Sports dūmu aizsegā

Savulaik, kad zāle bija zaļāka, bet Piena Spēks – lētāks, tiku rakstījis par tādu jautājumu kā alkoholisko dzērienu ietekme uz fizkultūriešiem, kuri vēlas gan vismaz dažus papildus kilogramus muskuļu klāt, gan spēku palielināt. Tiem, kas ir aizmirsuši pie kādiem secinājumiem toreiz es nonācu, tie var izlasīt: http://lielsunstiprs.com/2015/01/28/sports-un-alkohols-nemaisit-un-nejaukt/ .

Tomēr, lai arī šāda kaitīgo ieradumu tēma arī tika apskatīta, līdz galam gan tā netika atklāta, jo blakus alkoholam vienmēr tiek nolikta tabaka, kas arī ir veselībai kaitīga. Neapšaubāmi, tā arī ir, ko vēlāk arī apstiprināsim, taču mazliet pafilozofējot varu teikt, ka tabakai, atšķirībā no alkohola, ir viena būtiska priekšrocība – tā nemaina cilvēka apziņu (vismaz ne tik būtiski, lai ietkemētu cilvēka spriestspējas un rīcību). Šādā ziņā tas, varbūt, var tikt mazliet reabilitēts, taču, būsim godīgi, tas, iespējams, ir arī vienīgais tabakas pluss, ja mēs to vērtējam no ietekmes uz sportista veselību aspekta.

Es domāju, ka smēķētāji ne vienu vien reizi ir noklausījušies lekcijas par to cik kaitīga ir tabaka, kā arī, neizslēdzu, ka viņi paši ir interesējušies par šo jautājumu, lai īsajās pīp-pauzēs, kas viņiem notiek kādā kolektīvā, varētu paspīdēt ar zināšanām. Tieši tāpēc es tā baigi nesākšu stāstīt par vispārējo kaitīgumu, to iezīmēšu mazliet, bet vairāk pievērsīšos tieši tiem jautājumiem, kas skar fizkultūriešus.

Tātad – runā, ka tabakā, to smēķējot, ir aptuveni 4000 kaitīgas vielas, sākot no nikotīna, līdz dažādiem sveķiem. Briesmīgi! Tikai te ir jāpiebilst vēl viens būtisks faktis – TABAKĀ! Tīrā tabakā, nevis cigaretēs, kur bieži vien tabakas nav nemaz, bet, ja ir, tad tas viss ir sasmalcināti atkritumi no augstvērtīgo tabakas izstrādājumua (cigāru, pīpju tabakas utt.) ražošanas. Tas nozīmē, ka “ķīmijas” cigaretēs ir vēl vairāk.

Mēs gan parunāsim par pašu mazak kaitīgo – 100% tabaku, ko tin cigāros un izmanto pīpēs vai arī paštaisītajās cigaretēs.

Tātad, mēs sakām tabaka, bet domājam – nikotīns, mēs sakām nikotīns, bet domājam… par to nabaga zirgu, kuru viens grams šīs vielas nogalina. Un lēnām nikotīns nogalina arī jebkuru zirgu no sporta zāles, lai vai cik liels un stiprs viņš būtu. Apskatīsim kā tas notiek!

Nikotīns ir narkotika, kas izraisa kā fizisku, tā psiholoģisku pieradumu un jau tas ir slikti. Visas atkarības ir slikti, jo tad mūsu rīcība ir pakļauta šo tieksmju, vēlmju apmierināšanai, bieži vien ignorējot objektīvos apstākļus. Organismu tas arī ietekmē dažādos veidos. Paātrinās sirdsdarbība (papildus slodz sirdij), sašaurinās asinsvadi (palielinās arteriālais spiediens), tā kā nikotīnu organisms uztver kā indi, palielinās kortizola, stresa hormona, līmenis, kā arī notiek negatīvas izmaiņas vielmaiņā (pasliktinās olbaltumvielu sintēze) un mainās asins sarecēšanas rādītāji.

Ko tas nozīmē? To, ka sirds, kurai jau tā ir pietiekoši daudz stresa treniņa laikā, tiek noslogota vēl vairāk. Ar ko taas draud? Nu, loģiski, ar sirds slimībām! Nu un, ja pieskaramies vēl vielmaiņai un hormonālai sistēmai – pasliktinās olbaltumvielu sintēze un palielinās kortizola sekrēcija, kas nozīmē, ka muskuļi aug daudz lēnāk un viss tas, kas, tomēr, ir uzaudzis, pamazām irst nost.

 

Tomēr, padomājiet, tas ir tikai viens nikotīns un jau ir tik daudz sportam nedraudzīgu blakņu! Taču ir vēl 3999 vielas, kas arī atstāj savu nospiedumu!

 

Sveķi pamatīgi ietekmē elpošanu un bojā plaušas, bet ūdeņraža oksīdi ir vielas (gāzes), kas nonākot asinīs bremzē barības vielu uzsūkšanos, kā arī pamatīgi palēnina visus organisma augšanas procesus (kā jebkura inde, jo organisms novirza visus savus resursus “atindēšanai”, nevis muskuļu augšanai).

Nepriecīgi, ne? Tajā pašā laikā, tagad gan jaunieši, gan ne tik jauni cilvēki ir gudri un viņi pievēršas alternatīvām – ūdenspīpēm, elektroniskajām cigaretēm, veipiem un beigu beigās arī marihuānai, turklāt, visi kā viens saka, ka šīs alternatīvas jau nu tiešām ir labākas kā cigarešu smēķēšana.

Patiesībā visi šie varianti, kas virzīti uz tabakaas alternatīvām, problēmu jau neatrisina, tikai samazina nelabvēlīgo ietekmi (izņemot ūdenspīpi, kas ir gan tikpat kaitīga kā tabaka + lietojot publiski, parādās citi riski, kas saistīti ar higiēnu). Jā, uzņemt X daudzumu nikotīna vai X/5, taču no tā nikotīns nekļūst “labdabīgs”.

 

Ar marihuānu, jebšu “zāli”, gan ir citādāk, bez tam pats Ārnijs savos sportiskā pīķa gados to nevairījās lietot (īstenībā, Švarcenegers vispār ir diezgan liels smēķēšanas entuziasts, jo aktīvi smēķē arī cigārus), taču te ir jāsaprot, ka ir gan pozitīvais efekts, gan negatīvās sekas.

 

Kas ir pozitīvi, palielinās apetīte (sevišķi svarīgi tiem, kas ir aktīvā gaļas audzēšanas procesā), zāli var lietot kā pretsāpju līdzekli (un tieši tā to arī ārsti izraksta tur, kur tas ir ļauts), kā arī, pateicoties savai ietekmei uz nervu sistēmu, pēc marihuānas smēķēšanas (faktiski – smēķēšanas laikā) tiek slāpēti visi stresa faktori, tādā veidā cilvēks gūst labsajūtu.

No otras puses ir likumi un noteikumi. Latvijā marihuāna vēl aizvien nav dekriminalizēta un tāpēc var rasties problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm. Savukārt otrs faktors ir saistīts ar sportu, jo marihuāna ir iekļauta teju visos aizliegto vielu sarakstos – sākot no WADA, līdz pat profesionālā sporta līgu (NBA, NFL utt.) dopinga sarakstiem. NEDRĪKST! Iespējams, ka jau tuvākajos gados kas mainīsies, jo priekšvēstneši tam ir, bet tas jau ir nākotnes jautājums.

Izlasot visu šo, kād teiks – pietiek fleitēt, daudzi sportisti smēķē un par veselību nesūdzas! Protams, jo, ja viņiem būtu jāsūdzas par veselību dēļ smēķēšanas, tad sportisti viņi sen vairs kā nebūtu. Ja nopietni, ir jāsaprot kāpēc viņi tā dara. Kāds ir regulārs smēķētājs, kāds to dara tikai pirms sacensībām (lai cīnītos ar ogļhidrātu bada izraisīto stresu) utt. Tomēr, jāsaprot, ka tie ir sportisti un smēķēšana noteikti nav tas veselībai kaitīgākais, ko viņi dara.

Kādām domām pēc visa izlasītā būtu jārodas? Kā jau minēju iepriekš – galvenais ir saprast, ka smēķēšanas kaitīgums nav kaut kas izdomāts, imaginārs ar ko baida padsmitgadīgus puišeļus, kas aiz skolas stūra ir sākuši smēķēt. Tie ir reāli riski. No otas puses, neesam mēs neviens parakstījušies uz dalību totālo atturībnieku klubiņā, kad ni un ni un neko! Turklāt, runājot par spēka sportu, kur šo “neveselīgo faktoru” jau tā ir daudz, ir smieklīgi stāstīt, ka tabaka būs tas, kas jūs nogalinās.

Galvenais ir domāt. Vai to vajag? Jo, ja jums ir augsti sportiskie mērķi, vai arī jūs vienkārši sevi esat ierobežojuši kādos stingros rāmjos, lai ātri sasniegtu maksimālo rezultātu, tad labāk, protams, būtu, ja smēķēšana netiktu iekļauta dienas režīmā. Ja uzskatāt, ka jūsu fiziskajai formai tas netraucēs, tad izvēlaies tos smēķēšanas variantus, kas ir mazāk kaitīgi, piemēram, nevis cigaretes, bet pīpi vai cigāru. Turklāt, šajā gadījumā smēķēšana arī nekļūs par ikdienišķu lietu, kas reāli traucē darbam, jo, ja cigaretes daži lieto pa divām paciņām dienā, tad izsmēķēt vairāk kā vienu cigāru dienā ir ne tikai grūti pēc sajūtām, bet arī dārgi un tam reti kuram ir laiks.

Lai gan patiesībā, un to neviens arī nenoliedz, labāk ir nemaz nesākt, jo tad šādas problēmas nebūs jārisina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *