Resnie grifi (ne putni)

Spēka sports ir parādība, kas ik pa laikam, reizi divdesmit gados, kļūst aktuāls. 50to gadu bodibildinga kā masu kustības aizsākumi, 70to gadu “Zelta ēra”, 90to gadu bodibildinga uzplaukums bijušās PSRS teritorijā un sporta attīstība nonākot līdz “mutantu” izmēriem, kā arī 21. gadsimta otrās desmitgades mode uz būšanu formā, kas tiek novērota pašlaik. Protams, ka tas ir runājot tikai par bodibildingu, taču tam pakaļ nāk arī pārējie sporta veidi, jo kultūrisms, tomēr, ir tas, kas panāk masu iesaistīšanos fizkultūrā.

thumb-3Tiesa, katrā periodā bez jau pieminētajiem labajiem darbiem un spilgtajām personībām, ir arī tāda lieta kā biznesa interese. Proti, līdz ar spēka sporta kā tāda aktualizēšanos, parādās arī jauni (vai labi aizmirsti un modificēti vecie) trenažieri, jaunas “brīnumdiētas”, uztura bagātinātāji utt. Daļa no tiem ir noderīga, cita – nekam nevajadzīga.

Kāpēc šāds ievads? Tāpēc, ka pēdējos pāris gadus par tādu šī spēka sporta popularitātes viļņa “jauno produktu” var saukt tā sauktos svaru stieņa paresninātājus. Kas tie tādi? Ko ar tiem dara? Ko man tāds dos? Vai man tādu vajag? – uz šiem jautājumiem mēģināšu sniegt savu atbildi.

Pirmkārt, noskaidrosim kas tie tādi ir? Pēc būtības šie paresninātāji nav nekas nedz jauns, nedz inovatīvs, tā nav arī kaut kāda kosmiskā tehnoloģija, jo tie ir gumijas cilindri ar iegriezumu lai tos varētu uzlikt virsū svaru stienim, hantelei, pievilkšanās stienim utml. Parasti gumijas cilindri ar tukšu vidu un iegriezumu, lai tos var uzlikt. Viss. Vienīgā to savstarpējā atšķirība ir pats cilindra rādiuss, bet par to mazliet vēlāk.

Ko ar tiem dara? Pēc būtības šīs uzlikas vienkārši palielina svaru stieņa rādiusu, tādējādi apgrūtinot tā noturēšanu, tā kā plauksta vairs tik viegli nespēj apkļaut stieni un parasti, ja vien pašam cēlājam nav izteikti liela plauksta ar gariem pirkstiem, grifs nemaz netiek aptverts.

1441456283Ja mēs runājam par paresninātāju veidiem, tad tie ir dažādi. Gan pēc ražotājiem, gan formas un izmēriem. Masīvās reklāmas kampaņas dēļ par tirgus līderi gribētu saukt Fat Gripz produktus, lai gan tirgū ir pieejami arī citu ražotāju produkti, kas, teiksim godīgi, nav ne par gramu sliktāki. Lai vai kā, bet tiem pašiem Fat Gripz ir četru veidu paresninātāji, trīs no kuriem atšķiras ar savu izmēru, t.i., mazākais ir 5 cm diametrā, bet lielākais – 7 cm. Savukārt ceturtais ir atšķirīgs arī pēc formas, proti, tas ir bumbiņas formā ar 7 cm diametru.

Ko šie paresninātāji dod? Protams, ka reklāmās sola daudz un dažādus brīnumus, kas viss tiek novests pie tā, ka lietojot šādus paresninātājus, muskuļi sāks augt divtik ātri un šādas uzlikas uz stieņiem ir nepieciešamas katram. Klāt, protams, nāk dažādu spēka sporta zvaigžņu, piemēram, Džeja Katlera un Fila Hīta komentāri utt.

Kā ir patiesībā? Protams, ka uz absolūtu patiesību es nepretendēju un tas ir tikai subjektīvs viedoklis, bet… nē, viss nav tā kā stāsta. Precīzāk, tas nav tā kā lielākā daļa to saprot. Ja jautājums ir – vai paresninātāji dod kādu efektu muskuļu būvēšanā? Atbilde, viennozīmīgi, ir jā, taču tikpat viennozīmīgi var pateikt, ka tas nav ilgtermiņa risinājums. Grifa paresninātājus kā lielisku rīku muskuļu augšanas veicināšanai var izmantot faktiski tikai vienā gadījumā – kad nekas cits nelīdz, proti, tad, kad ir sasniegts progresa plato, t.i., jūs varat darīt ko griba, ēst, trenēties utt., bet progesa nav, rezultāti stāv uz vietas. Šādā gadījumā grifa paresninātāji neapšaubāmi ir kā viens no variantiem kā šo plato lauzt.

Pie šī paša var pieminēt gadījumus, kad atlētam jau ir gana liela muskuļu masa un viņš meklē kādas nianses, lai šo masu palielinātu vēl vairāk, piemēram, veidus kā hipertrofēt tos muskuļus, kas parastā treniņa laikā īsti netiek pie pietiekošas slodzes.

Līdz ar to, parastam fizkultūrietim, kurš ar treniņu palīdzību mēģina izmainīt savu fizisko/vizuālo stāvokli, labums no šiem grifu paresninātājiem ir visnotaļ neliels. Precīzāk, absolūtajā vairumā gadījumu – nekāds.

Tad sanāk, ka šie paresninātāji ir nederīgi? Nē, tā nav, jo tie ir ļoti derīgi citos gadījumos. Piemēram, ja mēs vēlamies attīstīt sava tvēriena spēku.

Jā, atkal par tvērinu un tā spēku, kas pēdējā laikā man ir tuva tēma (varbūt pat vajag atsevišķu blogu, kas tikai šai tēmai ir paredzēts?). Proti, ja mēs strādājam ar lielāka diametra svaru stieni, kuru turklāt nemaz nevar “aizvērt” ar plaukstu, tad visi muskuļi, kas atbildīgi par tvērienu tiek aktivizēti, tādējādi – trenēti. Līdz ar to tas ir vēl viens veids kā mēs trenējam tvērienu. Protams, ka tagad katrā treniņā, visos vingrinājumos mums nevajadzētu lietot šos paresninātājus, taču vingrinājumos, kas mums ir būtiski – kāpēc ne? Klasiski to izmanto pie vilkmes un pievilkšanās vingrinājumiem.

fat-gripz-chin-ups1Uzreiz atbildot uz jautājumu – kāda ir atšķirība? Liela. Klasiski saka, ka, ja mēs lietojam standarta Fat Gripz paresninātāju (paresninātāja diametrs ~ 5.72 cm), tad mūsu tīrais rezultāts ir jādala uz pusi, tad mēs iegūsim aptuveno rādītāju, ko varam pacelt ar paresninātājiem. Pēc personīgās pieredzes varu teikt, ka aptuveni tā arī ir. Protams, rezultāts par kādiem 10 kg šurp vai turp var svārstīties, bet ap šo 50% atzīmi vien ir.

Tad kāds teiks – viss, skaidrs! Trenējam tvērienu! Ne tik strauji! Arī te nav gluži viennozīmīgas atbildes, jo, ja mēs trenējam tvērienu, tad to mums arī ir jātrenē, bet, piemēram, ja mēs to gribam trenēt taisot vilkmi ar paresninātājiem uz stieņa, tad bez tvēriena slodzi saņem kā mugura, tā kājas utt. Ja tas būtu/ir mūsu vienīgais treniņš, tad tas nav nekas, bet, ja mums ir pamatprogramma, tad šādi tvēriena treniņi mums izjauc visu treniņprocesu.

Kāds tad ir verdikts? Grifa paresninātāji ir labi vai nē? Vai tos vajag parastam fizkultūrietim vai nē? Teikšu tā – pirmkārt, vispirms ir jāsaprot kāds ir mūsu treniņu mērķis? Vai tie ir muskuļu apjomi, reljefs un pārējie bodibildinga prieki, vai arī spēks. Pirmajā gadījumā, ja mēs neesam jau patiešām laba līmeņa atlēti, t.i., tādi, kas jau varētu domāt par sacensībām, tad šie grifa paresninātāji ir ļoti opcionāli. Jā, labi, ja ir, taču tā kā tie tiktu izmantoti labi ja reizi mēnesī – galīgi nav obligāti.

Ja mērķis ir spēks – tad tas arī nebūt nav obligāti, vienkārši mums kopumā ir jādomā par tvēriena spēku, jo tas nereti ir ierobežojošais faktors ceļā uz mūsu rekordiem. Tad šādi paresninātāji ir vērtīgi, taču tad arī ir jādomā par tvēriena treniņa integrāciju kopējā treniņu plānā, treniņu apjomu utt.

Beigu beigās jāsaka, ka no visa lēruma dažādu “jaunievedumu”, ko fitnesa industrija piedzīvo stieņu paresninātāji noteikti nav nederīgi, tie savu uzdevumu pilda un noteiktos gadījumos, noteiktiem atlētiem tie arī ir pat nepieciešami, taču šie paresninātāji noteikti nav inventārs bez kura nevarētu iztikt vai inventārs, kas būtu nepieciešams ikvienam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *