Muskuļu audzēšana un tauku dedzināšana. Vienlaicīgi?

Tā kā pašlaik ir tāds ziemas/pavasara sezonas pārejas posms, svaru zālēs var novērot tādu interesantu parādību, kā “sezonālie sportisti”. Tieši viņi ir tā grupa uz kuru aī visvairāk iedarbojas dažādi reklāmas saukļi un puspatiesības. Kā viena no populārākajām šādām puspatiesībām ir jāmin tēze par vienlaicīgo tauku dedzināšanu un muskuļu audzēšanu. Šoreiz par to arī parunāsim.

Tātad, visi, ne tikai šie “sezonālie sportisti”, grib rezultātu un šo rezultātu viņi grib ātri. Tāpēc arī rodas idejas par to, ka taukus jānodzen un vienlaicīgi jāaudzē muskuļi vai, kas ir vēl interesantāk, jāpārkačā tauki muskuļos. Par otro pieeju pat nerunāsim, jo tā, protams, ir no fantastikas tēmas (tāpat kā ūdens pārvēršana vīnā), bet par pirmo pieeju gan ir šādas tādas idejas un nebūt viss nav tik vienkārši.

Sāksim ar pašiem pamatiem, proti, kas ir vajadzīgs, lai cilvēks tievētu? Kas vispār ir tievēšana? Šajā gadījumā ir jārunā par zemādas tauku īpatsvara samazināšanos, t.i., nevis svara samzināšanās, kas ir tikai viens no rādītājiem, bet ne galvenais, bet tieši zemādas tauku īpatsvara samazināšana. Kā to panākt? Ja vienkāršiem vārdiem runāsim – ir jāpanāk tas, lai organisms savas ikdienas darbības nodrošināšanā sāk izmantot šos taukus, jo tā ir enerģija. Tātad – mums ir jāuzņem mazāk enerģijas nekā nepieciešams, lai organismam nāktos šo iztrūkumu ņemt no rezervēm, t.i., taukiem. Tieši tā arī ir tievēšana.

Savukārt, kā panākt muskuļu masas pieaugumu? Atkal, neieslīgstot baigā teorijā un runājot vienkāršiem vārdiem, ir jāsaprot, ka šis process prasa papildus enerģiju, t.i., mums vajag uzņemt vairāk enerģijas nekā mēs patērējam, lai nodrošinātu organismu ar nepieciešamajiem resursiem ne tikai kvalitatīvi, bet arī kvantitatīvi.

Apvienojot šos abus procesus kopā sanāk, ka mums no sākuma ir jāēd mazāk nekā nepieciešams, lai degtu tauki un vienlaicīgi arī – vairāk, nekā vajag, lai augtu muskuļu masa. Kā to var izdarīt? Nekā.

Šajā brīdī kāds vērīgāks lasītājs teiks – bet kāpēc mēs nevaram uzņemt tik daudz enerģijas cik mums reāli ir nepieciešams, trenēties un to muskuļu augšanai nepieciešamo enerģiju paņemt no taukiem? Tad augs gan muskuļi, gan tiktu tērētas tauku rezerves. Problēma šajā gadījumā ir tā, ka mēs nevaram uzzināt cik konkrēti mums ir nepieciešams šo kaloriju, jeb enerģijas. Katra diena ir citādāka un tāpēc – tas viss ir neparedzami.

Tāpat mēs arī nevaram, ko daudzi cenšas pierādīt, vienu dienu tievēt, otru – audzēt muskuļu masu. Tā tas vienkārši nenotiek!

Vai viss ir tik slikti? Patiesībā – ne gluži, taču vienlaicīgs tauku dedzināšanas un muskuļu audzēšanas efekts var tikt panākts divos gadījumos. Pirmais gadījums ir lietojot stipras iedarbības preparātus, t.i., preparātus, kas lielākoties ir iekļauti WADA dopinga sarakstā. Par to šoreiz arī nerunāsim, jo tā ir ļoti komplicēta un faktiski individuāla tēma.

Otrs gadījums ir – iesācēji. Jā, iesācējiem var novērot tādu fenomenu, kad aug gan muskuļu masa, gan deg tauki, taču šis efekts ir īslaicīgs un ir noteikts pateicoties tam, ka šiem cilvēkiem pirms tam nav bijis nekādu fizisku aktivitāšu un nav izmantots potenciāls, kas nodrošina muskuļu un spēka pieaugumu.

To arī ir pierādījuši vairāki pētījumi, taču galvenais, kas šajā gadījumā ir jāatzīmē – tas attiecas uz cilvēkiem ar lielu tauku īpatsvaru, t.i., kad tas reāli ir “liekais svars”. Cilvēkam ar nelielu “riepu” šie pozitīvie iesācēja efekti būs pavisam nelieli.

Vai viss ir pavisam bēdīgi? Vai nav nekādu citu veidu kā vienlaicīgi uzņemt muskuļu masu un samazināt zemādas tauku procentu? Īstenībā ir!

Pirmais gadījums, kad tas kļūst iespējams, ir ģenētisko mutāciju rezultātā. Skan, protams, briesmīgi, taču tas nav nekas briesmīgs, jo aptuveni 10% pasaules iedzīvotāju šāda mutācija pastāv, t.i., miostatīna gēna mutācija, kas noved pie tā, ka organismā ir paaugstināta testosterona un augšanas hormona sekrēcija, kas, protams, veicina muskuļu augšanu un pieļauj šī procesa un tievēšanas vienlaicīgu notikšanu, taču atkal – tas ir tikai katrs 10 cilvēks pasaulē un viņiem ļoti reti sanāk noēsties līdz tādam līmenim, lai jautājumi par tievēšanu un muskuļu audzēšanu kļūtu aktuāli. Tāpēc, ja jums ir šis liekais svars, cerēt uz to, ka tieši jūs esat šis katrs desmitais… to nevajag darīt.

Visbeidzot pēdējais gadījums, kas nav gluži vienlaicīga tauku dedzināšana un muskuļu audzēšana, taču patiesībā, ja vērtē vizuālo efektu, kas tuvs.

Proti, ja mēs pareizi trenējamies un ēdam, nemēģinot “norīties” vai arī nemokot sevi ar badošanās tūrēm, tad mēs varam diezgan kvalitatīvi palielināt muskuļu masu un vizuāli tiešām izskatīsies, ka mēs vienlaicīgi ar muskuļu audzēšanu esam pratuši notievēt, lai gan faktiski mēs tikai mainījām ķermeņa muskuļu-tauku attiecību.

Piemēram, ja cilvēks sver 85 kg ar tauku procentu aptuveni 15% un pus gada laikā ir spējis tikt pie 5 kg muskuļiem un papildus 0.5 kg tauku. Sanāk: Sānāk, ka sākumā viņam svars ir 85 kg no kuriem 12.75 kg (15%) ir tauki, bet otrajā gadījumā svars ir 91 kg, bet tauku – 13.25 kg, kas absolūtos rādītājos, protams, ka ir vairāk, taču procentuāli viņa zemādas tauku īpatsvars būs samazinājies aptuveni par 0.5% un būs 14.5%.

Te ir jāatszīst vēl viena lieta, proti, ne kurš katrs šādā veidā var trenēties, jo šāds treniņš paredz ļoti rūpīgu uzņemtās un patērētās enerģijas uzskaiti, ļoti pareizus un pietiekošus treniņus, kā arī atpūtu. Faktiski – tas prasa ļoti stingru režīmu un disciplīnu.

Tāpat ir jāpiebilst, ka šādi treniņi, atkal, maz ko dos cilvēkiem ar ļoti lielu zemādas tauku īpatsvaru, jo, no fizioloģijas viedokļa skatoties, ir teju neiespējami, trenējoties bez farmakoloģijas, panākt tādu iegūto muskuļu-tauku attiecību, lai rezultāts būtu vērtējams ar plusa zīmi.

Nosacīti – cilvēks, kurš sver 120 kg, ar 30% jeb 36 kg tauku. Iegūs viņš 8 kg muskuļu un 2 kg tauku, sanāk, ka pie svara 130 kg viņā būs 38 kg tauku. Procentuāli, protams, ka tauku procents samazināsies par 1%, taču… vai cilvēks, kurš grib būt slaidāks, būs laimīgs sverot par 10 kg vairāk?

Šajā brīdī ir jāatgādina, ka bodibildings, jeb darbs ar savu ķermeni, tā veidošanu ir ilūziju un izskata, bet ne svaru un procentu jautājums. Pie vienāda svara cilvēki var izskatīties kardināli dažādi. Tāpēc ir jāpaciešas un jāvērtē savs progress nevis pēc svariem vai kādiem citiem rādītājiem, bet pēc izskata spogulī.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *