Dopinga tests: Mildronāts

Pēdējās nedēļas aktuālākā tēma pasaules sportā noteikti ir Marijas Šarapovas un citu sportistu “iekrišana” dopinga testā, kur viņi uzrādīja pozitīvus rezultātus “pateicoties” Latvijā izgudrotajam meldonijam, ko daudzi pazīst ar tirdzniecības nosaukumu “Mildronāts”. Tiek runāts par 60 pozitīvajām dopinga provēm, kā arī daudzi sportisti no dažādiem sporta veidiem ir atzinušies, ka ir lietojuši šīs zāles.

 

maria-sharapovaPēc tam kā pasaules līmeņa tenisiste iekrita testā, tā vadošie mediji arī sāka pievērst uzmanību šim preparātam, lai noskaidrotu kas tad īsti tas ir, ko tas dod un vai tā atrašanās WADA aizliegto vielu sarakstā ir pamatota. Savu redzējumu izstāstīja arī šī preparāta izgudrotājs Ivars Kļaviņš un ražotājs “Grindeks”, uzsverot, ka tā ir konkurences cīņa un nekādā gadījumā viņu radītās zāles nav uzskatāmas par dopingu.

 

Protams, ka Internetā pie šīm ziņām parādījās ļoti daudz un dažādi komentāri, taču lielākoties galvenā doma ir tāda, ka meldonijs nav uzskatāms par dopingu un tad jau drīz ēdiens kā tāds tiks aizliegts.

Neslēpšu, arī man ir prasījuši (nez tikai kāpēc) – ko es domāju par Mildronātu un vai tas ir dopings?

 

Tieši tāpēc es nolēmu veikt ļoti praktisku testu. Dopinga testu. Tiesa, ja parasti ar šiem vārdiem apzīmē sportista organismā esošo vielu pārbaudi, tad šajā gadījumā testēts tiks pats dopings, proti, Mildronāts. Tas gan nekādā veidā nav saucams par zinātnisku testu, jo nekādas zinātniskās pieejas nebūs, tie būs vienkārši mani novērojumi. Jāpiebilst, ka vismaz Latvijā nekas tāds līdz šim nav darīts, t.i., publiski nav veiktas kāda preparāta pārbaudes (lai arī ĻOTI subjektīvas), mēģinot noskaidrot vai tas ir aizliedzams vai nē.

 

MildronātsKā tad tests norisināsies? Ļoti vienkārši – es jau esmu iegādājies četrus Mindronāts-Grindeks 250 mg iepakojumus (80 kapsulas, viena iepakojuma cena – 5.48 EUR) ar ko pilnīgi pietiek, lai izietu tā saukto vienu kursu (pēc ražotāju ieteikuma kursa ilgums ir 4-6 nedēļas). To es arī darīšu. Lai apskats būtu kaut cik saprotamāks, piebildīšu, ka pašlaik trenējos vismaz 4x nedēļā svaru zālē + opcionāli, vismaz reizi nedēļā, iekļauju aerobo treniņu, t.i., skriešanu. Atrodos pilnīgi vidējā formā, nekādus rekordus pašlaik nestādu, mērķis – sportiskās formas uzlabošana un sagatavošanās Rēzeknes pusmaratonam 10 km distancē, kas norisināsies 9. aprīlī.

 

Īsāk sakot, es, parasts fizkultūrietis, kura līdzšinējais nepārtrauktais aktīvo treniņu stāžs ir 5 gadi, kurš šo to ir pacēlis, nedaudz ir paskrējis, sākšu lietot meldoniju un ik pa laikam atrakstīšos par savām sajūtām, rezultātiem. Tieši tik vienkārši. Beigās arī, tīri no subjektīvā viedokļa, arī došu savu verdiktu, vai meldonijs var tikt uzskatīts par dopingu vai nē.

Kā es noteikšu šo “dopinga kvalifikāciju”? Ļoti vienkārši – vai manās spējās ir parādījies kas tāds, ko iepriekš nebiju novērojis/bez šī preparāta nebūtu iespējams. Nosacīti – ja pēkšņi mans produktīvais treniņu laiks būtiski palielināsies vai pēkšņi es varēšu daudz vieglāk veikt nosacītos 10 km skriešanā, kas līdz šim man ir devies ar zināmu piepūli, tad, jā, to es saukšu par būtisku uzlabojumu un tātad arī preparātu saukšu par dopinga kategorijai atbilstošu.

 

Lūk, tas pagaidām arī viss. Dopinga tests IR SĀCIES!

 

P.S. ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA JŪSU VESELĪBAI!  

One thought on “Dopinga tests: Mildronāts

  • 15/02/2017 at 17:13
    Permalink

    Sveiki, ka beidzās tests ar Mildronātu?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *