jogas palīdzību, bet ceturtdien un piektdien atkal ir sprinti, svaru zāle, prese un kardio. Sestdienā un svētdienā treniņi ir pēc sajūtām.

 

Diemžēl, taču nav īsti zināmi hokejista svari galvenajos bāzes vingrinājumos, taču, kā saka pats Iginla, viņš tos izpilda, t.i., nevairās nedz no spiešanas guļus, nedz pietupieniem, nedz stieņa uzņemšanas uz krūtīm. Vienīgais, kas ir zināms, ka vēl tad, kad viņš spēlēja Kalgarī komandā, treniņos viņš darbojās ar 205 kg lielu svaru pietupienos, kas bija lielākais darba svars komandā.

 

3079736Tajā pašā laikā ir zināms, kādus speciālos vingrinājumus hokejists izpilda. Bez jau pieminētajiem sprintiem, kas var būt kā 10 tā 50 metrus gari (skriet garākas distances nav praktiski, jo hokejā tādi sprinti nav jāskrien), tāpat ir arī akmens mešana, kad hokejists vienkārši paņem 11.5 kg smagu akmeni (vai pildbumbu) un no mēģina to aizmest pēc iespējas tālāk, tiesa, pats mešanas moments ir atmuguriski. Vai arī treniņš ar tenisa bumbiņām, kas gan vairāk ir domāts reakcijas ātrumam un koordinācijai. Proti, treneris, atrodoties noteiktā attālumā, ar atsitienu pret grīdu, izmet hokejistam vairākas bumbiņas, kuras viņam ir jānotver pirms viņas otru reizi atsitas pret grīdu.

 

Interesanti, ka, lai arī Džeroms Iginla tiek uzskatīts par ļoti talantīgu un apdāvinātu hokejistu, kurš arī pats vairākas reizes ir sezonas laikā guvis 90 un vairāk punktus, kanādietis nevairās no spēka spēles un arī kautiņiem, ļoti bieži uzsākot tos pats. NHL karjeras laikā viņš cimdus ir nometis 79 reizes un nevienā sezonā viņš nav izticis bez dūru cīņām (8 kautiņi sezonā ir viņa rekords). Arī šogad, pārbaudes mačā pret Losandželosas “Kings” Iginla pārmācīja Dastinu Braunu, kurš, jāsaka, spēlē ļoti līdzīgā manierē.

 

Džeroms Iginla pret Dastinu Braunu 03.10.2015.

 

Ko gaidīt no Džeroma Iginlas šajā sezonā? Ja jau iepriekš viņš bija stabils 60 punktu guvējs, tad mazāk par 50 punktiem, visdrīzāk nebūs arī šogad. Tāpat viņam uz šo brīdi vajag vēl 10 vārtus, lai sasniegtu karjeras laikā gūtos 600 vārtus un sešas reizes ar vārtu guvumu jānodrošina savas komandas uzvara un tad viņam būs 100 šādi panākumi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *