Kā trenējas profesionāļi: Karmelo Entonijs

Ilgu laiku nebija nekādu rakstu sadaļā par to kā trenējas profesionāļi. Tad nu ir pienācis laiks šo netaisnību izlabot un papildināt rakstu krātuvi. Šoreiz mūsu uzmanības centrā būs basketbiolists. NBA basketbolists. Ņujorkas “Kicks” spēlētājs. Spēlētājs, kura vārds sākas uz “K”. Ir varianti, kurš tas varētu būt? Latvijas Lielais Kristaps? Nē, šoreiz ne par viņu, bet gan par Ņujorkas komandas lielāko zvaigzni (pagaidām?) Karmelo Entoniju.

 

carmelo-anthony1Karmelo Entonijs NBA spēlē jau vairāk nekā 10 gadus un šajā laikā ir sevi pierādījis kā viens no savas paaudzes labākajiem spēlētājiem. Iespējams, ka viņš ir arī viens no labākajiem pēdējo divu desmitgažu spēlētājiem. Kas ir tam visam pamatā? Lai arī daudzi runā par to, ka visi izcilie sportisti ir ārkārtīgi talantīgi (un to mēs nu nekādi nevaram noliegt), nevar arī nepieminēt to, ka ar vienu talantu elitē nenoturēsies, vismaz ne NBA un ne tik ilgi. Entonijs, kopā ar Lebronu Džeimsu, Dveinu Veidu un vēl dažiem, ir ne tikai tie, kuri ir elitē, bet arī ir NBA “sejas”.

 

Ir nepieciešams darbs un pareiza pieeja kā treniņiem, tā arī uzturam un tieši par to arī šodien ir stāsts.

 

Ja mēs salīdzinām Karmelo auguma parametrus 2003. gadā, kad viņu izvēlējās draftā, un šosezon, tad īpašu izmaiņu nav, jo spēlētājs pa 12 gadiem ir pieņēmies svarā vien par 4 kilogramiem (pašlaik sver 109 kg), tāpēc šajā gadījumā nav jārunā par kaut kādu baigāko muskuļu masas uzaudzēšanas tūri. Entonijs fiziskajā ziņā NBA basketbolam bija gatavs uzreiz.

 

Viņa treniņi, kā jau basketbolistam, kuram nav vajadzīga ārkārtīgi liela muskuļu masa, kā arī papildus jādomā par locītavu veselību, ir diezgan specifiski un lielākoties vingrojumi tiek izpildīti ar trenažieriem, nevis brīvajiem svariem. Tiesa, šie vingrinājumi arī nav klasiskā “muskuļu piedzīšana”, bet gan darbs uz konkrētu spēlē noderīgu kvalitāšu attīstīšanu, līdz ar to arī pašas kustības pie šiem trenažieriem ir specifiskas un ar papildus aprīkojumu.

Brīvie svari? Jā tie tiek izmantoti, taču, atkal, ja mēs runājam par treniņiem kopumā, tad šāda veida slodzes ieņem visai mazu īpatsvaru kopējā programmā. Daudz vairāk tiek izmantoti samērā mazi svari un specifiski vingrinājumi, piemēram, stieņa celšana bicepsam, taču stāvot uz fit-bubmas puses (nosacīti – nestabila pamata).

 

Runājot par basketbolista spēka rādītājiem, tad tie ir, teiksim tā, regulāri sportojoša un svaru stieni cilājoša fizkultūrieša (bet ne sportista) līmenī. Ienākot līgā, pirmsdrafta testos, viņš 85 kg spēja pacelt astoņas reizes ar ko pamatīgi šokēja Denveras “Nuggets” fanus, bet pašlaik, pēc neoficiālas informācijas viņš ir uzlabojis savus rādītājus un nu tiek galā ar 125 kg vienas reizes maksimumā.

 

Te gan ir jāsaprot, ka basketbolistiem, kā sportistiem ar garām ekstremitātēm, tādas kustības kā spiešana guļus vai pietupieni nav labākais veids kā parādīt savu maksimālo spēku, jo, piemēram, dēļ garajām rokām nekāda normālā spiešana nemaz nesanāk. Starp citu, šī problēma ir raksturīga arī garajiem spēkavīriem, kuru spiešana guļus var būt pavisam neizteiksmīga uz citu spēka atlētu fona, kamēr vilkmē viņi var stādīt dažādus rekordus.

 

Pievēršoties uzturam, tur Karmelo Entonijs gan ir liels eksperimentētājs, jo dažādos posmos ir izmēģinājis dažādas diētas, kā par viņu saka citi, tad viņš ir izmēģinājis praktiski visas populārās diētas. Karmelo gan uzsver divus savus eksperimentus, proti, atteikšanos no ogļhidrātiem, pēc kā viņš pamatīgi bija zaudējis svaru, kā arī atteikšanos no gaļas produktiem. Runājot par otro eksperimentu, Melo atzina, ka tas nav bijis veiksmīgs, jo viņš šajā laikā jutās ļoti slikti un arī viņa sniegums basketbola laukumā bija daudz vājāks nekā viņš pats bija gaidījis. Tieši tāpēc veģetāriešu idejas, vismaz pagaidām, Ņujorkas kluba basketbolists ir atmetis.

 

Lala-Anthony-2013-BET-Awards-2Jāpiebilst, ka Karmelo Entonijs nav vienīgais sportists savā ģimenē, jo arī viņa sieva, Lala Entonija aktīvi nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, uzturot sevi formā. Pirms kāda laika tika ziņots, ka viņa dienā veic 500 pietupienus, lai viņas dibena muskulatūra būtu formā.

 

Kā redzams, tad ceļš līdz NBA starmešu gaismām var būt dažāds. Dvaitam Hovardam, par kuru mēs rakstījām iepriekš, bija pamatīgi jāpiestrādā pie savas fiziskās formas, kamēr Karmelo Entonijam bija tā tikai jāpiekoriģē. Tomēr, abos gadījumos ir redzams, ka bez nopietna darba kā zālē, tā arī virtuvē rezultātu nebūs.

 

Karmelo Entonija spēles labākās epizodes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *