Mārtiņš Krūze: „Par 95% viss noritēja kā plānots”

Latvijas spēka trīscīņas viens no vadošajiem atlētiem un pārliecinošs Latvijas IPF federācijas izlases līderis Mārtiņš Krūze pagājušās nedēļas nogalē ar diviem jauniem Eiropas un četriem Latvijas rekordiem triumfēja Eiropas čempionātā.

Tieši tāpēc Liels un Stiprs aicināja Mārtiņu atbildēt uz dažiem jautājumiem gan par sagatavošanos šiem rekordiem, gan par nākotnes plāniem.

– Sagatavošanās. Kā gatavojies šim startam, vai viss noritēja kā plānots?

Sagatavošanās šajā līmenī vienmēr ir smaga. Tas ir rūpīgi plānots balanss starp mana organisma spēju atjaunoties un treniņu slodzi, kas šad un tad rada traumas. Reālā dzīvē mana nedēļa (smago bāzes treniņu nedēļa) izpaužas ar diviem treniņiem dienā pirmdienās, trešdienās un piektdienās un vienu sestdienā, kā arī pirti svētdienās un mēnesī reizi ceturtdienās mana sporta ārsta apmeklējumu. Reālā dzīvē viss, par 95 procentiem, noritēja kā plānots. Pāris nejaukas mikro traumas tika saķertas, bet tā ir šāda, pusprofesionāla, sporta veida ikdiena.

Jāsaka gan, ka īpaši daudz, no pēdējiem mēnešiem neatceros – miegs, treniņi un ēšanas reizes arī pamatā aizpilda ikdienu.

Pa laimi man ir viens no retajiem starptautiska līmeņa treneriem Latvijā – Andrejs Rožlapa, kas strādā ar manas slodzes plānojumu, un, tepat Valmierā, man ir pieejams mans doks Juris Piebalgs, kurš arī ir strādājis ar vairākām Latvijas Izlasēm un augsta līmeņa atlētiem dažādos sporta veidos, līdz ar to komanda nopietna, kas var atrisināt problēmas ātri un efektīvi. Protams, veikals.sp.lv, izpalīdz pilnībā nodrošinot ar uztura bagātinātājiem.

– Sacensības. Kā tās pagāja tieši Tev? Vai lielais pārsvars un jaunie Eiropas rekordi bija jau ieplānoti?

Sacensības pagāja kā plānotas. Jāsaka gan, ka pietupienos man personīgi gribējās lielāku rezultātu, vai vismaz vieglāk paceltu pēdējo piegājienu, bet realitāte piezagās klāt un mazā trauma labajā kājā (principā pārslogota kvadricepsa daļa) atgādināja sevi pēc otrā piegājiena pietupienos. Tādēļ arī trešais piegājiens tik lēns un ar absolūti minimālāko ciparu, lai labotu savu rezultātu pietupienos. Tā kā iepriekšējie rekordi arī bija manējie – pārspēt savu pagājušā gada rezultātu, pie šī līmeņa nozīmē – pārspēt Eiropas Rekordu.

Principā Eiropas Čempionātam, vismaz es sev, uzdodu vienkāršu uzdevumu – atkārtot un mazliet pārspēt pagājušogad sasniegtos labākos rezultātus, kas arī izdevās visās kustībās.

Tas tādēļ, ka neturu fizisko formu visu gadu – pēc pasaules čempionātiem ir mēnesis vai divi, kur nodarbojos ar viegliem treniņiem zālē un kardio treniņiem (mīšanos ar riteni) ārpus zāles, līdz ar to – sanāk viens solis atpakaļ, lai varētu spert divus uz priekšu!

– Rekordi. Četri Latvijas un divi Eiropas rekordi. Vai tas deva papildus motivāciju? Ko Tev pašam nozīmē šis “pielikums” pie vārda – “Rekordists”?

Godīgi sakot, man personīgi – neko daudz, bet izvērtējot sportu kā tādu – tas ir vitāli nepieciešams popularizācijai. Šis ir jautājums – kādēļ tu vispār sporto, kāda ir motivācija. Man nav mērķa – labot rekordus, kas, protams, ir ļoti patīkama sajūta, ja to vari. Man patīk trenēties, un pacīnīties, galvenokārt, ar sevi un ar saviem konkurentiem sacensībās. Un tā ir vienīgā motivācija, kas strādā ilgstoši un nes rezultātus.

 

Ja uz trenažieru zāli atnāks čalītis ar pamata motivāciju – es gribu labot tos vai citus rekordus, vai izcīnīt to vai citu medaļu un nopelnīt prēmiju, tas ilgi neturpināsies.

 

– Klasiskais pauerliftings. Kategorija oficiāli ir salīdzinoši jauna. Tu esi viens no spēcīgākajiem atlētiem tajā, tāpēc kā Tu redzi šo kategoriju pašlaik un kādas tai ir perspektīvas?

Šis ir sacensību veids, ko netieši pieprasīja Starptautiskā Olimpiskā Komiteja mūsu sporta starptautiskajai federācijai. Šis sacensību veids jau ir pārspējis ekipēto veidu lielā un milzīgā apmērā tieši dalībnieku skaita ziņā.

Jāsaka, ka mēs, Latvija, esam soli priekšā Eiropai, jo pie mums sacensības bez speciālā ekipējuma, jebšu klasiskās, norisinās jau sen un Latvijas Pauerliftinga kalendārā nospiedošais vairākums sacensību, jau dažus gadus, ir tieši klasiskajā pauerliftingā, līdz ar to treneri ir pieraduši trenēt tieši šim pauerliftinga veidam.

Mazliet papildu jāpiebilst, ka šogad IPF (Starptautiskā Pauerliftinga federācija) ir izpildījusi visas SOK prasības un ir ļoti pozitīvi signāli no SOK puses par mūsu sporta atzīšanu, par spīti dažādām sportu graujošām aktivitātēm no dažādām privātām organizācijām, kas taisa savus “Eiropas un Pasaules” čempionātus. Tas gan nenozīmē, ka automātiski būsim lielajās Vasaras Olimpiskajās Spēlēs, jo, cik saprotu patreizējo SOK nostāju,  kādam sportam ir jāaiziet, lai jauns pievienotos, taču Eiropas Olimpiskajās spēles, kas pirmo reizi norisinājās pagājušogad, varam tikt iekļauti diezgan drīz, un veiksmes gadījumā, pat mana sportiskā mūža laikā (tas tāds – sapnītis).

– Plāni. Kādi ir plāni uz tuvāku un tālāku nākotni? Kad paredzētas nākošās sacensības?

Nākamās sacensības – 2016. gada Pasaules Čempionāts klasiskajā spēka trīscīņā, Teksasā, ASV Jūnija beigās.

Par plānotajiem rezultātiem gan daudz nevaru pateikt – šis ir jautājums uz kuru man pa lielam ir jāatbild ar krievu izteicienu – pamost pakažet.

Šobrīd aktīvi vērtējam nākotnes iespējas sportā kā sportistam. Pa lielam, problēma vienkārša – finanses. Lai varētu turpināt attīstīties, un pietuvoties pasaules top atlētu līmenim, kas ir pa pakāpi augstāks, nepieciešams pāriet uz pilnīgi profesionālu sportu, kas nozīmē milzīgu lēcienu izdevumu ziņā. Ja šobrīd pastrādāt faktiski ir grūti pastrādāt pie slodzes, tik daudz kā mazi projektiņi, darbs federācijā un lieli projekti vasarā, tad profesionālais sports nozīmētu, ka arī tie pazūd, līdz ar to nepieciešami sponsori un nopietns menedžera darbs, ar ko mums klibo.

 

Jāpiebilst, ka bez uzvaras Eiropas čempionātā, Mārtiņš ir viens no vadošajiem atlētiem pasaulē klasiskajā spēka trīscīņā, jo regulāri kāpj uz goda pjedestāla visās galvenajās IPF rīkotajās sacensībās.

 

Foto: Latvijas Pauerliftinga Federācija, https://www.facebook.com/powerliftings/?fref=photo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *