Jogurts “Esi formā!” – vai tiešām?

Iepriekš dažādu produktu apskatos es salīdzināju gan batoniņus, gan proteīna dzērienus, kas jau gatavā veidā ir nopērkami gandrīz vai jebkurā lielveikalā. Es savus ceļojumus pa veikaliem turpinu, taču šajā rakstā nebūs nekāda salīdzinājuma, bet gan būs viens ļoti konkrēts produkts – AS “Tukuma piens” zīmola “Baltais” jogurts “Esi formā!”.

 

Kā var noprast pēc nosaukuma, nu vismaz lielākā daļa cilvēku to sapratīs tieši tā, tad šis jogurts varētu būt paredzēts cilvēkiem, kuri domā par savu vizuālo izskatu un veiktspēju, t.i., tam jābūt no “pareizā uztura” plauktiem.

 

Pats ražotājs, protams, nekautrējas izcelt to, ka šajā produktā ir 0.2% tauku. Te gan jāpiebilst, ka mārketinga lietu speciālisti, protams, arī ir pacentušies un izmantojuši tādu diezgan populāru, bet galīgi ne jaunu paņēmienu, proti, ar ievērojami lielāku šriftu ir uzrakstīts cipars 0 un procentu zīme, kas no tāluma, protams, izskatās pavisam jauki – 0% tauku.

 

Labi, tas vairāk par tādām vizuālām manipulācijām ar pircēja uztveri. Paskatīsimies, kas tad ir “lācītim vēderā”, jeb, precīzāk, mums, kā cilvēkiem fiziski aktīviem, primārs ir saturs, nevis spīguļi un forma. Tieši tāpēc, dāmas un kungi, piedāvāju jogurta “Esi formā!” sastāvu.

 

Parametrs 200 grami (viens trauciņš) satur
Enerģētiskā vērtība 172 Kcal
Tauki 0.4 gr
Ogļhidrāti 32.8 gr
    no tiem cukuri 25.4 gr
Šķiedrvielas 3.6 gr
Olbaltumvielas 7.4 gr
Kalcijs 189 mg

 

Ko mēs te redzam? Pirmkārt, runājot par pašu sastāvu, tad, protams, ražotāja nolīgtie mārketinga cilvēki ir savā jomā mācīti ļaudis, tāpēc atkal redzamākus padarīja sev tīkamākus datus, tajā skaitā, ko parasti dara arī visi ražotāji, no kopējā ogļhidrātu daudzuma izdala šķiedrvielas atsevišķi (mēs, ja jau ražotājs tā vēlas, arī to izdarījām, taču lasītājiem ir jāsaprot, ka tie arī ir ogļhidrāti).

 

51164_4750072410301-beztaukujogurtsTauki? Tiešām, to ir maz. Tas var likt kādai mājsaimniecei, kura izmisīgi vēlas notievēt, domāt, ka šis ir baigi vērtīgs un noderīgs produkts. Iespējams arī kāda meitene sarežģītajā tīņu vecumā, vēloties koriģēt savu figūru, var pāriet uz šāda produkta patēriņu (īstenībā, tas ir ļoti populārs gājiens).

“A, kas tad vainas?”, kāds var man pajautāt. Vaina ir tajā, ka viena burciņa šī jogurta satur 32.8 gramus ogļhidrātu, no kuriem 25.4 grami ir cukurs. Te es gribētu vērst uzmanību uz to, ka, salīdzinājumam, limonādes “Coca-Cola” vienā bundžā ir 39 grami ogļhidrātu. 6.3 gramu starpība, bet… cik atšķirīgi produktu tēli, vai ne? Tiesa, te ir jāpiebilst, ka “kolai” visi 39 grami ir arī cukuri.

 

Tas arī bija galvenais, ko es gribēju parādīt saviem lasītājiem, proti, to, ka, ja kāds produkts dižojas ar ļoti zemu tauku saturu, tad ir jāskatās uz to, kas notiek ogļhidrātu jomā, jo, lai arī ogļhidrāti nebūt nav nekas slikts, ja tos pareizi un adekvātos daudzumos patērē, taču šādā veidā “paslēpti” daudziem tievētājiem un tievētājām var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus.

 

Bet, kamēr es rakstīju šo rakstu, es pamanīju, ka “Esi formā!” ražotājam vēl ir ko teikt saviem gala patērētājiem. Kas tieši? Etiķetes otrā pusē ir iedvesmojoši raksti par inulīnu, tā piegādātājiem un nozīmi organismā. Nu un nedaudz par vīnogu cukuru jeb dekstrozi. Es, protams, saprotu, ka ražotājs grib izveidot kaut kādu tēlu produktam, tāpēc arī raksta šādus tekstiņus un stāstiņus, taču… kad kopumā produktā ir 15% no diennaktī nepieciešamā šķiedrvielu daudzuma (turklāt, šis rādītājs ir attiecināms uz “parasto mirstīgo”-nesportotāju), bet konkrētās vienības īpatsvars produktā nesasniedz pat 1% (tas ir 0.9%), tad tā, kā man liekas, ir visai interesanta šo stāstiņu “galvenā varoņa” izvēle.

 

Un vēl par vīnogu cukuru. Kopumā tur tiek rakstīta patiesība – jā, tas no visiem cukura uzsūcas visātrāk, bet… vai tas ir nepieciešams? Nu, tā globāli… . Spēka sportā, bodibildingā, dekstrozi izmanto tajos gadījumos, kad cilvēka galvenais mērķis ir masas uzņemšana. Tas ir ātrs enerģijas avots utt., nu to jau visi jūs tāpat zināt. Savukārt šeit, atgādināšu, viss produkta dizains norāda uz to, ka ne jau muskuļu masas monstri ir tā mērķauditorija.

 

Vai šis produkts ir galīgi nevērtīgs? Kā tad visi šie paziņojumi par formu? Tie ir meli? Nu… es nevaru tā apgalvot un to arī neapgalvoju, jo, kā jebkurš produkts, arī šis var noderēt, ja vien zini kad to lietot un cik daudz. Kas attiecas uz formu, tad viss ir salīdzinoši vienkārši – kā jau piena produkts ar papildus šķiedrvielām, ko tā uzsver ražotājs, tas var veicināt gremošanas un zarnu trakta darbību kamdēļ no šīs sistēmas sāk strādāt efektīvāk, tādēļ arī ir šķietams rezultāts – labāka pašsajūta un mazāks svars (jo ir “patīrīts” zarnu trakts).

 

Tāpat te ir ĻOTI SVARĪGA piebilde – nedz šis, nedz jebkurš cits no veikalos nopērkamajiem pārtikas produktiem pats pa sevi neko nededzina nost un formu neuzlabo! To vēlējos pateikt, jo zinu daudz, pat pārāk daudz cilvēku, kuri, redzot daudzsološas reklāmas sāk ēst kaut ko (papildus visam) un stāsta, ka tieši šis produkts nu tik palīdzēs atbrīvoties no visa liekā. Nē, tā tas nenotiek.

 

Ko es gribu pateikt? Pirmkārt, nē, tā nav nekāda “Tukuma piens” antireklāmas akcija, nebūt ne. Es sev nekad neesmu izvirzījis mērķi kādu apmelot, aprunāt vai “ieheitot”. Es vienkārši atradu produktu, kas faktiski ir tikai un vienīgi viens no visas lielās šādu “fitnesa pseidoproduktu” klāsta, kad vēlamais tiek uzdots par esošo ar dažādām manipulācijām ar pircēju uztveri un izmantojot viņu nezināšanu. Jā, “Esi formā!” nebūt nav vienīgais “vaininieks”.

Es arī nezinu šo produktu ražošanas tehnoloģiskos procesus, tāpēc pieļauju domu, ka, iespējams, nekā citādāk šādus jogurtus nevar sataisīt (lai būtu gan patīkama garša, gan kāds praktisks labums), taču, tā kā es nevēršos pret konkrēto produktu un/vai ražotāju, gribu teikt – SKATIETIES KO JŪS PĒRKAT! LASIET ETIĶETES!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *