Mezomorfi – zālē nemīlētākie cilvēki

Svaru zālēs ir cilvēki, kurus neviens tā īsti nevar ciest, taču, no otras puses, visi viņus apbrīno. Arī ikdienas dzīvē par tādiem saka, ka viņi ir “skaisti no dabas”. Es gan par to otro punktu negribētu piekrist, taču… jā, šoreiz mēs runāsim par mezomorfiem. Cilvēkiem, kurus pavisam noteikti lielākā daļa svaru zāļu apmeklētāju apbrīno.

 

arnold-schwarzenegger-net-worth2Par diviem pārējiem ķermeņu tipiem, ektomorfo un endomorfo mēs jau rakstījām pirms kāda laika, taču būtu ļoti nepareizi, ja mezomorfi tiktu aizmirsti. Kas vispār ir šie mezomorfi? Sāksim ar to, ka atcerēsimies kas raksturo ektomorfu un kas endomorfu.

Ektomorfi ir tie, kuriem ir ļoti ātra vielmaiņa, smalka skeleta uzbūve, smalkas locītavas. Viņiem praktiski nekad nav problēmu ar lieko svaru, taču, no otras puses, viņiem ir problēmas uzņemt muskuļu masu.

Endomorfi ir tie, kuriem vielmaiņa, pilnīgi pretēji, ir lēna, skeleta uzbūve – masīva, lielas locītavas un absolūti nekādu problēmu noorganizēt sev svara pieaugumu, taču… jā, taču šādiem cilvēkiem ir problemātiski tikt vaļā no visa liekā.

 

Kas tad ir mezomorfs un kādēļ es viņu saucu par pašu nemīlētāko ķermeņa tipu? Mezomorfs ir abu iepriekšējo tipu labo īpašību krustojums. Tas ir cilvēks, kuram nav nekādu problēmu uzaudzēt muskuļu masu, tajā pašā laikā nosacīti viegli padodas arī atbrīvošanās no visa liekā, t.i., taukiem. Skeleta uzbūve ir salīdzinoši smalka, taču muskuļi aug labi, kas nodrošina to, ka, nosacīti, pie vienāda darba apjoma mezomorfam sasniegt kaut kādas vizuālas izmaiņas savā izskatā ir daudz vieglāk nekā ektomorfam vai endomorfam.

Tieši tas ir arī faktors nemīlestībai pret šo ķermeņa tipu īpašniekiem, jo daudzi uzskata, ka cilvēks tāds ir “kopš dzimšanas” un viņam nevajag pielikt ne mazākās pūles, lai savu formu iegūtu un pēc tam arī saglabātu, lai gan patiesībā viņi nav nekādi “supermeni” un arī viņiem ir smagi un diezgan gudri jāstrādā.

 

Protams, te nevar neņemt vērā to faktu, ka tieši mezomorfi ir tie, kuri ir vispiemērotākie tieši bodibildinga treniņiem, kā arī tieši šis ķermeņa tips, ir pats piemērotākais sportam kā tādam (neņemot vērā dažādus specifiskos sporta veidus), taču

 

Ja jau mezomorfiem viss ir tik ļoti labi, tad, gan jau, kā kāds varētu padomāt, viņiem nemaz nevajag iespringt, jo ēst var ko gribi, trenēties – kā gribi, viss tāpat augs. Diemžēl priekš viņiem un par laimi priekš visiem pārējiem, tā nav.

 

Mezomorfiem, kā atzīmē speciālisti, ir viena tāda ļoti slikta īpašība, proti, viņiem neder vienveidīgi treniņi. Kad mēs redzam cilvēku, kurš stāsta, ka vajag kustēties, dažādot slodzi utt. un tā iegūt papildus muskuļu masu (un viņš pats to ļoti labi pierāda ar personīgo piemēru), tad ziniet, jums ir darīšana ar mezomorfu.

Dažādība šajā gadījumā ir nepieciešama ne tikai tāpēc, lai muskuļus pēc iespējas dažādākos veidos noslogot un tādējādi panākt to augšanu, bet arī tāpēc, ka, tā kā mezomorfiem ir ļoti laba rezultātu attīstības dinamika, viņi ļoti ātri var sasniegt tā saukto plato. Daudziem liekas, ka tā ir kaut kāda ģenētiskā neveiksme, t.i., mezomorfi sāk domāt, ka viņi nav nekādi mezomorfi, bet gan ektomorfi, lai gan patiesībā pie vainas ir pārlieku lielā slodze. Samazinot to, dažādojot treniņus, ar šo faktoru var samērā labi tikt galā.

 

Tāpat, un te izpaužas ektomorfiskā puse, mezomorfiem nav vēlams pārāk daudz aizrauties ar kardio slodzi. Jā, viņiem ļoti labi aug muskuļi, taču pie pārlieku lielās kardio slodzes var gadīties, ka muskuļu masa tiek zaudēta. Vienīgais izņēmums ir sprinta distances, kuras var izmantot savos treniņos.

 

Runājot par uzturu, tad šeit arī daudziem liekas, ka mezomorfi ir kaut kādi “brīnumbērni”, kuri var ēst salīdzinoši “brīvāk”, bet rezultātos apsteigt citu ķermeņa tipu pārstāvjus. Tā ir taisnība, bet ne līdz galam. Ir jāzina kā ēst, tad arī būs “viegluma efekts”. Kur ir āķis? Pretēji ektomorfam, mezomorfam nav nepieciešami kalni ogļhidrātu un klasiskā gadījumā pilnīgi pietiek, ja olbaltumvielu un ogļhidrātu daudzums ir vienāds. Tāpat viņam nav jābaidās no taukiem, jo, kā stāsta zinātnieki, mezomorfs taukus kā enerģijas avotu izmanto par 20% labāk nekā abu pārējo ķermeņa tipu pārstāvji.

 

Droži vien, izlasot visu iepriekš minēto, noteikti atradīsies kāds, kurš ar tādu vismaz nelielu cerību domās – “Varbūt, es esmu mezomorfs?” Nu, teiksim kā ir, cilvēks, kurš līdz šim nav novērojis neko no iepriekšminētajām īpašībām, visdrīzāk, nebūs mezomorfs (vai arī būs, taču ĻOTI “nolaistā” stāvoklī). Tomēr, lai mēs visi varētu atpazīt tos “nemīlētos” mezomorfus, kuriem viss it kā nāk vieglāk nekā citiem (lai arī, ja runājam nopietni, tad nekas ĻOTI vieglāk viņiem tāpat neiet), tad tie ir cilvēki ar platiem pleciem, pašu krūškurvi, ar lielu, “kvadrātisku” seju, izteiktu V-veida ķermeņa augšdaļu. Potītes apkārtmērs ir tikai mazliet lielāks par plaukstas locītavas apkārtmēru (savukārt tas ir no 17.5 līdz 19 cm), kā arī viņa ķermeņa uzbūve ir ļoti tuva vidēji-ideālajām ķermeņa proporcijām, t.i., nav nevienas izteikti “izkrītošas” vietas.

 

Ja mēs runājam par izcilākajiem šī ķermeņa tipa pārstāvjiem, tad, protams, pirmais ir Ārnijs, jeb Arnolds Švarcenegers. Tāpat arī mūsu laiku izcilnieki pārsvarā ir mezomorfi, Filu Hītu ieskaitot.

 

lee-priest5Īsumā sakot, lai arī tiek uzskatīts, ka mezomorfi ir jau nu galīgi “haļavščiki”, kuriem atliek tik saliekt roku un uzreiz parādās 50 cm bicepss, patiesībā tā nav, turklāt… galīgi nav. Lai arī viņi ir salīdzinoši izdevīgākās pozīcijās, jo klasiskā gadījumā mezomorfs sevī apvieno gan ektomorfa, gan endomorfa labās īpašības, taču, kā mēs zinām, dabā un sadzīvē tādu teorētisko modeļu tikpat kā nav, tāpēc pat mezomorfiem ir jācīnās ar kaut kādiem negatīvajiem faktoriem. Piemēram? Viņiem var ļoti labi augt muskuļu masa, bet tiklīdz treniņi un pareiza ēšana tiek pārtraukta, rezultāti var krist daudz straujāk nekā tam pašam endomorfam. Vai arī – zemādas tauku īpatsvars var pieaugt ne sliktāk kā endomorfam utml.

 

Tāpēc, nevajag apbrīnot arī tos pašus mezomorfus, jo tas ir tikai un vienīgi viens no ķermeņa tipiem un nav ne ar ko labāks nedz par ektomorfo, nedz endomorfo tipu. Galvenais ir visu darīt PAREIZI.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *