Batoniņu cīņa: Visi pret visiem!

Pagājušajā nedēļā man bija radusies ideja par to, ka būtu labi salīdzināt divus batoniņus. Viens bija pats parastākais “Snickers” šokolādes batoniņš, otrs – proteīna batoniņs “GO Protein”. Salīdzināšanas mērķis bija parādīt to, kas patiesībā slēpjas zem nosaukuma “Proteīna batoniņš” un to vai šādas uzkodas viennozīmīgi var saukt par vērtīgām.

 

nestle-musli-bars-box-Chocolate-500x500Tā kā tas apskats ieguva zināmu popularitāti, tad nolēmu, ka tēma ir jāattīsta un šoreiz esmu ķēries klāt graudu jeb dažādiem mušļu batoniņiem. Precīzāk – visiem, kuri bija nopērkami tuvējā veikalā. Tāpat kā pirmajā pētījumā, arī šajā viens no galvenajiem uzdevumiem bija plašā produktu pieejamība, t.i., tie ir tie batoniņi, kurus var nopirkt praktiski jebkurā veikalā, kurš pārstāv kādu no lielajām tirdzniecības ķēdēm (varbūt ne pilnīgi visus, bet lielāko daļu gan). Kopā sanāca seši dažādi batoniņi.

 

Protams, kā saka, “eksperimenta tīrībai” būtu bijis ļoti svētīgi, ja visi būtu vienas garšas batoniņi, taču diemžēl jau sākotnēji šī ideja izgāzās, jo ne visi batoniņi bija pieejami ar vienu garšu (precīzāk – vienas garšas batoniņus nevarēja sakombinēt nevienā veidā), tāpēc es tālāk arī uz šo punktu neiespringu. Turklāt, iespējams, ka tas ir pat labi, jo man jau pēc tam pašam būs tie jāapēd, tāpēc dažādība, tomēr, ir atbalstāma.

 

Tātad, šoreiz “zem mikroskpoa” ir nolikti graudaugu batoniņi, ko sauc arī par mušļu batoniņiem. Kāpēc tie? Tāpēc, ka šis produkts kā tāds parasti tiek asociēts kā kaut kas ļoti vērtīgs un laba alternatīva “sliktajiem” šokolādes batoniņiem. Tāpat tos ļoti bieži izvēlas cilvēki, kuri mēģina sevi ievirzīt kaut kādā sportiski-veselīgā dzīvesveidā utml.

Tiesa, jāsaka, ka tikai uz viena batoniņa bija tieša un nepārprotama norāde, ka tas ir saistīts ar fiziskās formas un pašsajūtas uzlabošanu.

 

Batonins-riekstu-mazsKādus batoniņus tad es izvēlējos? Pirmkārt, man ir divi Nestle piedāvātie batoniņi – jau pieminētais “Fitness” un produkts ar ļoti vienkāršu nosaukumu – “Musli”. Tad ir divi nosacītie Latvijas produkti. “Laima” ražotais “GET UP!” un ar “Herkuless” zīmolu tirgotais “Active&Fit” batoniņš, taču SIA “Rīgas dzirnavnieks” ir tikai izplatītājs šim Austrijā ražotajam produktam. Līdzīgi ir arī ar “Corny BIG” batoniņu, kurš tiek ražots Vācijā, bet SIA “Cesars” ir tikai tā izplatītāji Latvijā. Interesanti, ka šim batoniņam izcelsmes valsti un Latvijas pārstāvjus uz iepakojuma atrast bija visgrūtāk. Kā arī, kā sestais batoniņš, sacensībās piedalījās Slovākijas “Tekmar” uzņēmuma ražotais “Müsli”. Kā redzams, par nosaukumu ražotāji pārāk neiespringa.

 

Pirms apskatīt to, kas pētījumā ir secināts, gribētos pateikt, ka šajā gadījumā nebija mērķa kādu atmaskot vai parādīt cik slikts ir viens produkts vai cik labs ir otrs. Faktiski to nemaz viennozīmīgi pateikt arī nevar. Tāpēc par uzdevumu tika izvirzīta tieši šī batoniņu salīdzināšana, lai lasītāji, nākamreiz ejot uz veikalu, iespējams, atceras šo salīdzinājumu un izvēlas sev atbilstošāko produktu.

 

Tāpat arī piebilde par rādītāju “Cena”. Protams, ka tas ir būtisks, taču šajā gadījumā visu batoniņu cena svārstījās robežās no 40 līdz 70 eiro centiem, tāpēc faktiski jau sākotnēji nevienam no batoniņiem nav izteiktas priekšrocības šajā aspektā. Tas arī bija galvenais arguments kāpēc šī sadaļa netika iekļauta tabulā.

 

Pirmais, ko es izdarīju, protams, bija uzreiz salīdzināti batoniņu faktiskie uzturvērtības un enerģētiskās vērtības rādītāji. Ar šo apkopojumu var iepazīties zemāk norādītajā tabulā. Protams, ka daudz labāk varētu salīdzināt uzturvērtību uz 100 gramiem, taču cilvēks pērk batoniņu un tā svars nekad nav 100 grami, tāpēc neviens jau arī veikalā nestāvēs un nerēķinās kas un cik daudz ir ielikts produktā, cilvēku interesē faktiskais lietu stāvoklis. Tieši tāpēc visu jūsu vietā es jau sarēķināju.

 

Produkts Garša OB OH C T Kcal Svars
Fitness Zemeņu 1.4 17.5 5.4 1.6 89 23.5
Corny BIG Kokosriekstu 2.35 28.6 15.75 11.3 230 50
Active&Fit Šokolādes 2.05 14.7 7.9 5.75 116.25 25
Musli Šokolādes 2.5 28.1 9.3 4.3 160 40
GET UP! Ķiršu 2.28 24 16.8 6.4 162.8 40
Müsli Ķiršu 1.35 22.85 10.23 5.04 136.2 30

 

Kas šeit ir redzams? Protams, ka, pirmkārt, te ir redzams tas, ka tie patiesi ir graudu batoniņi, par ko liecina salīdzinoši lielais ogļhidrātu daudzums. Turklāt, uz dažiem iepakojumiem šie ogļhidrāti ir interesanti pierakstīti, proti, no kopējā ogļhidrātu daudzuma ir izceltas šķiedrvielas un uzrakstītas atsevišķi. Jā, es saprotu, ka šķiedrvielas ir diezgan noderīgas un ražotājiem to gribas izcelt, taču… tāda pieeja no manas puses netiek atbalstīta, tādēļ viss tika saskaitīts kopā.

 

Cukurs. Tas ir tas, ko parasti par savu veselību un fizisko spēju uzlabošanu domājošie cilvēki cenšas nelietot. Šajā rādītāja (produkts ar vismazāko cukura īpatsvaru sastāvā) uzvarēja “Nestle” ražotais “Fitness” batoniņš, kurā ir 22.9% cukura. Savukārt pārliecinošā pirmajā vietā ierindojās “GET UP!” no “Laimas”, jo tur cukurs veido 42% no produkta kopējā svara.

Tātad – “Fitness” ir labs, bet “GET UP!” slikts? Nē, tā nekādā gadījumā nevar teikt, jo šiem batoniņiem jau nosaukumā ir norādīts, ka viens ir paredzēts “slaidās līnijas” ieturēšanai (par to arī vēstī zīmējums uz etiķetes), kamēr otrs – nepārprotami norāda, ka šis vairāk ir enerģijas batoniņš, lai no rīta, vai jebkurā citā laikā, iegūtu šo enerģiju.

No otras puses gan ir jāsaprot, ka aizrauties ar šādiem augstā cukura sastāva produktiem nevajadzētu un vairāk nav labāk, jo, apēdot tikai divus šādus mazos (40 gr) “GET UP” batoniņus, cilvēks uzreiz uzņem 33.6 gramus cukura, kas ir gandrīz vai tikpat (bez 5.4 gramiem) cik būtu vienā “Coca-Cola” bundžiņā.

Protams, ka, ja cilvēks seko tam ko viņš ēd un spēj to visu apvienot tā, ka dienas beigās cukurs nav uzņemts par daudz, tad ir ļoti labi, taču parasti gan tā nenotiek un cilvēki, iedvesmojoties no “veselīguma” idejām ir gatavi ēst šādus batoniņus nemaz neapzinoties KO viņi ēd.

 

Tauku, kā arī produkta kalorāžas ziņā “Fitness” atkal visiem ir priekšā, kas arī nav nekāds pārsteigums, ņemot vērā šo “slaidās līnijas” ideju, kuru viņi arī izmanto produkta reklāmā.

Savukārt pats “treknākais”, lai arī absolūtos skaitļos tāds ir “Corny BIG”, pēc īpatsvara rēķinot ir “Active&Fit” batoniņš, kura sastāvā 23% ir tieši tauki. Tiesa, te ir jāatzīmē tas, ka “Active&Fit” sastāvā ir rieksti (zemesrieksti), kas, neapšaubāmi, padara šo produktu “taukaināku”, taču šie tauki ir “labie”, tāpēc no tiem nav jābaidās. Tiesa, tāpat produktā ir palmu eļļa, taču tas, ka rieksti sastāvdaļu sarakstā ir pirms palmu taukiem ļauj cerēt, ka to īpatsvars ir vismaz nedaudz, bet par labu riekstiem.

 

musli3_largeOlbaltumvielas. Protams, ka daudziem fizkultūriešiem, kuri vēl tā īsti nav izpratuši pareiza uztura pamatus, liekas, ka proteīns ir galvenais un viņi to meklē visur un vienmēr. Ja tā, tad šāda veida produktus viņi apies ar līkumu, jo… tie vienkārši nav proteīna avots. Kā redzams, tad, ar mazām absolūtajām novirzēm, visiem batoniņiem proteīna daudzums ir vienāds. Aprēķinot īpatsvaru, redzam, ka lielajam vairumam produktu olbaltumvielu procents svārstās no 4-6%, taču ir viens “izlēcējs” un tas atkal ir “Active&Fit”, kurā ir 8.2% olbaltumvielu.

 

Savukārt ar kalorāžu viss ir vienkārši, jo, protams, jo smagāks batoniņš, jo tajā būs vairāk kaloriju.

 

Verdikts. Šī ir pati svarīgākā un daudzus lasītājus visvairāk interesējošā raksta sadaļa. Kurš tad būs uzvarētājs? Uzvarētāja nebūs! Kāpēc? Tāpēc, ka faktiski, visi šie batoniņi ir vienādi un līderu viņu vidū nav. Protams, ir “Fitness” no “Nestle”, kas ir tāds specifiskāks produkts un to varētu izvēlēties cilvēki, kas sevi ierobežo uzturā un neēd ogļhidrātus, taču visi pārējie, lielos vilcienos ir vienādi. Atšķiras tikai šo batoniņu svars un tāpēc arī uzturvielu daudzumi. Arī pēc sastāva šie produkti ir ļoti līdzīgi. Tāpēc izvēli var balstīt tīri uz savām garšas sajūtām.

 

TOMĒR, ne viss ir tik jauki, proti, neviens jau nesaka, ka šādi batoniņi ir kas ļoti noderīgs. Ja mēs ar kritisku aci izvērtējam, kas tas ir, tad faktiski tā ir presēta putra ar palielinātu cukura daudzumu un kaut kādu klāt pievienotu garšu. Jautājums, vai no rīta tās 5 minūtes ir TIK svarīgas, lai nepieceltos agrāk un neuzvārītu kādu auzu putru? Vai arī, otrs jautājums, ir tik grūti uzņemt ogļhidrātus, ka šie 20-30 grami ogļhidrātu ir tik nepieciešami? Salīdzinājumam – šādu ogļhidrātu daudzumu var uzņemt apēdot divas pašas parastākās saldskābās maizes šķēles.

 

Jā, protams, kad esi “skrējienā”, tad apēst tādu batoniņu ir daudz labāk nekā neēst neko, turklāt tā nebūt nav pati sliktākā izvēle, taču, no otras puses, nekā ārkārtīgi vērtīga vai “veselīga”, kā to bieži vien mēģina pasniegt sabiedrībai un pati sabiedrība tam grib arī ticēt, te nav.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *