Jānis Pavkštello: „Treniņi zālē man iepatikās vairāk nekā hokejs”

Pavasaris ir tas laiks, kad daudzi no mums iedomājas par to, ka nebūtu slikti vasarā, laikā, kad termometra stabiņš ir pakāpies gana augstu, mēs droši varētu ģērbt nost virsējo apģērba kārtu un izskatīties vienkārši satriecoši. Tiesa, daudzi par to tikai padomā, citi uzsāk kādus stihiskus mēģinājumus pa mēnesi vai diviem „nodzīt” to, ko viņi ir uzēduši gadu laikā.

 

11229557_1577650412515272_8257950038866370710_nTomēr, ir cilvēki, kas neļaujas šai stihiskajai ik-pavasara kustībai, jo… viņi ir formā gandrīz vai visu gadu, ko prasa izvēlētā sporta kategorija.

 

Viens no šādiem atlētiem ir Jānis Pavkštello – uz šo brīdi viens no labākajiem Latvijas sportistiem „Men’s Physique” kategorijā. Jānis ir līderis ne tikai uz Latvijas skatuves, bet pārstāv mūsu valsti arī starptautiskā līmenī.

 

Lai arī līdz šim „Men’s Physique” kategorija ir vērtēta diezgan dažādi, jo atrodas kā kvēli tās atbalstītāji, tā absolūti „heiteri”, nevar apgalvot, ka atlēti, kas šajā kategorijā startētu ir izvēlējušies vieglāko ceļu, tāpēc aicinājām Jāni uz nelielu sarunu, lai viņš pastāsta gan par savu nonākšanu sportā, gan par pašreizējām gaitām tajā.

 

– Ja var ticēt Internet tīklam, tad bodibildings nav bijis tavs pirmais sporta veids, jo pirms tam ir bijis Latvijā populārais hokejs. Pastāsti, lūdzu, kā Tu no hokeja (varbūt, arī citiem sporta veidiem) nonāci līdz bodibildingam un kas bija tas, kas sapņus par Stenlija kausu lika nomainīt pret sapņiem par Sendova statueti?

Jā, tā ir, jo savu iepazīšanos ar dažādām fiziskajām aktivitātēm esmu iesācis ārpus bodibildinga. Tiesa, pirms hokeja bija vēl viens posms, proti, no trīs gadu vecuma apmeklēju cirka studiju, kas atradās manās mājās, Ogrē. Turklāt, kas vēl interesanti, tā piederēja maniem vecvecākiem. Tajā laikā ļoti labi attīstīju koordināciju un citas tālākajā sportiskajā karjerā nepieciešamās lietas, kā arī, piedaloties dažādos šovos, pelnīju sev kabatas naudu.

1555447_947931635274872_2816247054165463483_nHokeja posms man sākās septiņu gadu vecumā, kad Ogrē tika atvērta halle. Tad vectēvs mani veda uz turieni, jo gribēja, lai es esmu hokejists un spēlēju ar 17. numuru, gluži kā Valērijs Harlamovs. Es pats gan sākumā uz hokeju gāju tikai vectēva dēļ, jo nezināju īsti vai gribu spēlēt. Ar laiku gan man iepatikās tik ļoti, ka es gribēju trenēties visu laiku – treniņos, mājās visur. Nonāca tik tālu, ka es varēju jau ar aizvērtām acīm mest ripas devītniekā. Turklāt beigu beigās, nomainot vairākus citus numurus, tiku arī pie 17-tā.

Te es gribu arī atzīmēt, ka man paveicās ar treneriem, jo hokeju apguvu pie Edmunda Pivarīna un Pētera Ostošova.

16 gadu vecumā mums jau sākās spēka treniņi un tie man arī ļoti iepatikās, jo tāpēc, ka muskuļi piepildās ar asinīm, sajūtas bija tādas it kā būtu divas reizes lielāks nekā parasti. turklāt arī progress man bija ātrāks kā citiem, ko arī daudzi ievēroja. Viss nonāca līdz tam, ka es pirms treniņa gāju uz svaru zāli, trenējos un pats hokeja treniņš man bija jau kā kardio.

 

690_1664949727091835_4080502723919797696_nKāpēc pazuda hokejs? Es neredzēju savu nākotni tajā. Sapratu, ka, lai kaut ko sasniegtu, vajag braukt prom no Ogres uz Rīgu, ko es īsti negribēju, jo gribēju pabeigt vidusskolu Ogrē, bet ar treniņiem Rīgā to savienot īsti nebija iespējas. Tiesa, daži no manas komandas aizbrauca un pašlaik spēlē gan ārzemēs, gan Rīgas „Dinamo”. Mana hokejista karjera beidzās 17 gados, lai gan vēl aizvien ik pa laikam ripu padzenāju.

 

Fitnesā, attiecīgi, gan nav tādu problēmu, jo var trenēties kur gribi un to es arī darīju. Lai arī tolaik mūsu pilsētā bija tikai divas tādas īstas pagrabu zāles – „Super Gym” un „Sintez”. Otrajā no tām arī gatavojos savām pirmajām sacensībām, kuras arī uzreiz uzvarēju (Men’s Physique, kategorijā līdz 178 cm). Tad arī sapratu, ka tieši to es vēlos darīt – attīstīt sevi un palīdzēt arī citiem.

 

– Fizīk kategorija kā galveno trumpi min estētiku un ķermeņa proporcijas. Vai ir vingrojumi, kurus tu nepildi tāpēc, ka viņi varētu sabojāt tavu formu (piemēram, vilkme)?

Jā, tieši vilkmi es arī netaisu. Iemesls tam ir ļoti vienkāršs – šajā vingrinājumā ļoti iesaistās iekšējie slīpie muskuļi, kas dod papildus apjomu viduklim. Uzskatu, ka man jau tā viduklis nav no šaurajiem, tāpēc tas man var traucēt. Tāpat būtisks faktors ir augums, jo neesmu arī starp garākajiem.

 

– No otras puses – varbūt ir kāds specifisks vingrinājums, ko ikdienā zālēs mēs nevaram redzēt, bet Tev tas ir ļoti palīdzējis un iepaticies?

Jā, ir gan. Ir tāds vingrinājums kā vakumms. Neesmu gan redzējis, ka kāds to pildītu zālē, taču visiem, kuri domā par startēšanu sacensībās šis vingrinājums ir nepieciešams. Tas nedos nekādus muskuļu apjomus, taču tādējādi būs vieglāk noturēt vēdera muskulatūru uz skatuves, kā arī viduklis izskatīsies tievāks.

 

17021_964494336954064_4926164277450577861_n– Runājot par bodibildingu, nevar nepieminēt uztura tēmu. Cik stingri Tu seko savam uzturam starpsezonā? Vai tev vispār tāda izteikta starpsezona ir?

Man ir starpsezona, taču tā ir īsa. Sacensības ir rudenī un pavasarī, tāpēc man ir aptuveni 2-3 mēnešu ilga starpsezona, bet pēc tam atkal ir nopietna gatavošanās sacensībām. Kas man ir starpsezona? Man galvenais ir morāli atpūsties, jo „suška” ir kas tāds, ko man ir grūti izturēt. Tāpēc šajā laikā es vienkārši atpūšos un ēdu ko gribu. Tiesa, tieši tāpēc starpsezonā, salīdzinot ar sezonas laikā parādīto, mana forma ir nekāda.

 

– Cik liela nozīme Tavā sagatavošanās periodā ir uztura bagātinātājiem? Kāds, tavuprāt, ir „obligātais minimums” šajā jomā tieši Tev?

Sagatavošanās periodā tam ļoti liela nozīme, jo tas tiešām palīdz sasniegt rezultātus, kā arī ļoti ērti to izmantot. „Obligātais minimums” personīgi man: vitamīnu un minerālu komplekss, omega 3, proteīns (izolāts), proteīns (kazeīns), BCAA, L-karnitīns.

 

-Vai ir kāds atlēts vai atlēti, kuru Tu varētu saukt par savu favorītu vai to, kura forma Tavā izpratnē varētu tikt saukta par etalonu?

Mans favorīts ir Ryan Terry. Jā, viņš nav Mr. Olympia, bet tas ir mans etalons. Ļoti patīk viņa ķermeņa simetrija, proporcijas, estētika. Viņam ir ļoti izteikts muskuļu reljefs, lai gan varbūt tāpēc viņš nav 1. Arnold’s Classic pēdējā laikā, kā arī Olympijā. Manuprāt, viņam pat labāk derētu jaunā kategorija „Muscular Physique”.

 

Foto: Jāņa Pavkštello personīgais arhīvs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *