Proteīna kari – salīdzinām visus proteīna dzērienus

Tā nu ir sanācis, ka savu fizkultūrieša karjeru es sāku nu jau gandrīz pirms sešiem gadiem un tas bija laiks, kad Latvijas spēka sporta entuziasti tikai ar žēlumu un apbrīnu varēja skatīties uz ASV vai Rietumeiropu, kur veikalu, kā specializēto, tā lielveikalu, plauktos bija pieejami dažnedažādie gatevie lietošanai (RTD – Ready To Drink) proteīna dzērieni. Jā, es sāku trenēties tajā laikā, kad pat Piena spēks kā tāds īsti nebija un tikai pamazām Smiltenes piena mārketinga cilvēki to sāka virzīt un gluži par RTD dzērienu to saukt nevarēja, jo tas tika tirgots Rīgas Centrāltirgū kā izlejamais produkts.

3d_lakto_330g_zemenu_2016_v2Nu ir pagājis kāds laiks un, ja mēs ieejam kādā vidēji atpazīstamas veikalu ķēdes veikalā, mēs uzreiz varam redzēt vismaz pāris dažādu ražotāju RTD proteīna dzērienus. Ja es kaut ko neesmu palaidis garām, tad uz šo brīdi ir pieci ražotāji/izplatītāji, kas Latvijas tirgū piedāvā savus lietošanai gatavos proteīna dzērienus:

– Smiltenes Piens – Piena spēks

– Food Union – Lakto PRO20

– Tukuma Piens – Baltais Protein

– Trikata – PRO Capsul

– Cēsu alus (izplatītājs, produktu ražo Somijā) – Protein Performance

Turklāt, visiem šiem dzērieniem ir pieejamas vismaz divas dažādas garšas, bet Piena Spēks gan ir rekordists, jo viņiem ir sešu dažādu garšu dzērieni.

Protams, ka slikti ir tad, kad izvēles nav, bet nav labi arī tad, kad izvēle ir pārāk liela, jo pircējs nezina ko pirkt, uzreiz veikalā nevar salīdzināt kas ir labs un kas ne tik labs, atbilstoši viņa gribēšanām un vajadzībām. Ražotāji to saprot, tāpat kā saprot, ka pašlaik, kad aktīvs dzīvesveids ir modē, atliek parastiem produktiem pievienot vārdu “Protein” un tos sāks pirkt vairāk utt. Tieši tāpēc nolēmu, ka būtu ļoti svētīgi salīdzināt visus šos dzērienus.

Jā, iepriekš man bija jau viens salīdzinājums, kur pretnostatīju Piena Spēku un Protein Performance (http://lielsunstiprs.com/2015/11/11/cempions-piena-speks-pret-titula-kandidatu-protein-performance/), taču šeit savstarpēji salīdzināšu visus dzērienus.

Jāsaka, ka, protams, šī nekādā gadījumā nav nekāda zinātniskā izpēte, jo metodoloģija pēc kuras notiks salīdzināšana NAV PRECĪZA. Kaut vai tāpēc, ka salīdzināti tiks dažādu garšu dzērieni (vienādas garšas nemaz nevar atrast, jo ražotāji tādas nepiedāvā) utt. Tāpat atzīmēšu, ka es nepirku VISUS dzērienus, t.i., visas garšu variācija, jo tam šajā gadījumā nav izšķirošas nozīmes, es paņēmu pa vienai garšai no katra ražotāja piedāvātajiem produktiem + Piena Spēkam paņēmu 3 dzērienus – bez garšas piedevām, zemeņu un, mazajā iepakojumā, plūmju.

Tālāk piedāvāju nelielu tabulu, kur ir salīdzināti visi septiņi iegādātie dzērieni pēc galvenajiem raksturlielumiem. Kā arī izcelti labākie rezultāti. Kas ir “labākie”? Tā kā mēs apskatā proteīna dzērienu, tad mēs vēlamies no tā sagaidīt maksimāli daudz olbaltumvielu un minimāli daudz visu citu piejaukumu, proti, mazāk ogļhidrātu un tauku, kā arī mazāk kaloriju. Protams, ka, ja mums mērķis nav notievēt vai saglabāt formu, tad uz kalorijām un pārējo sastāvu var tik ļoti neiespringt, taču tas jau ir katra individuāls gadījums. Tāpat, protams, kā labāko es izceļu lielāko tilpumu un mazāko cenu.

To, kas man iznāca, redzam tabulā:

Produkts

Garša

OBV

OH

T

KCal

Daudz.

Cena

Cena/gr

Lakto PRO 20

Zemeņu

6,1

8,3

1,8

74

330g

1,14

0,056

PRO Capsul

Plūmju

8,0

11,1

2,1

100

0,33l

1,89

0,072

Protein Performance

Šokolādes-banānu

8,4

9,4

0,6

75

0,33l

1,59

0,057

Baltais Protein

Ķiršu

9,0

9,2

0

74

250g

1,09

0,048

Piena Spēks

Bez

9,0

4,4

0

64

460g

0,86

0,021

Piena Spēks

Zemeņu

9,0

8,0

0,7

74,3

460g

0,99

0,024

Piena Spēks

Plūmju

9,0

8,4

0,5

74

230g

0,74

0,035

Īstenībā jūs paši visu pašlaik redzat, jo labākie rādītāji arī ir izcelti, taču es vēlētos pievērsties atsevišķiem interesantiem punktiem.

Pirmkārt par Lakto PRO 20, precīzāk, tā olbaltumvielu daudzumu. Jā, parastā pienā olbaltumvielas ir aptuveni 3%, t.i., divas reizes vairāk, taču, ja mēs ņemam par pamatu kādus jau gatavus produktus, tad faktiski tādā parastā bezpiedevu grieķu jogurtā olbaltumvielu ir pat mazliet vairāk (ap 7%), līdz ar to izteikšu tādu tēzi, ka šajā gadījumā ir paņemts parasts dzeramais jogurts (pēc garšas liekas tāpat) un tam vienkārši ir pielikts tas “PRO” nosaukums, lai uzlabotu tā pārdošanas rādītājus.

PRO Capsul mūsu tirgū ir salīdzinoši jauns produkts, tāpēc, pieļauju, ka daudziem tas ir vēl nezināms. Ko var pateikt par to? Pārāk daudz ogļhidrātu, jo tas ir vienīgais dzēriens, kur to daudzums pārsniedz 10% robežu, arī tauku tur ir visvairāk, līdz ar to arī kaloriju. Cena arī ir diezgan “kodīga”. Trikāta ir zināma ar saviem sieriem, labiem sieriem un, ļoti iespējams, ka viņi proteīna dzērienu ražošanai pieiet ar tādu pašu latvisko pieeju – lai labāk, lai “ar treknumiņu”.

Par Protein Performance rakstīju iepriekš un nekas nav mainījies, vienīgi, ja tad tam bija jākonkurē tikai ar Piena spēku, kur tas teju neglābjami zaudēja, tad pašlaik Cēsu alus produkts ir tāds stabils vidējais līmenis. Lielākais pluss, kas arī ir mīnuss (atkarīgs no jūsu individuālajiem uzskatiem) ir tā uzglabāšana, jo šo dzērienu var neturēt ledusskapī un derīguma termiņš ir salīdzinoši liels.

news-1-bigBaltais Protein ir vienīgais dzēriens, kurš var konkurēt ar Piena spēku. Kaut nedaudz, kaut apzīmēt konkurenci. Proteīna daudz, tauku – maz, kaloriju un ogļhidrātu, ja salīdzina ar citiem dzērieniem, kam ir kādas garšas piedevas arī nav nemaz tik daudz un cena par pudeli – vistuvāk Piena spēkam, lai arī, ja rēķinam viena proteīna grama cenu, tas ir divas reizes lielāks nekā Piena Spēkam. Tomēr, ja man prasa nosaukt šī dzēriena pašu lielāko plusu, tad es teikšu viennozīmīgi – GARŠA. Protams, ka tas ir subjektīvi, taču tieši Baltais Protein ar ķiršu garšu ir pats garšīgākais proteīna dzēriens. Par to liels pluss un tādējādi vēl vairāk nostiprināta otrā vieta aiz Piena spēka.

Savukārt, ja mēs skatāmies konkrētos dzērienus, tad, lai piedod konkurenti, bet Smiltenes piens jūs visus… un tā kārtīgi. Piena spēks ir ārpus konkurences un pirmās trīs vietas sadala savā starpā. Protams, ka neapstrīdams karalis ir bezpiedevu Piena spēks. Otrajā vietā? Lai arī ar nelielu pārsvaru (faktiski – tikai tilpuma dēļ) ierindošu Piena spēku ar garšām, kas ir lielajās pudelēs, bet trešo vietu ieņem mazie Piena spēki.

Ja mēs šos dzērienus gribētu saranžēt kaut kādās klasēs, tad es piedāvātu šādas – Lakto PRO 20 un PRO Capsul īsti vispār nav šīs kategorijas produkti.

Nē, es nesaku, ka tie ir slikti, taču to saturs ir neatbilstošs tam ko lielākā daļa pircēju no tiem gaida. Jā, gan jau, ka cilvēki ieraudzīs to “PRO” un, domājot, ka šī ir īstā manta (garšo jau labi!) pirks un slavēs, tikai… nu tādus dzērienus ir grūti iekļaut ikdienas uztura plānos. Kā kaut kādi jogurtveidīgi padzērieni – ok, kā proteīna dzērieni, laikam, tomēr nē.

Protein Performance un Baltais Protein ir stabili vidusmēra produkti ar saviem plusiem un mīnusiem. Man, protams, gribētos, ja Baltais sāktu ražot savus dzērienus lielākos tilpumos utt., taču tās jau ir tādas fantāzijas. Katrā gadījumā, ja nevajag ievērot stingru diētu un Piena spēks ar piedevām jau ir mazliet apnicis, šos droši var izmantot kā alternatīvu.

1329233579-2147Savukārt nosacītā elite ir Piena spēks. Ja vēl Piena spēks ar piedevām, sevišķi mazās pudelītes, konkurentiem teorētiski vēl varētu būt aizsniedzams, tad klasiskais, pirmais, īstais un vienīgais bezpiedevu Piena spēks ir ārpus konkurences. Jā, garša tam ir specifiska, precīzāk, parasta vārīta piena garša, kas nebūt ne visiem ir pieņemama, taču… tas nav nekas pretīgs un nedzerams. Piens kā piens.

Vai var izveidot produktu, kas ir labāks? Protams, ka te daudz kas atkarīgs no pārtikas tehnologu radošās domas lidojuma, taču, lai Piena spēku nogāztu no troņa, jaunajam produktam ir jābūt ar vēl lielāku proteīna daudzumu (tas gan nav vajadzīgs, jo vienā reizē milzīgus daudzumus olbaltumvielu tāpat nav labi uzņemt), ar kādu garšu, taču bez īpaša ogļhidrātu īpatsvara palielinājuma, tam ir jābūt vismaz tādā pat tilpumā (protams, ja izdodas visus nutrientus sabāzt mazākā pudelītē, es tikai par!) un lētākam. Manuprāt – diezgan nereāli.

Pagaidām tas arī viss. Proteīna karu otrā daļa ir noslēgusies. Gan jau pēc laika mēs pie šīs tēmas vēl atgriezīsimies – vai nu salīdzinot jau esošos produktus (varbūt būs uzlaboti varianti), vai apskatoties jauno piedāvājumu vai arī kā citādi. Galvenais gan būtu – domāt, skatīties un salīdzināt, nepaļaujoties uz reklāmu, akcijām un savām subjektīvajām izjūtām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *