Sievietes un bodibildings – nav nemaz tik briesmīgi

Ja mēs tā mēģinātu nodefinēt kāds tēls sabiedrībā ir bodibildingam, tad noteikti tiktu uzburta apmēram šāda ainiņa – lieli vīri, daudz muskukuļu, neskaitāmas tonnas dzelžu, bļāvieni, sviedri utt. Piekritīsiet, ne pats patīkamākais skats un nez vai cilvēks no malas maz gribētu pats iesaistīties šādā pasākumā.

 

Tomēr, ja mēs paskatītos bodibildinga sacensības (IFBB organizētās), tad redzētu, ka aina ir pavisam citādāka un amatieru līmenī kategoriju iedalījums starp vīriešiem un sievietēm ir pilnīgi vienāds (4:4), bet profesionālajā līgā, kur startē visi labākie atlēti, dāmas uzvar ar rezultātu 5:3, turklāt ņemot vērā pat to faktu, ka vīriešu bodibildings ir sadalīts divās svara kategorijās (atklātajā un līdz 96 kg), lai gan to varētu uzskatīt arī par vienu kategoriju.

 

Ko no tā var secināt? Es gribētu teikt, ka bodibildings, tomēr, nav izteikts vīriešu sporta veids vai nodarbe. Tas ir vienlīdzīgi atbilstošs abiem dzimumiem. Tomēr, pat šādi argumenti nereti nenostrādā un ir meitenes un sievietes, kurām ir bail, kā viņas saka, “pārkačāties”.

Te nelīdz argumenti, ka tas nav iespējams tīri fizioloģiski, ka tās dāmas, kurām muskuļu masa ir lielāka par vidējo svaru zāles apmeklētāju-kungu, gadu desmitiem trenējas un lieto mākslīgos hormonus, arī nav pietiekoši pārliecinoši. Beigu beigās, gandrīz katrai šādai “noliedzējai” būs kāds stāsts par “draudzeni”, kura aizgāja uz svaru zāli pāris reizes un “pārkačājās”.

 

Īstenībā, ja mēs tā paskatītos uz sieviešu bodibildingu kā parādību, nevis konkrētu kategoriju, tad nevarētu teikt, ka tas ir sabiedrībai kaut kas ļoti saprotams. Un, kā mēs zinām, viss nezināmais, pārsvarā, izsauc negatīvās emocijas.

 

Tieši tāpēc, lai sniegtu ieskatu tajā kas vispār ir sieviešu bodibildings kā tāds, šajā rakstā mēs pastāstīsim par IFBB izvēlētajām kategorijām un to kā tās atšķiras savā starpā.

 

Bodibildings

Olympia 2007 Women's Bodybuilding Finals

Sieviešu bodibildings ir, no vienas puses, pati saprotamākā kategorija, no otras – pati nemīlētākā, jo… jā, nu te ir tās lielās, muskuļotās dāmas, kuras mēģina būt Airisas Kailas vai Lendas Marejas līmenī. Kā to sauc “parastie mirstīgie”, tad šī ir pati nedabīgākā kategorija, kuras dēļ visam bodibildingam kā tādam bija ilgus gadus jācieš. Taču, pavisam nesen, IFBB nolēma, ka amatieru līmenī, sieviešu bodibildinga vairs nebūs. Tas nozīmē, ka nedz Eiropas, nedz Pasaules čempionātos, kā arī nacionālajās sacensībās šo sacensību vairs nav.

 

No savas puses es vēlētos piebilst, ka šī kategorija kā tāda jau bija visai nepopulāra un agri vai vēlu tā pati “atmirtu”, taču IFBB nolēma šo “apendiksu” izgriezt paši un daudz ātrāk. Tiesa, IFBB PRO līgā sieviešu bodibildings ir, taču sacensības muskuļotajām dāmām notiek salīdzinoši reti (6 posmi un bez pārstāvniecības “Olympia Weekend” un “Arnold’s Classic”).

 

“Women’s Physique”

downloadTomēr, kā saka, silta vietiņa ilgi brīva nepaliek un, lai arī bodibildings dāmu izpildījumā daudziem nepatīk, vēl aizvien ir ļoti daudz daiļā dzimuma pārstāvju, kuras grib muskuļus un salīdzinoši daudz muskuļu. Šeit uzreiz arī gribas piebilst, ka, lai arī nosaukumi ir līdzīgi ar populāro “Men’s Physique” kategoriju, tās ir kardināli atšķirīgas savā izpildījumā. Faktiski tā ir bodibildinga atvieglotā versija. Kā kungiem ir bodibildings un klasiskais bodibildings, tā dāmām ir bodibildings un “Physique” kategorija.

Kādas ir atšķirības no lielā bodibildinga? Liela muskuļu masa šajā kategorijā netiek uzskatīta par plusu, sportistēm vajag parādīt labas ķermeņa proporcijas, taču arī pārlieku liels “sausums” ir nevēlams. Faktiski, kā jau rakstīts iepriekš, tas ir atvieglots bodibildinga variants, neliekot sportistēm “spiesties” savā formā līdz maksimumam.

Viena no populārākajām šīs kategorijas sportistēm ir fitnesa aprindās ļoti labi zināmā Dana Lina Beilija.

 

Fitness

AB3_0018Lai arī ar vārdu “fitness” parasti cilvēki saprot kaut ko ļoti vieglu, t.i., nereti gadās dzirdēt tekstus “Es jau netrenējos, man ir vieglais fitnesiņš”, patiesībā Fitness ir arī viena no sieviešu bodibildinga kategorijām, turklāt, viena no smagākajām kategorijām.

Lai arī formas ziņā fitnesistes ir mazākas nekā “Physique” pārstāves un viņām ir jārāda daudz elegantāks tēls, visu situāciju sarežģī tas, ka Fitnesa sacensībās ir divas daļas un abas tiek vērtētas (piemēram, brīvā programma vīru bodibildingā, lai arī ir, tā netiek vērtēta, t.i., vietu galīgo sadalījumu neietekmē). Pirmajā daļā dāmām jārāda savs augums peldkostīmos, kas, protams, ir ierasta lieta, bet otrajā ir jārāda brīvā programma, kas sastāv no dažādiem akrobātikas un vingrošanas elementiem. Jā, te nevar iziet, pagrozīties un priecīgai aiziet prom. Te ir reāli jāmet kūleņi, jātaisa dažādas piruetes, jābalansē uz vienas rokas utt. Tiesa, tas arī nozīmē, ka šeit, salīdzinot ar citām kategorijām, pietiek arī ar nosacīti mazāku muskuļu masu, kā arī fiziskās formas trūkumus var kompensēt brīvo kustību programmā.

Tieši tāpēc šī kategorija “cilvēkiem no malas” ir faktiski slēgta. Kā saprast “cilvēki no malas”? Ja jūs neesat trenējusies mākslas vingrošanā, cirka skolā vai kādās nopietnās akrobātiskajās dejās, tad kādos 16 gados, atnākot uz zāli, izdomāt, ka “Es gribu startēt fitnesā”… var, taču tad ir jābūt ĀRKĀRTĪGAM TALANTAM un jāiegulda MEŽONĪGS TITĀNISKA darba apjoms, lai sasniegtu šajā kategorijā kādus nopietnus panākumus.

Starp citu, nu jau kādu laiku par labāko dāmu fitnesa kategorijā var saukt Oksanu Grišinu, kura kādu laiku, bērnībā, dzīvoja arī Rīgā un šeit arī trenējās vingrošanā.

 

Bodifitness/Figūra

Candice-Lewis-Carter-IFBB-Pro-Figure-Bodyfitness-Bodybuildster-USA-14Nākošais pakāpiens “formas vienkāršošanas” virzienā ir Bodifitness vai Figūra. Faktiski tās ir vienādas kategorijas, tikai IFBB PRO līgā to sauc par Figūru, kamēr amatieriem tas ir Bodifitness.

Ar ko šī kategorija atšķiras no fitnesa? Kā jau nosaukums pasaka priekšā, tad te faktiski ir visas tās pašas prasības (iespējams, nedaudz stingrākas), kas fitnesā, taču šeit nav jāizpilda brīvo kustību programma, t.i., tiek vērtēts tikai un vienīgi augums, muskuļi, to proporcijas utml.

No otras puses ir arī jāsaprot, ka bodifitnesā ir mazliet augstākas prasības pret formu, jo, kā jau iepriekš minēts, šeit nav brīvo kustību un viss vērtējums ir balstīts tieši uz vizuālo tēlu. Tas nozīmē, ka arī šajā kategorijā vajag salīdzinoši lielu (priekš dāmām) muskuļu masu, kā arī diezgan lielu “sausumu”, t.i., tādu, lai būtu redzama vēdera muskulatūra.

Bikini

521787Šī ir viena no jaunākajām un pašām populārākajām kategorijām. Kāpēc tā ir pati populārākā? Tāpēc, ka tā fiziskās formas veidošanas ziņā ir pati vieglākā un sabiedrības acij pati tīkamākā. Šeit nav nepieciešami lieli, sausi muskuļi, nav vajadzīga arī sarežģīta brīvo kustību programma. Faktiski tas ir tāds savdabīgs skaistumkonkurss, kur vērtēts tiek tas kā meitene izskatās koptēlā – vai viņa ir trenējusies, vai viņai nav par daudz zemādas tauku (ja to ir par maz, to var vērtēt kā mīnusu), kādā stāvoklī ir viņas āda, kā viņa prot sevi pasniegt publikai utml. Šī ir pati vieglākā un saprotamākā kategorija, tajā pašā laikā ir arī jāsaprot, ka bez zināma darba apjoma arī šeit nevar sasniegt rezultātus.

Lai arī pašlaik šādu gadījumu ir mazāk, kategorijas pirmsākumos, daudzas meitenes uzskatīja, ka viņas ir “skaistas no dabas/dzimšanas” un pilnīgi atbaidošā formā kāpa uz skatuves. Jā, bikini ir kategorija, kur daudz ko nosaka ģenētika (tā, kā saka paši sportisti, ir skaisto un ģenētiski apdāvināto cilvēku kategorija), taču ja ir celulīts, ja ir slikta āda, ja meitenes uz skatuves uzvedas nevis kā sportistes, bet striptīzdejotājas, tad… viņas uzreiz tiek atsijātas.

Šīs kategorijas vērtēšanas kritērijus nosaka 3 punkti:

1) Sportistei ir jābūt skaistai (gan skaista seja, gan pareizas ķermeņa proporcijas)

2) Sportistei ir jābūt ar veselīgu izskatu (smaidīga, ar labu ādu utt.)

3) Sportistei ir jāizsauc “gribēšanas” sajūta gan vīriešiem, gan sievietēm (gribēšana būt tādai pašai)

Jā, iespējams, trešais punkts oficiāli nekur neparādās, taču tāds ir šīs kategorijas viens no galvenajiem mērķiem, kas arī tiek sasniegts, jo tieši uz bikini sacensībām nāk vislielākais skaits skatītāju un arī nereti tieši šī kategorija ir pati pārstāvētākā no dalībnieču vidus.

 

Kā redzams, tad sievietēm bodibildingā nevis nav ko darīt, kā ļoti bieži tiek klāstīts, bet ir tik lielas iespējas trenēties un izvēlēties savu virzienu, kurā darboties, ka faktiski ir grēks to nedarīt. Jā, nebūt ne visām ir jākļūst par sportistēm (lai arī kādu reizi pamēģināt, iziet uz skatuves, parādīt sava darba rezultātus, arī tas ir skaisti un motivējoši) un tas arī nemaz nav vajadzīgs. Tomēr trenēties, uzturēt sevi labā formā, sekot savai veselībai – tas, es teiktu, ir katras mūsdienīgas dāmas, ja ne pienākums (te mani var apvainot skaļos paziņojumos), tad nepieciešamība gan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *