Starpsezonas čempions – Viktors Ričardss

Sportā bieži vien gadās tā, ka labi sportisti, kuri spēj sevi parādīt ļoti labi gadu no gada, startu no starta, ne vienmēr spēj kļūt par čempioniem. Ir arī gadījumi, kad viņiem neļauj kļūt par čempioniem. Vai nu kāds ārkārtīgi spēcīgs konkurents, vai arī funkcionāri. Taču ir arī gadījumi, kad sportists pats sevi pasludina par čempionu, taču nesper pilnīgi nekādus soļus, lai savus vārdus pierādītu.

 

warriorŠoreiz runa nav par Kaju Grīnu un viņa šī gada Olimpijas sacensību skandālu, bet gan par daudz vecākiem notikumiem un Viktoru Ričardsu.

 

Domāju, ka daudzi pirmo reizi dzird šo vārdu, kas nebūt nav brīnums, jo šis atlēts bija aktuāls pirms gadiem 25-20, taču viņa vārdu nav jāmeklē ne starp “Mr.Olympia” konkursa dalībniekiem, nedz arī starp IFBB PRO veiksmīgākajiem tā laika atlētiem, jo… viņš vienkārši nepiedalījās nevienās IFBB PRO līgas sacensībās. Kāpēc tad viņu sauc par čempionu? Par to tad ir šis stāsts.

 

Kad ir dzimis Viktors Ričardss, to nezina neviens, jo viņa dzimšanas vieta ir Nigērija un tur tolaik, tāpat kā pašlaik, dzimšanas dokumentus izsniedz nevis pēc fakta, bet “pa draugam”. Tāpēc nereti gadās, kad dažādos jauniešu un junioru čempionātos šo valstu komandas pārstāv pieauguši vīri, ne tīņi. Pats Ričardss apgalvo, ka ir dzimis 1966. gadā, taču vispār figurē vairākas versijas, tāpēc var teikt, ka viņš ir dzimis laika periodā no 1964. līdz 1967. gadam.

 

 

Bodibildinga sabiedrība, tās plašākajā izpratnē, par Ričardsu uzzināja, kad viņš bija jau vairāk kā 130 kg smags PRO kartes kandidāts. Tiesa, pirms tam viņš jau bija paspējis uzvarēt dažāda līmeņa pusaudžu bodibildinga sacensībās, kā arī paspēja debitēt vīru bodibildingā, uzvarot “Mr.Barbados” konkursā. Liekas, ka nākošais solis ir acīmredzams, proti, ASV čempionāts, uzvara tajā un PRO karte.

Pats Viktors gan tā nedomāja un nemaz nemēģināja piedalīties NPC rīkotajās sacensībās, tā vietā viņš atgriezās mājās, Nigērijā, un uzvarēja Nigērijas čempionātā, caur ko arī tika pie PRO kartes.

 

Victor_Richards_photo59Šis Ričardsa solis arī iezīmēja to kādā veidā attīstījās viņa tālākā karjera, taču par to vēlāk, jo konkrētajā brīdī Nigērijas čempions bija jau pāri pār 145 kg smags atlēts (starpsezonā), kuram tūdaļ būs jādebitē IFBB PRO līgā. Cerību šajā sakarā bija ļoti daudz, jo, atgādināšu, ka runa ir par deviņdesmito gadu sākumu, kad profesionālajā līgā dominē Lī Heinijs. Viktoru Ričardsu tajā brīdī redzēja kā nākošo čempionu. Taču… laiks gāja, bet atlētu uz skatuves tā arī nevarēja sastapt.

 

Pagrieziena punkts un pats lielākais skandāls, kurā piedalījās mūsu šī raksta galvenais varonis norisinājās 1994. gadā, Esenes pilsētā, Vācijā, kur togad tika rīkota Eiropā ļoti populārā FIBO izstāde. Lai piesaistītu vairāk apmeklētāju, tad, kā jau ierasts šādos pasākumos, Esenē notika arī vairāku pasaules vadošo bodibilderu vies-uzstāšanās, tajā skaitā uz skatuves kāpa arī tā laika nu jau jaunais “Mr.Olympia” Dorians Jeitss. Protams, neiztika arī bez Ričardsa.

Skandāls sākās tajā brīdī, kad Ričardss, pašpārliecināti nostājās blakus Jeitsam, bet pasākuma vadītājs viņu nosauca par “Nekronēto misteru Olimpija”. Pēc brīža gan cits par pasākumu atbildīgais, “Muscle&Fitness” Vācijas izdevuma galvenais redaktors, uzskrēja uz skatuves un paziņoja: “Vai jūs gribat redzēt Viktoru uz skatuves? Vai jūs gribat redzēt kā viņš izskatās sacensību formā? Pašlaik viņš ir ūdens balons, tāpēc ne par kādu Mr.Olympia te nevar runāt!”

 

vicrichards3Interesanti, ka pats Ričardss, nemainot savu pašpārliecināto izturēšanos, turpināja pozēt blakus Jeitsam.

 

Savdabīgi veidojās sportista attiecības ar IFBB PRO līgas vadību, jo, lai arī pats atlēts saka, ka viņam nav nekādu pretenziju pret organizācijas vadītāju Džo Veideru, viņam nepatika citi cilvēki, kas strādāja šajā organizācijā. Pats Ričardss uzskata, ka IFBB viņam neļāva piedalīties dažādos vies-uzstāšanās pasākumos ASV, jo viņš nebija startējošs atlēts. Tāpēc Nigērijas pārstāvim bija jādodas pelnīt maize Eiropā.

 

Beigu beigās, laiks gāja, bet nekas nemainījās – Viktors Ričardss nepiedalījās sacensībās. Beigu beigās Džo Veiders lauza ar viņu līgumu un atņēma PRO karti. Tiesa, pirms līgums tika lauzts, Džo Veiders visiem saviem žurnāliem pieprasīja, lai viņi sagatavo maksimāli daudz materiālu ar Ričardsa piedalīšanos un nobildē pēc iespējas vairāk fotogrāfiju pat neskatoties uz to, ka Viktors šai brīdī nebija sacensību formā (tas Veideram ļoti nepatika, viņam bija viens ļoti strikts nosacījums materiālu veidošanā – sportistam vienmēr ir jābūt savā labākajā formā). Lieki piebilst, ka tad, kad visi materiāli tika savākti, līgums uzreiz tika lauzts. Tiesa, kā ziņo paši žurnālisti, tad praktiski nekas no tā laika intervijām un treniņu apskatiem netika publicēts.

 

Kāpēc Viktors Ričardss tā arī nepiedalījās PRO līgas sacensībās? Lai arī minējumu ir daudz un arī pats atlēts ir šo to atklājis, īstas skaidrības un ticības viņa stāstītajam nav. Pats nigērietis saka, ka viņa uzdevumi un mērķi, kāpēc viņš vispār sāka trenēties, nekādā gadījumā nebija saistīti ar sacensībām. Tas viss viņam bija vairāk kā meditācija, tāpēc izrādīties uz skatuves šajā gadījumā bija pret šo galveno ideju.leaningondumbells2

Tiesa, te gan ir jāpastāsta par vienu citu Ričardsa rakstura īpašību, proti, viņš bija bezgala noslēpumains. Viņš visās intervijās centās saglabāt šo noslēpumainības plīvuru un nekad neko nepateica līdz galam. Gadījums ar dzimšanas datiem ir viena lieta, bet viņš pat nevarēja vai negribēja pastāstīt par to, ko viņš darīja iepriekšējā treniņā. Neskatoties uz to, viņa forma bija lieliska.

 

Tajā pašā laikā, ja mēs runājam par treniņiem, tika stāstīts, ka viņš spiešanā guļus spēj pacelt 270 kg, 90 kg tika celti hanteļu spiešanā guļus, bet pietupienos spēja pacelt vairāk kā 400 kg, turklāt bez jostas un ceļgalu saitēm. Savukārt stieņa celšana stāvus bicepsam viņa izpildījumā tika redzēta arī ar 145 kg lielu svaru. Iespaidīgi, lai neteikt vairāk, taču atkal – tās ir tikai un vienīgi runas, jo reālus pierādījumus tam atrast tikpat kā nav iespējams.

 

Iespējams, ka vēlme uzturēt šādu tēlu veicināja citu faktoru, proti, bailes. Daudzi uzskata, ka viņam vienkārši bija bail piedalīties sacensībās, jo tas nozīmēja, ka vajag gatavot sacensību formu, kas, kā mēs zinām, parāda visas vājās vietas un viena lieta ir būt gandrīz 150 kg smagam “čempionu draudam”, bet cita – iziet uz skatuves “liesā formā” un nostāties blakus šiem čempioniem, lai redzētu kas ir kas.

Viņš vienkārši baidījās zaudēt, tāpēc arī, lai tiktu pie PRO kartes izvēlējās piedalīties nevis NPC sacensībās, kur startē visi labākie ASV amatieri, kas ir ļoti stipra konkurence, bet gan devās uz Nigēriju, kur viņam bija garantēta uzvara.

 

tumblr_miq4lhEJAW1rs4ej4o1_500Ko Viktors Ričardss dara pēc bodibildera karjeras beigām? Kā viņš saka – viņš palīdz cilvēkiem sasniegt savus mērķus. Viņš nodarbojas ar dažādām lietā, tajā skaitā ar aktīvu sabiedrisko dzīvi. Tāpat viņam tika piedāvātas lomas kino, jo, protams, trenējoties Losandželosā, kur ir tik daudz dažāda ranga kino cilvēku, viņš nevarēja palikt nepamanīts, taču arī no šiem piedāvājumiem Ričardss atteicās. Kāpēc? Tāpēc, ka viņš uzskata, ka kārtēja varmākas-afroamerikāņa loma nedz viņam, nedz citiem cilvēkiem neko labu nespēs dot.

 

Tāds nu ir šis stāsts par deviņdesmito gadu bodibildinga vienu no apspriestākajiem atlētiem. Kā redzams, bodibildings ir šovs un šovs ne tikai uz skatuves, bet arī ārpus tās. Viktors Ričardss parādīja, ka dažreiz bodibildingā ir ļoti labi un izdevīgi būt opozīcijā. Mūsdienās viņa piemēram, tajā vai citā realizācijā, ir daudz sekotāju.

 

VIKTORS RIČARDSS. Motivācija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *