Redze. Vai treniņos to var sabojāt?

Tiem, kuri ikdienā staigā ar brillēm uz deguna (vai arī nestaigā, bet viņiem ir problēmas ar redzi) ļoti aktuāls kļūst jautājums par to vai viņiem drīkst vai nedrīkst iet uz svaru zāli. Jā, jā, kāds, iespējams, to nemaz nezina, bet tas ir faktors, kas jāņem vērā plānojot savas slodzes.

 

Jāsāk ar to, ka, kā pie jebkuras citas slimības (jā, to mēs varam saukt kā slimību), pirms kaut ko darīt ĻOTI VĒLAMS ir konsultēties ar ārstu. jo tikai ārsts ir tas, kurš var pateikt vari tu celts 400 kg (nu, vai arī nedaudz mazāk 😉 ) vai nevari. Protams, daudzi ārsti strādā pēc principa – labāk “nobaidīt” cilvēku vairāk kā vajag, nekā “ne-da-baidīt”, jo tad pastāv iespēja, ka cilvēks neklausīsies un darīs pa savam.

 

8393da38f73c38dc04af25fd06b1d12eKas ir lielākais acu ienaidnieks, ja mēs vērtējam to no svaru zāles skatu punkta? Protams, dabūt ar hanteli pa aci ir slikti, taču šoreiz ne par to, bet gan par spiedienu. Tieši spiediens acīs ir tas, kas noved pie problēmām ar redzi, precīzāk, tas veicina glaukomas veidošanos. Kas ir glaukoma? Parasti gan šo kaiti attiecina uz pensijas vecumā esošiem cilvēkiem, taču… patiesībā vecums ir tikai kā viens no faktoriem, t.i., faktors, kurš veicina slimības attīstīšanu, taču lielas fiziskās slodzes ir tāds pats faktors.

 

Tātad, glaukoma, kā raksta Latvijas Amerikas acu centra mājas lapā ir: Acī nepārtraukti notiek caurspīdīga šķidruma cirkulācija. šo šķidrumu ražo speciāls dziedzeris – ciliārķermenis. Audos starp radzeni un cīpsleni ir drenāžas zona, pa kuru šis šķidrums tiek novadīts atpakaļ asins cirkulācijas sistēmā. Ja acs drenāžas sistēma tiek aizsprostota, paaugstinās šķidruma radītais spiediens, kas, savukārt, var radīt redzes nerva bojājumus.

Piebildīšu, ka glaukoma var progresēt līdz tādam stāvoklim, kad slimniekam var pilnībā zust redze.

 

Protams, ka cilvēki, kuriem jau ir bijušas kādas redzes problēmas vēl pirms nodarbībām ar svariem, ir īpašā riska grupā un viņiem par šo jautājumu ir jādomā īpaši.

 

Tad, pārejot pie prakses, kā mēs varam ierobežot šos riska faktorus? Atbilde ir ļoti vienkārša, proti, ir jābūt ļoti uzmanīgiem izpildot bāzes vingrinājumus. Sevišķa uzmanība ir jāpievērš tiem vingrinājumiem, kuri tiek izpildīti guļus stāvoklī un, vēl vairāk, vingrojumos, kas tiek izpildīti ar galvu uz leju (piemēram, stieņa spiešana negatīvā leņķī). Šādā stāvoklī notiek spiediena paaugstināšanās, kā arī asiņu pieplūdumu galvā, kas, protams, palielina spiedienu un tā radītās problēmas.

Tomēr, nav jau tā, ka tikai dažādas spiešanas palielina šo spiedienu. Praktiski visi bāzes vingrinājumi palielina spiedienu acīs, kā rezultātā acis arī tiek pakļautas riskam.

 

Nasser_El_Sonbaty_8Tomēr, lai arī šie redzes pasliktināšanās riski patiešām pastāv, ir jāņem vērā tas, ka 100% drošas informācijas, kas ir balstīta uz zinātniski pamatotiem faktiem, nav. Jā, teorētiski viss iepriekšminētais mehānisms tieši tā arī strādā. Jā, ja cilvēkam ir problēmas ar redzi, kā arī ģenētiskā līmenī redze ir “vājais punkts”, tad treniņi ar lieliem svariem var to sabojāt, taču… praktiski tā ne vienmēr ir.

 

Kāpēc? Tāpēc, ka, lai arī spiediens acīs patiešām ir, tas nav ilgstošs. Proti, mēs izpildām piegājienu un atpūšamies. T.i., spiediens šajā gadījumā ir pulsējošs – no sākuma tas palielinās un tad samazinās, bet glaukomas attīstībā kritisks ir tieši ilglaicīgs paaugstinātais spiediens. Tajā pašā laikā nevajag tagad domāt – ja jau tā, tad viss tāpat labi, mani tas neskars. Ar acīm ir tā, ka, ja vien nav veikta padziļināta to pārbaude, mēs nezinām kas tu ir un kā nav, tāpēc mēs arī nezinām tos procesus, kas acīs notiek. Kādam var būt patiešām nepatīkams pārsteigums, ka viņa acis nemaz tik veselas nav. Turklāt, darbs ar maksimāliem svariem var šo situāciju tikai pasliktināt.

 

Kā mēs varam cīnīties par savu acu veselību? Principā tās ir divas lietas – uzturs un vingrojumi. Uztura ziņā viss ir vienkārši – C,E, A, D vitamīni ir tie, kas acīm palīdz, tāpat arī Omega-3 taukskābes. Precīzāk, šie vitamīni veicina asinsriti, kas, savukārt, ir laba profilakse spiediena mazināšanai.

Savukārt vingrojumi var būt dažādi un tādu konkrētu vingrojumu kompleksu, tāpat kā treniņu programmu ir grūti sastādīt vispārīgam gadījumam, bet var minēt vingrojumus, kas būtu jāiekļauj.

  1. Perifērās redzes vingrojumi (Piemēram, acu priekšā paceļam rādītājpirkstus un tad virzām tos kustībā no centra uz malām, ar acīm pavadot pirkstus, kamēr tie zūd no redzesloka)/
  2. Tuvuma-tāluma vingrojumi (Piemēra, izvēlamies divus punktus uz kuriem skatīties. Vienam jābūt tuvāk, otram – ievērojami tālāk. Aptuveni 5 sekundes skatāmies uz tuvāko punktu, tad pārvirzām skatienu uz tālāko un arī aplūkojam to 5 sekundes, vēlāk atkal atgriežoties pie tuvākā objekta un tā vairākas reizes).
  3. Acs ābolu masāža (Ar aizvērtiem plakstiņiem viegli masējot acs ābolus)
  4. Acu aiztaisīšana (Acis tiek aiztaisīts, kā parasti saka bērni, “cik stipri vien var” un tad attaisītas maksimāli plati. Kustību atkārto vairāks reizes).
  5. Acu kustināšana (Klasiskais – skatāmies uz augšu-apakšu-pa labi-pa kreisi uz riņķi utt. Secību un kustības var izdomāt pats, galvenais, lai ir aptverti visi iespējamie kustības virzieni).

 

Ceturto un piekto punktu jāizpilda vairākās sērijās.

Noslēgumā atkal var veikt acs ābolu masāžu un pēc tās kādu minūti turēt acis ciet.

 

Kāpēc šādi vingrojumi ir nepieciešami? Lai arī pati acs īsti nav muskulis, taču redze ir atkarīga no muskuļiem, kas aci virza. Kopumā tādi ir seši – četri taisnie un  divi malējie. Ja kāds no muskuļiem ir pārāk vājš, vai, pilnīgi pretēji, pārāk spēcīgs, tad arī rodas redzes problēmas, tuvredzība vai tālredzība (atkarībā no tā, kuri muskuļi ir “vainīgie”). Veicot vingrinājumus mēs, tāpat kā ar jebkuriem citiem muskuļiem, varam tos trenēt, koriģējot redzi. Patiesībā, ja redzes pasliktināšanās ir neliela, ar šiem vingrinājumiem to var pilnībā atjaunot.

 

 Tātad, kas ir jāņem vērā, ja mēs ejam uz zāli, bet mums ir problēmas ar redzi? Pirmkārt, ir ļoti prātīgi jāpieiet pie lielu svaru celšanas bāzes vingrinājumos. Tas, papildus jau visiem labi zināmajam, dos arī zināmu drošību par redzes nepasliktināšanos. Otrkārt, ir jāpiedomā pie pilnvērtīga uztura. Treškārt, nav jāpilda apšaubāmi vingrinājumi. Ceturtkārt, acis, tāpat kā jebkuri citi muskuļi, ir jātrenē.

 

No savas puses gan varu piebilst, ka… jā, redze treniņu laikā var pasliktināties, ja ir kaut kādas redzes problēmas. Tiesa, šie pasliktinājumi ir īslaicīgi, t.i., uz kādu laiku, protams, redze var pasliktināties, saduļķoties, taču ilgtermiņā problēmas konkrēti no darba ar svariem… es gribētu teikt, ka, ja visur citur viss ir kārtībā, nevarētu būt. Precīzāk, tie, kas stāsta, ka no zāles ir sabojājuši redzi, visdrīzāk, nav piefiksējuši to, ka redzes pasliktināšanos ir veicinājuši arī citi faktori un iznākums (sliktāka redze) ir šo faktoru kopsumma.

 

Tas īsumā arī viss.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *